23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie uważamy za otwarte!

23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie uważamy za otwarte!

23. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie uważamy za otwarte!

Udostępnij

Tradycyjnie w południe w EXPO Kraków zabrzmiał hejnał mariacki. Ta chyba najbardziej rozpoznawalna krakowska melodia towarzyszy rokrocznie oficjalnemu otwarciu Targów.

Oficjalne otwarcie

Zebranych gości przywitała Prezes Zarządu Targów Książki w Krakowie - Grażyna Grabowska oraz Prezydent Miasta Krakowa - profesor Jacek Majchrowski. Gościem specjalnym są w tym roku Niemcy, dlatego oficjalna formułka otwierająca Targi została wygłoszona właśnie w języku niemieckim przez wiceprezesa Frankfurckich Targów Książki - Tobiasa Vossa.

Podczas ceremonii już po raz dziewiąty zostały wręczone tytuły Ambasadora Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. W ten sposób Targi w Krakowie pragną uhonorować osoby, które promują w świecie czytanie i popierają ideę Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie®. Ambasadorzy są wybierani przez członków Honorowej Rady Patronackiej, organizatorów Targów oraz fanów zgromadzonych w liczbie 36 tysięcy na profilu wydarzenia na Facebooku.

Przedstawiamy tegorocznych Ambasadorów:

Anna Zielińska-Krybus – absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od ponad 30 lat pracuje jako redaktor i wydawca w jednej z oficyn akademickich – Wydawnictwie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. W latach 1986-1998 była redaktorem, od 1999 roku kieruje Wydawnictwem. Związana z działalnością organizacji zrzeszającej wydawców akademickich – Stowarzyszeniem Wydawców Szkół Wyższych – od 1998 roku. W 2001 roku została wybrana do Zarządu Stowarzyszenia, pełniąc funkcje sekretarza i wiceprezesa, natomiast w 2013 roku została prezesem SWSW.  Tę funkcję sprawowała do czerwca 2019 roku.

Marcin Gnat (ur. 1984) - absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Twórca internetowej inicjatywy „Przeczytam 52 książki w roku”, która podczas swojej pierwszej edycji w 2015 roku zaangażowała ponad 100 tysięcy polskich internautów na Facebooku, a w kolejnych swoich odsłonach również mobilizuje do regularnego czytania kilkadziesiąt tysięcy uczestników. Akcja dwukrotnie uzyskała nominację do nagrody Kampania Społeczna Roku. Nominowany do tytułu Osobowości Roku 2018 „Gazety Krakowskiej” w Kategorii „Kultura” za „zainspirowanie dziesiątek tysięcy Polaków do regularnego czytania i udowodnienie, że internet może być skutecznym narzędziem do promocji czytelnictwa”.

Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie - co roku wybieramy Ambasadorów Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Przyznajemy ten tytuł za specjalne zasługi dotyczące kultury i literatury. W tym roku postanowiliśmy podejść do tematu nieco inaczej. Wyróżniliśmy Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Dlaczego? Za coroczną ogromną pomoc w organizacji ruchu podczas trwania Targów. Za kierowanie pojazdami w taki sposób, że usprawnienia rokrocznie zauważane są i chwalone przez naszych Wystawców i Zwiedzających. Dziękujemy za zapewnienie komfortu wszystkim uczestnikom tego wyjątkowego, literackiego wydarzenia.

Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce

Pierwszego dnia targów odbywa się debata pt. „Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce” z udziałem prezydentów, wójtów oraz burmistrzów dużych miast i mniejszych miejscowości, którzy aktywnie i z powodzeniem starają się przeciwdziałać zanikowi czytelnictwa. W jakim stopniu aktywność samorządów może poprawić stan czytelnictwa w Polsce? Jakimi działaniami możemy się na tym polu pochwalić? Jakie bariery: instytucjonalne, prawne i finansowe stanowią przeszkodę dla zwiększania wsparcia dla twórców kultury, wydawców i księgarzy? To tylko kilka z pytań, na które zaproszeni goście postarają się odpowiedzieć. Spotkanie zakończy się przyjęciem wspólnej deklaracji.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się