Shehan Karunatilaka ze Sri Lanki z Nagrodą Bookera
W poniedziałek 17 października w londyńskiej sali widowiskowej Roundhouse odbyła się 54. gala przyznania Nagrody Bookera. Tym razem najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w Wielkiej Brytanii powędrowało do Shehana Karunatilaka ze Sri Lanki.
Rozgrywająca się w czasie wojny domowej na Sri Lance powieść "Siedem księżyców Maali Almeidy" autorstwa Shehana Karunatilaki otrzymała tegoroczną nagrodę Bookera, uznawaną za najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Wielkiej Brytanii.
Książka opowiada o fotografie Maali Almeidzie, który budzi się martwy, nie wiedząc, kto go zabił, i ma tydzień, by poprosić przyjaciół o odnalezienie jego zdjęć i zdemaskowanie brutalności trwającej wojny.
"Siedem księżyców Maali Almeidy" jest jego drugą powieścią. Jego debiutancka książka "Chinaman" otrzymała 10 lat temu nagrodę literacką Wspólnoty Narodów (Commonwealth Book Prize), a także została okrzyknięta drugą najlepszą w historii książką o krykiecie. Lankijski pisarz pracował również jako copywriter reklamowy, a jego piosenki, scenariusze i opowiadania były publikowane w magazynach "Rolling Stone", "GQ" i "National Geographic".
Shehan Karunatilaka urodził się w 1975 roku na południu Sri Lanki. Wychował się w Kolombo, studiował w Nowej Zelandii, a później pracował w Londynie, Amsterdamie i Singapurze. W 2010 roku napisał debiutancką powieść „Chinaman: The Legend of Pradeep Mathew”, wyróżnioną prestiżowymi nagrodami Commonwealth Prize, DSC Prize oraz Gratiaen Prize. W 2022 roku Karunatilaka wydał książkę „The Seven Moons of Maali Almeida”, która przyniosła mu Nagrodę Bookera 2022.
Shehan Karunatilaka odebrał nagrodę z rąk królowej konsorty Kamili. Statuetkę zaprojektował w latach 60. Jan Pieńkowski, urodzony w Polsce ilustrator i autor książek dla dzieci. W finale Nagrody Bookera 2022 znaleźli się również: Alan Garner, Percival Everett, Claire Keegan, Elizabeth Strout, NoViolet Bulawayo. W jury zasiedli: dyrektor British Museum Neil MacGregor, badaczka historii mody Shahidha Bari, historyczka Helen Castor, pisarz M. John Harrison i literaturoznawca Alain Mabanckou.
źródło: https://kultura.dziennik.pl, https://www.vogue.pl