„Śpiulkolot”, „naura”. Co tym razem zostanie Młodzieżowym Słowem Roku?

„Śpiulkolot”, „naura”. Co tym razem zostanie Młodzieżowym Słowem Roku?

„Śpiulkolot”, „naura”. Co tym razem zostanie Młodzieżowym Słowem Roku?

Udostępnij

PWN już po raz siódmy organizuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku. Celem jest wyłonienie najciekawszych i najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń. Od 11 października do 8 listopada, można zgłosić propozycje słów konkursowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia.

Plebiscyt Młodzieżowe Słowo Roku organizowany jest od 2016 r. Siódma edycja, tak, jak rok wcześniej, odbędzie się w dwuetapowej formule.

"Od 11 października do 8 listopada br., będzie można zgłosić propozycje słów konkursowych wraz z wyjaśnieniem ich znaczenia. Mile widziane są również przykłady ich użycia. Następnie jury plebiscytu dokona analizy nadesłanych zgłoszeń. Na tym etapie plebiscytu jury może dodatkowo konsultować się z  przedstawicielami młodzieży szkolnej. 

A już 15 listopada br. zaprezentowana zostanie finałowa dwudziestka" - poinformowali organizatorzy. 

Wraz z publikacją finałowej listy, na stronie sjp.pwn.pl uruchomiony zostanie formularz głosowania. Za jego pomocą będzie można wskazać jedno słowo z listy, które zdaniem osoby głosującej zasługuje na miano Młodzieżowego Słowa Roku 2022. Głosowanie zakończy się o północy 30 listopada.

Dodatkowo z puli zgłoszeń pierwszego etapu jury wybierze trzy, które uzna za najciekawsze językowo. Osoba, która zgłosi najbardziej interesujące zdaniem jury słowo (wraz z definicją) otrzyma Nagrodę Jury. Przyznane zostaną także dwa wyróżnienia. Autorzy tych zgłoszeń otrzymają nagrody książkowe od PWN.

Wyniki plebiscytu znane będą na początku grudnia. Nad przebiegiem konkursu czuwają eksperci. Partnerem wydarzenia jest Uniwersytet Warszawski.

W ubiegłym roku na podium znalazły się: śpiulkolot, naura i twoja stara. Listę i definicje wybranych słów ze wszystkich edycji plebiscytu można znaleźć w Galerii Młodzieżowych Słów Roku.

Misją Wydawnictwa Naukowego PWN, jako wydawcy słowników i poradników językowych, jest nie tylko dostarczanie źródeł wiedzy, ale także popularyzacja polszczyzny – szczególnie wśród młodzieży.

"Język polski jest przestrzenią dynamicznych procesów, a także daje ogromne pole do wykazania się kreatywnością – w młodej polszczyźnie aż iskrzy od ciekawych zjawisk! Ten plebiscyt i jego rosnąca z roku na rok popularność są tego najlepszym dowodem" - podkreślono.

źródło: https://tvrepublika.pl

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się