Sierpniowe premiery Wydawnictwa Ossolineum
"Album Kwiatowe" Elizy Orzeszkowej i "Nie tylko książki" – to sierpniowe premiery w serii Osso Wczoraj i Dziś wydawnictwa Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Historie działów są odzwierciedleniem losów Zakładu i okoliczności, w jakich on funkcjonował. Wielokrotnie swoje piętno odciskały na nich spektakularne wydarzenia historyczne, często jednak istotne okazywały się wewnętrzne uwarunkowania i tendencje organizacyjne wynikające z formułowanych w tym zakresie potrzeb. [...] Jest to pierwsza próba takiego przedstawienia fragmentu dziejów Ossolineum, które wiąże ze sobą proces rozwoju kolekcji Zakładu ze zmianami jego struktur w zakresie właściwym dla zbiorów - (ze wstępu Mariusza Dworsatschka)
Od dwustu lat Zakład Narodowy im. Ossolińskich gromadzi kolekcje biblioteczne i muzealne, które są cennymi zabytkami kultury oraz ważnym źródłem badań naukowych. Ich losy to materiał na wiele opowieści – snują je tutaj pracownicy poszczególnych działów i gabinetów Zakładu.W tomie prześledzić można historię najważniejszych zasobów Ossolineum: rękopisów, starych druków, książek i czasopism XIX, XX i XXI wieku, dokumentów życia społecznego, map, dzieł sztuki, numizmatów i medali, w końcu materiałów powstałych dzięki nowym technologiom – mikrofilmów i dokumentów cyfrowych.Ważnym wątkiem opowieści pracowników jest pamięć o opiekunach owych dóbr kultury, którzy znacząco wpłynęli na dzieje i obecny stan poszczególnych kolekcji.
Premiera: 29 sierpnia
Ze spojrzeń w przestworza i z pilnego przypatrywania się ziemi, z rozglądania się pośród krzewin i drzew, zbóż, traw i kwiatów [...] wyłania się pochwała krainy przyjaznej wszelkiemu życiu i życia pełnej. W tej niewielkiej krainie znajduje się wszystko, co niezbędne, by móc się tu cieszyć dostatkiem i radować się harmonijną rozmaitością i powabnością świata - (Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem, ze wstępu Magdaleny Joncy)
Eliza Orzeszkowa studiowała florę nadniemeńskich łąk i ogrodów na potrzeby swoich utworów literackich. Spędzała wiele czasu, zbierając rośliny, susząc je i układając w zielniki lub kompozycje kwiatowe. Te misterne rękodzieła są ważnym źródłem wiedzy o twórczości pisarki. Pokazują także, jak wielkim uczuciem darzyła ona naturę rodzinnej Grodzieńszczyzny. W niniejszym tomie odtwarzamy karty jednej z wielu prac botanicznych Orzeszkowej. To album – jak mówiono w czasach autorki – powstało w 1890 roku jako dar na rzecz głodujących mieszkańców Galicji. W roku 1894 zostało uhonorowane złotym medalem na Powszechnej Wystawie Krajowej we Lwowie. Obecnie przechowywane jest w Dziale Rękopisów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.
Premiera: 22 sierpnia