Zgromadzenie Generalne CISAC
Szefowie OZZ i twórcy z całego świata zebrali się w ubiegłym tym tygodniu w Tokio, by podczas Walnego Zgromadzenia Międzynarodowej Konfederacji Stowarzyszeń Autorów i Kompozytorów CISAC omówić najważniejsze kwestie związane z poprawą warunków życia i pracy oraz zabezpieczeniem dochodów milionów autorów różnych dziedzin twórczości. Gospodarzem Zgromadzenia jest JASRAC, japońskie Towarzystwo Praw Autorów, Kompozytorów i Wydawców, świętujące w tym roku 80-lecie działalności.
Obrady skoncentrowały się na kwestiach adaptacji stowarzyszeń do zmieniającego się rynku. Poruszone zostały kwestie kampanii na rzecz sprawiedliwego wynagradzania autorów, rozwoju nowych technologii pozwalających na identyfikację utworów i wypłacanie tantiem online, a także ulepszenia standardów działania OZZ. Niebawem CISAC opublikuje raport dotyczący przychodów autorów w 2018 roku – oczekuje się, że po raz pierwszy przekroczyły one 10 miliardów euro.
Agenda Zgromadzenia przewidziała omówienie następujących tematów:
- Globalne zastosowanie zasad przyjętych w europejskiej dyrektywie o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. Nowe przepisy w UE umożliwią twórcom uzyskanie sprawiedliwego i adekwatnego wynagrodzenia za utwory wykorzystywane przez platformy. Dyrektywa reguluje kwestie przestrzegania prawa autorskiego przez platformy udostępniające treści, m.in. nie zezwala serwisom takim jak YouTube na dalsze korzystanie z instytucji tzw. „bezpiecznej przystani”, co do tej pory w praktyce pozwalało firmom unikać obowiązku przestrzegania prawa autorskiego.
- Aktualizacja systemu identyfikacji muzycznej CISAC (International Standard Music Works Code - ISWC). Odgrywa to istotną rolę w identyfikacji utworów i twórców oraz płatności online. Aktualizacja jest dostosowana do strumieniowania muzyki, co wymaga lepszej i szybszej alokacji kodów ISWC.
- Zdecydowana poprawa standardów wydajności wśród organizacji członkowskich dzięki stałej pomocy ze strony CISAC. Monitorowanie aktywności organizacji członkowskich pokazuje, że w ciągu ostatnich dwóch lat globalnie nastąpiła znacząca poprawa standardów wydajności członkowskich OZZ.
Prezes CISAC-u Jean-Michel Jarre mówił: „Prawa twórców są podstawowym prawem człowieka i gorąco w nie wierzę. Jednak, jak pokazała historia, postęp technologii doprowadził do niekończącej się walki o aktualizuję przepisów. W Europie byliśmy świadkami kulminacji 4-letniej walki o sprawiedliwe wynagradzanie twórców z tytułu wykorzystywania utworów na platformach internetowych. Teraz czas na globalny efekt domina”.
Podczas Walnego Zgromadzenia CISAC opublikował swój Raport Roczny 2019 – kompleksowy przegląd walki o prawa twórców na całym świecie. Jesat on dostępny do pobrania na stronie www.cisac.org w języku angielskim, francuskim i hiszpańskim.
CISAC to największa na świecie globalna sieć twórców. Działa na rzecz ochrony praw autorów wszystkich dziedzin sztuki i reprezentuje 239 stowarzyszenia ze 122 krajów wszystkich regionów świata. Stowarzyszenia członkowskie – organizacje zbiorowego zarządzania – zapewniają dochody ponad 4 milionom twórców muzyki, telewizji, filmu, dramatu, literatury i sztuk wizualnych.
Na zdjęciu od lewej: Dyrektor Generalny CISAC - Gadi Oron, Przewodniczący Zarządu CISAC - Eric Baptiste, Prezydent CISAC Jean-Michel Jarre, Premier Japonii - Abe Shinzo, Przeweodniczący JASRAC - Ide Haku and Prezydent JASRAC - Asaishi Michio; Photo ©: JASRAC