Jedność - Wakacje z książkami
Stanisław Wyspiański w londyńskim Globe Theatre przy wsparciu Instytutu Książki

Stanisław Wyspiański w londyńskim Globe Theatre przy wsparciu Instytutu Książki

Stanisław Wyspiański w londyńskim Globe Theatre przy wsparciu Instytutu Książki

Udostępnij

W Globe Theatre w Londynie trwa festiwal „Shakespeare and Poland”. Odbywające się w ciągu dziesięciu dni przedstawienia, performanse i dyskusje mają przybliżyć brytyjskiej publiczności bogactwo i wyjątkowość naszej literatury oraz teatru. Pretekstem do tego ma być prześledzenie miejsca Szekspira w wyobraźni polskich twórców i badaczy.

Już jutro, w rocznicę 150-lecia urodzin, bohaterem festiwalu będzie Stanisław Wyspiański. Do tej pory praktycznie nieznany w Anglii, powoli zaczyna przebijać się do świadomości brytyjskich znawców teatru, do czego przyczyniło się między innymi wydanie w 2017 roku zbioru jego dramatów w przekładzie Charlesa S. Kraszewskiego w tomie Akropolis (książkę opublikowała oficyna Glagoslav Publications przy wsparciu Instytutu Książki). Kolejnym krokiem w upowszechnianiu nazwiska Wyspiańskiego i ważnym przyczynkiem do światowej szekspirologii będzie premiera pierwszego w historii angielskiego przekładu Studium o Hamlecie jego autorstwa, które ukazuje się właśnie nakładem Globe Theatre. Ta rozprawa z 1905 roku zawiera autorską interpretację postaci tytułowej, a także nowatorską wizję inscenizacji dramatu Szekspira.

Z okazji uroczystej premiery w Globe wystąpi zastępca dyrektora Instytutu Książki, prof. Krzysztof Koehler, oraz Ambasador RP w Wielkiej Brytanii Arkady Rzegocki. Potem odbędzie się dyskusja wprowadzająca do życia i twórczości genialnego Polaka, z udziałem tłumaczy Studium – Barbary Bogoczek oraz prof. Tony’ego Howarda, a także prof. Dariusza Kosińskiego z UJ i Patricka Spottiswoode. Program wieczoru obejmuje także czytanie fragmentów rozprawy przez aktorów Globe.

Głównym jego punktem będzie jednak światowa premiera jednoaktowego dramatu Wyspiańskiego Śmierć Ofelii w reżyserii Nastazji Somers, wystawionego przy wsparciu Instytutu Książki. Rolę tytułową zagra urodzona w Polsce, ale pracująca w Wielkiej Brytanii Edyta Budnik. Ostatnio można ją było zobaczyć m.in. w bijącym rekordu popularności serialu BBC Obsesja Eve (Killing Eve). Więcej szczegółów na stronie: https://www.shakespearesglobe.com/whats-on/wyspianski-hamlet-study-and-the-death-of-ophelia-2019/. Festiwal „Shakespeare and Poland” potrwa do niedzieli.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się