Wydawnictwo Ossolineum,zapowiedzi  sierpnia  2018

Wydawnictwo Ossolineum, zapowiedzi sierpnia 2018

Sierpniowe premiery Wydawnictwa Ossolineum

Udostępnij

"Album Kwiatowe" Elizy Orzeszkowej i "Nie tylko książki" – to  sierpniowe premiery w serii Osso Wczoraj i Dziś wydawnictwa Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.    

Historie działów są odzwierciedleniem losów Zakładu i okoliczności, w jakich on funkcjonował. Wielokrotnie swoje piętno odciskały na nich spektakularne wydarzenia historyczne, często jednak istotne okazywały się wewnętrzne uwarunkowania i tendencje organizacyjne wynikające z formułowanych w tym zakresie potrzeb. [...] Jest to pierwsza próba takiego przedstawienia fragmentu dziejów Ossolineum, które wiąże ze sobą proces rozwoju kolekcji Zakładu ze zmianami jego struktur w zakresie właściwym dla zbiorów - (ze wstępu Mariusza Dworsatschka)

                                                               

Od dwustu lat Zakład Narodowy im. Ossolińskich gromadzi kolekcje biblioteczne i muzealne, które są cennymi zabytkami kultury oraz ważnym źródłem badań naukowych. Ich losy to materiał na wiele opowieści – snują je tutaj pracownicy poszczególnych działów i gabinetów Zakładu.W tomie prześledzić można historię najważniejszych zasobów Ossolineum: rękopisów, starych druków, książek i czasopism XIX, XX i XXI wieku, dokumentów życia społecznego, map, dzieł sztuki, numizmatów i medali, w końcu materiałów powstałych dzięki nowym technologiom – mikrofilmów i dokumentów cyfrowych.Ważnym wątkiem opowieści pracowników jest pamięć o opiekunach owych dóbr kultury, którzy znacząco wpłynęli na dzieje i obecny stan poszczególnych kolekcji.

Premiera: 29 sierpnia

 

Ze spojrzeń w przestworza i z pilnego przypatrywania się ziemi, z rozglądania się pośród krzewin i drzew, zbóż, traw i kwiatów [...] wyłania się pochwała krainy przyjaznej wszelkiemu życiu i życia pełnej. W tej niewielkiej krainie znajduje się wszystko, co niezbędne, by móc się tu cieszyć dostatkiem i radować się harmonijną rozmaitością i powabnością świata  - (Eliza Orzeszkowa, Nad Niemnem, ze wstępu Magdaleny Joncy)

                                     

Eliza Orzeszkowa studiowała florę nadniemeńskich łąk i ogrodów na potrzeby swoich utworów literackich. Spędzała wiele czasu, zbierając rośliny, susząc je i układając w zielniki lub kompozycje kwiatowe. Te misterne rękodzieła są ważnym źródłem wiedzy o twórczości pisarki. Pokazują także, jak wielkim uczuciem darzyła ona naturę rodzinnej Grodzieńszczyzny. W niniejszym tomie odtwarzamy karty jednej z wielu prac botanicznych Orzeszkowej. To album – jak mówiono w czasach autorki – powstało w 1890 roku jako dar na rzecz głodujących mieszkańców Galicji. W roku 1894 zostało uhonorowane złotym medalem na Powszechnej Wystawie Krajowej we Lwowie. Obecnie przechowywane jest w Dziale Rękopisów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Premiera: 22 sierpnia


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się