Shehan Karunatilaka ze Sri Lanki z Nagrodą Bookera

Shehan Karunatilaka ze Sri Lanki z Nagrodą Bookera

Shehan Karunatilaka ze Sri Lanki z Nagrodą Bookera

Udostępnij

W poniedziałek 17 października w londyńskiej sali widowiskowej Roundhouse odbyła się 54. gala przyznania Nagrody Bookera. Tym razem najbardziej prestiżowe wyróżnienie literackie w Wielkiej Brytanii powędrowało do Shehana Karunatilaka ze Sri Lanki.

Rozgrywająca się w czasie wojny domowej na Sri Lance powieść "Siedem księżyców Maali Almeidy" autorstwa Shehana Karunatilaki otrzymała tegoroczną nagrodę Bookera, uznawaną za najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Wielkiej Brytanii.

Książka opowiada o fotografie Maali Almeidzie, który budzi się martwy, nie wiedząc, kto go zabił, i ma tydzień, by poprosić przyjaciół o odnalezienie jego zdjęć i zdemaskowanie brutalności trwającej wojny.

"Siedem księżyców Maali Almeidy" jest jego drugą powieścią. Jego debiutancka książka "Chinaman" otrzymała 10 lat temu nagrodę literacką Wspólnoty Narodów (Commonwealth Book Prize), a także została okrzyknięta drugą najlepszą w historii książką o krykiecie. Lankijski pisarz pracował również jako copywriter reklamowy, a jego piosenki, scenariusze i opowiadania były publikowane w magazynach "Rolling Stone", "GQ" i "National Geographic".

Shehan Karunatilaka urodził się w 1975 roku na południu Sri Lanki. Wychował się w Kolombo, studiował w Nowej Zelandii, a później pracował w Londynie, Amsterdamie i Singapurze. W 2010 roku napisał debiutancką powieść „Chinaman: The Legend of Pradeep Mathew”, wyróżnioną prestiżowymi nagrodami Commonwealth Prize, DSC Prize oraz Gratiaen Prize. W 2022 roku Karunatilaka wydał książkę „The Seven Moons of Maali Almeida”, która przyniosła mu Nagrodę Bookera 2022.

Shehan Karunatilaka odebrał nagrodę z rąk królowej konsorty Kamili. Statuetkę zaprojektował w latach 60. Jan Pieńkowski, urodzony w Polsce ilustrator i autor książek dla dzieci. W finale Nagrody Bookera 2022 znaleźli się również: Alan Garner, Percival Everett, Claire Keegan, Elizabeth Strout, NoViolet Bulawayo. W jury zasiedli: dyrektor British Museum Neil MacGregor, badaczka historii mody Shahidha Bari, historyczka Helen Castor, pisarz M. John Harrison i literaturoznawca Alain Mabanckou.

źródło: https://kultura.dziennik.pl, https://www.vogue.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się