Strefa Dziecka z Instytutem Książki na Jarocin Festiwal 2023
W dniach 13-16 lipca odbywa się tegoroczna edycja dobrze znanego fanom muzyki rockowej festiwalu w Jarocinie. Już kolejny rok imprezie towarzyszyć będzie przygotowana przez Instytut Książki oraz Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Jarocin specjalna Strefa Dziecka, która ma na celu promocję czytelnictwa wśród najmłodszych fanów muzyki. Wydarzenie odbędzie się w ramach promocji projektu bookstartowego Instytutu i towarzyszącej mu kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”.
Strefa Dziecka na festiwalu w Jarocinie będzie otwarta w sobotę i niedzielę (15 i 16 lipca) na terenie Amfiteatru w Parku Radolińskich w centrum Jarocina. W oba te dni będzie ona dostępna dla młodych czytelników od 10:00 do 15:00.
W sobotę 15 lipca gości Strefy Dziecka przywita rockowe spotkanie ze znaną wszystkim dzieciom Kicią Kocią. Następnie, o godzinie 11:00 rozpoczną się prowadzone przez Mateusza Świstaka warsztaty oparte na motywach książki wchodzącej w skład Wyprawki Czytelniczej dla przedszkolaków „Krasnal w Krzywej Czapce” Wojciecha Widłaka z ilustracjami Aleksandry Krzanowskiej. W tym samym czasie odbywać się będą warsztaty tworzenia krasnoludkowych koszulek i czapek. Na godzinę 13:00 przewidziana jest kolejna odsłona akcji, która stała się już tradycją Stefy Dziecka festiwalu w Jarocinie, czyli rockowe czytania. Fragmenty książek dla najmłodszych przeczytają Wrona oraz muzycy z grupy Moskwa.
W niedzielę 16 lipca zajęcia w Strefie Dziecka rozpoczną się od warsztatów plastycznych nawiązujących do książki „Pierwsze abecadło” z ilustracjami Iwony Chmielewskiej, która wchodzi w skład Wyprawki Czytelniczej dla pierwszoklasistów. Do tej publikacji nawiązywać będą również warsztaty prowadzone przez Mateusza Świstaka. Z kolei gośćmi przeznaczonych dla najmłodszych rockowych czytań będą członkowie zespołów BAiKA i Proletaryat.
Największy w Polsce projekt bookstartowy i towarzysząca mu kampania społeczna pod hasłem „Mała książka – wielki człowiek” przypominają o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Wspólna lektura może stać się nie tylko wielką przyjemnością, ale przede wszystkim wspaniałą okazją do budowania bliskości oraz silnych i trwałych więzi rodzinnych.