Jedność - Wakacje z książkami
Sportowcy dla Niepodległej”. Nowa publikacja przypomina mistrzów zasłużonych w czasie II wojny światowej

Sportowcy dla Niepodległej”. Nowa publikacja przypomina mistrzów zasłużonych w czasie II wojny światowej

Sportowcy dla Niepodległej”. Nowa publikacja przypomina mistrzów zasłużonych w czasie II wojny światowej

Udostępnij

"Sportowcy dla Niepodległej”. Nowa publikacja przypomina mistrzów zasłużonych w czasie II wojny światowej.

W 1939 r. wielu polskich mistrzów zamieniło strój sportowy na mundur. Ginęli, odnosili rany, trafiali do obozów jenieckich, dzieląc los zwyczajnych żołnierzy. Ci, którzy nie służyli w wojsku, także nie pozostali bierni - włączali się w działalność podziemną, wstępowali do ZWZ/AK, organizowali wsparcie dla rodaków. Ich losy przedstawia Fundacja Instytut Łukasiewicza w publikacji „Sportowcy dla Niepodległej”, wydanej w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

„Ten najtragiczniejszy w dziejach ludzkości konflikt zbrojny był zaprzeczeniem wszystkiego, co związane z ideą olimpijską: zasad braterstwa, szlachetnej rywalizacji, fair play, równości. W publikacji oddajemy hołd sportowcom, dla których honor, wolność i godność pozostały najważniejszymi wartościami. Losy naszych bohaterów to żywa lekcja historii, którą powinni poznać szczególnie młodzi ludzie” - podkreślają autorki, Magdalena Stokłosa i Aleksandra Wójcik.

To już druga część książki „Sportowcy dla Niepodległej”. Pierwsza ukazała się w 2018 r. z okazji stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. „Zaprezentowaliśmy w niej sylwetki takich mistrzów jak Halina Konopacka, Janusz Kusociński czy Stanisław Marusarz. W drugiej części prezentujemy m.in. historię medalisty olimpijskiego w jeździectwie Henryka Leliwy-Roycewicza, dowódcy batalionu „Kiliński” w powstaniu warszawskim czy pływaka Romana Kazimierza Bocheńskiego, zamordowanego w Charkowie” - mówi Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza.

Egzemplarze publikacji wkrótce trafią do szkół sportowych. Wydanie jest współfinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerem projektu jest Poczta Polska. „Wśród zasłużonych sportowców byli także pocztowcy - przypomniał Grzegorz Kurdziel, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej. - Urzędniczka jednego z poznańskich urzędów, pionierka szybownictwa Janina Lewandowska, była jedyną Polką zamordowana w Katyniu”.

Honorowy patronat nad publikacją objął Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego, członek Prezydium PKOl. „Warto podkreślić, że wybuch wojny przerwał przygotowania do igrzysk, które miały odbyć się w 1940 r. w Helsinkach. To mogły być nasze najlepsze igrzyska, niestety te plany zniweczyli Niemcy i Sowieci” - mówi Ryszard Czarnecki, podkreślając, że polscy sportowcy zdali egzamin z patriotyzmu - najpierw na stadionach, a następnie na frontach II wojny światowej.

Wszystkie sylwetki mistrzów można znaleźć na stronie www.sportowcydlaniepodleglej.pl.

Źródło informacji: Fundacja Instytut Łukasiewicza

Zdjęcia do pobrania: http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/148683,,-sportowcy-dla-niepodleglej-nowa-publikacja-przypomina-mistrzow-zasluzonych-w-czasie-ii-wojny-swiato


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się