"Sto lat. Książka życzeń”, Wojciech Bonowicz,

"Sto lat. Książka życzeń”, Wojciech Bonowicz,

"Sto lat. Książka życzeń” Wojciecha Bonowicza – nowość wydawnicza Muzeum Etnograficznego w Krakowie

Udostępnij

18 grudnia 2018 roku nakładem Muzeum Etnograficznego w Krakowie ukaże się „Sto lat. Książka życzeń” autorstwa Wojciecha Bonowicza. Piękna i mądra książka, która przypomina o tym, co najważniejsze.

 

 

 

Równolegle do tekstu Wojciecha Bonowicza biegnie tu jeszcze jedna opowieść, ukryta w obiektach z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Współtworzą one książkę, nieraz przekornie wyprowadzając historię w nieoczekiwanym kierunku. Starannie dobrane, ywołują różne nastroje, od powagi do humoru. Są same w sobie intrygującą opowieścią o mocy życzeń, poświadczoną przez konkretnych ludzi z różnych okresów.



 „Sto lat. Książka życzeń” ukaże się w dwóch wersjach językowych, po polsku i po angielsku w tłumaczeniu Sørena Gaugera, w opracowaniu graficznym Agaty Biskup. Publikacja jest częścią projektu badawczego prowadzonego w latach 2017–21 przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie pn. „Życzenia. Niematerialne dziedzictwo Małopolski zawarte w obyczajach pielęgnujących więzi międzyludzkie – badania, publikacje, edukacja”. Projekt dofinansowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–20.



Kilka słów o autorze:

Autor // Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, redaktor, stały felietonista „Tygodnika  Powszechnego” i miesięcznika „Znak”, finalista nagrody Nike 2018. Ostatnio wydał zbiór wierszy Druga ręka (2017) i tom rozmów z Wojciechem Waglewskim Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe (2017), a także opracował Dzieła (prawie) wszystkie Andrzeja Bursy (2018).

 

Kilka słów o współautorach:

Tłumacz // Søren Gauger – Kanadyjczyk mieszkający w Krakowie. Tłumaczy jako freelancer dla instytucji kulturalnych, festiwali i wydawnictw. Jego twórczość ukazała się w języku angielskim (Hymns to Millionaires, Quatre Regards sur l”Enfant Jesus), a niedawno również po polsku (Nie to, nie tamto). Jest autorem angielskich przekładów dzieł Stanisława Ignacego Witkiewicza, Brunona Jasieńskiego, Jerzego Ficowskiego, Wojciecha Jagielskiego. Publikował w kilkudziesięciu pismach w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Europie.

Projektantka książki // Agata Biskup – artystka wizualna, projektantka książek. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in.: Dokąd sięga wzrok (CSW Kronika, Bytom, 2016), Tekst i jego wykonanie (Bunkier Sztuki, Kraków, 2016), Malarstwo. Bez ram (BWA Wrocław, Wrocław, 2009). Współautorka filmu Muzykanci II prezentowanego w ramach 13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile NOWE HORYZONTY (Wrocław 2013). Autorka książki pt. Xanadu (Fundacja No Local, 2010). Jako projektantka współpracowała z wieloma instytucjami kultury m.in.: Muzeum Sztuki w Łodzi, CSW Kronika w Bytomiu, BWA w Tarnowie, Galeria Bielska BWA, Fundacja Galerii Foksal w Warszawie, Onomatopee Projects w Eindhoven, Anton Kern Gallery w Nowym Yorku, Kistefos Museum w Jevnaker (Norwegia). Na stałe współpracuje z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, gdzie odpowiada za identyfikację wizualną instytucji.

___

Podpisy do zdjęć:

Sto_lat_1 Karol Suchanek, Rodzina przy choince, lata 20./30. XX w., prawdopodobnie Węgierska Górka, fotografia monochromatyczna, negatyw żelatynowo-srebrowy na podłożu szklanym, 130 × 180 mm, kolekcja MEK.

Sto_lat_2 Do siego roku! 1901, pocztówka, 90 × 114 mm, kolekcja MEK.

Sto_lat_3 Wpis w pamiętniku Danuty Anders z lat 1935–45, Stanisławów, tusz, kredka na papierze, 183 × 246 mm, kolekcja MEK.

___

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się