Stentor poleca: Tadeusz Gadacz, Rozmowy o życiu, Polsce i religii
Wydawnictwo Stentor poleca Państwa uwadze publikację Tadeusza Gadacza, "Rozmowy o życiu, Polsce i religii". W najbliższym czasie w Wydawnictwie Stentor zostaną opublikowane w wersji elektronicznej nowe, poszerzone wydania, autorstwa Tadeusza Gadacza, książek z serii „Wypisy z ksiąg filozoficznych”: O samotności. O spotkaniu; O cierpieniu. O przyjemności; O życiu. O śmierci oraz książki: „O umiejętności życia”, „O zmienności życia”, „O ulotności życia”, „Filozofia dialogu”, „O dobromyślności. Filozofia po Auschwitz i Kołymie”.
Słowo od Autora:
Zamieszczone w książce rozmowy rozpoczęły się po publikacji mojej książki "O umiejętności życia". Początkowo dotyczyły sensu ludzkiego życia, ludzkiej kondycji, myślenia, znaczenia kultury i humanistyki. Z czasem dołączyły do nich rozmowy na temat naszych polskich spraw: zmitologizowanej polityki, zawłaszczania języka, bezinteresownej polskiej zawiści i resentymentu, populizmu, wpływu rewolucji cyfrowej na drugą falę buntu mas. Trzecim tematem rozmów stała się nasza polska religijność: sojusz Kościoła i władzy, różnica między religią a wiarą, przyczyny odchodzenia młodzieży od katechezy, a dorosłych z kościoła. Zdecydowałem się opublikować te rozmowy z dwóch powodów. Pierwszy − to liczne głosy, które wciąż docierają do mnie z różnych stron, także na portalach społecznościowych, że te rozmowy wciąż są czytane i przekazywane znajomym, gdyż z latami nabierają jeszcze większej aktualności. Drugi − to chęć zrozumienia siebie w obecnej sytuacji społecznej, politycznej i religijnej w Polsce. (...) Publikację tych wywiadów potraktowałem jako rodzaj autoterapii, w tej trudnej do zrozumienia dla mnie sytuacji. Nie byłoby tych wywiadów, rozmów, gdyby nie moi mistrzowie: ksiądz profesor Józef Tischner i profesor Barbara Skarga. To oni nauczyli mnie, że obowiązkiem filozofa jest nie milczeć, nie stać z boku, lecz podejmować odpowiedzialność za sprawy ludzkie i społeczne, za kondycję życia ludzi i stan państwa. I sami, bardzo często zabierając publicznie głos, dawali tej odpowiedzialności świadectwo. Nie byłoby także tych rozmów bez współrozmówców, którzy do tych rozmów mnie zaprosili i przez celne i mądre pytania skłonili mnie do refleksji. Dziękuję im i wydawcom gazet i czasopism, w których te rozmowy zostały opublikowane.
Kilka słów o Autorze:
Prof. dr hab. Tadeusz Gadacz jest pracownikiem naukowym Wydziału Humanistycznego AGH w Krakowie. Współpracuje także z Katedrą Dziennikarstwa Collegium Civitas. Był uczniem i wieloletnim asystentem ks. profesora Józefa Tischnera. W latach 1991-1995 był dziekanem Wydziału Filozofii Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, w latach 1996-1999 kierownikiem Katedry Filozofii Religii na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 2004-2008 wicedyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, a w latach 2009-2017 dyrektorem Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W latach 2003-2007 pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Nauk Filozoficznych PAN. Przez wiele lat był przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Etycznego.
Zajmuje się historią filozofii XX wieku, filozofią człowieka, filozofią religii, kondycją myślenia, analizą przemian kultury i cywilizacji, mentoringiem. Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych polskich i zagranicznych.
W 2002 roku otrzymał nagrodę prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego dla najlepszego nauczyciela akademickiego Mazowsza, w 2003 roku nagrodę „Nowych Książek” i Ministra Kultury za redakcję naukową (wraz z B. Milerskim) dziesięciotomowego dzieła Religia. Encyklopedia PWN, w 2008 roku został wybrany przez studentów najlepszym wykładowcą w historii Collegium Civitas.
Wygłosił wiele prestiżowych wykładów publicznych, m.in. na zamknięcie Kongresu Kultury Polskiej w Krakowie, w Parlamencie RP na Konferencji Bezpieczeństwa NATO podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, w Teatrze Narodowym w Warszawie podczas Ogólnopolskiego Zjazdu Lekarzy Rodzinnych. Ponadto wykłady inaugurujące rok akademicki: w Collegium Civitas, Uniwersytecie Pedagogiczny, Akademii Teatralnej w Warszawie, AGH.
Dotychczasowe publikacje Autora:
Rozumowe poznanie Boga (2000), Filozofia człowieka jako filozofia losu (2000), O umiejętności życia (2002, 2004, 2007, 2009, 2016), Bóg w filozofii XX wieku (2007), O ulotności życia (2008, 2009, 2016), Historia filozofii XX wieku. Nurty, t. 1: Filozofia życia, Filozofia ducha, Pragmatyzm (2009), t. 2: Neokantyzm, Filozofia dialogu, Filozofia egzystencji (2009), Uniwersalne prawdy i prawa życia dla mądrych ludzi na trudne czasy (2018), O bezprawiu i przyzwoitości. Wady i zalety moralne dla mądrych ludzi na trudne czasy (2020). Przełożył na język polski m.in. Gwiazdę Zbawienia Franza Rosenzweiga.
Tytuł: "Rozmowy o życiu, Polsce i religii"
Autor: prof. Tadeusz Gadacz
Wydawca: Wydawnictwo Stentor
Miejsce i rok wydania: Warszawa 2021
Wydanie: I
Objętość: 222 stron
Format: 12,5 x 19,5 cm
Oprawa miękka ze skrzydełkami
ISBN 978-83-63462-74-1
Cena katalogowa: 39, 00 zł