Ogólnopolska Izba Księgarń
Spotkanie z „Panem Tadeuszem” i Billem Johnstonem w Nowym Jorku

Spotkanie z „Panem Tadeuszem” i Billem Johnstonem w Nowym Jorku

Spotkanie z „Panem Tadeuszem” i Billem Johnstonem w Nowym Jorku

Udostępnij

Już w najbliższy czwartek o 19.30 w nowojorskiej siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej odbędzie się spotkanie z Billem Johnstonem, autorem najnowszego przekładu Pana Tadeusza na język angielski, który powstał dzięki wsparciu Instytutu w ramach Programu Translatorskiego ©POLAND. Spotkanie poświęcone będzie wyzwaniom podczas tłumaczenia arcydzieła Mickiewicza i kulturowemu znaczeniu poematu.

Bill Johnston to laureat przyznawanych przez Instytut Książki nagród Transatlantyk oraz Found in Translation Award (tę ostatnią IK przyznaje wspólnie z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku), autor najnowszego przekładu Pana Tadeusza na język angielski Pan Tadeusz: The Last Foray in Lithuania (Archipelago Books, 2018). W czasie studiów (filologia rosyjska i francuska) na Uniwersytecie Oksfordzkim otrzymał stypendium na kurs języka polskiego na Uniwersytecie Warszawskim. Jest szczególnie związany z Krakowem i Wrocławiem. W miastach tych mieszkał po studiach, w latach 1983–1991 i pracował jako lektor języka angielskiego z ramienia British Council oraz jako dyrektor English Language Center. Do jego uczniów z tamtego czasu zaliczają się m.in. profesorowie Jerzy Jarzębski, Leon Kieres, Tamara Trojanowska. Na stałe mieszka w USA. Aktualnie tłumaczy i wykłada literaturę porównawczą na Indiana University.

Spotkanie organizują Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku i Fundacja Kościuszkowska.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się