Światowy Dzień Walki z Analfabetyzmem

Światowy Dzień Walki z Analfabetyzmem

Światowy Dzień Walki z Analfabetyzmem. Ratownicy czytelnictwa ruszają do akcji!

Udostępnij

Pod nazwą „Ratownicy czytelnictwa” powstaje liderska wspólnota nauczycieli i nauczycielek – ekspertów w dziedzinie zachęcania do czytania dla przyjemności. Organizatorzy zapraszają szkoły i nauczycieli do dołączania do akcji!

Ratownicy czytelnictwa, to edukatorzy, którzy zdają sobie sprawę ze znaczenia czytania w edukacji. Ich ideą jest promowanie czytelnictwa i wzajemne się w tym wspieranie, budując tym samym społeczeństwo nie tylko dobrze wykształcone, ale także otwarte na drugiego człowieka i współpracujące. – Edukacja jest fundamentem funkcjonowania współczesnego świata,
a czytelnictwo, fundamentem edukacji. Bez czytania i pisania, edukacja jest niemożliwa, komunikacja szwankuje, dialog nie ma narzędzi, a współpraca nie istnieje. Kiedy to sobie uświadomimy, staje się jasne, że nauczyciel, to jeden z najważniejszych zawodów dla rozwoju cywilizacji; a upowszechnianie czytania jest kamieniem węgielnym, dzięki któremu jego praca przynosi efekty – mówi Maria Deskur, prezes Fundacji Powszechnego Czytania i szefowa wydawnictwa Słowne, jedna z inicjatorek powstania Ratowników czytelnictwa. – Jako wydawnictwo Słowne powiększamy ofertę skierowaną do dzieci i młodzieży, bo wiemy, że szeroki i różnorodny wybór książek to połowa sukcesu na drodze szerzenia czytelnictwa wśród najmłodszych. Teraz w tej misji połączymy siły  z nauczycielami – dodaje Maria Deskur.

Organizatorzy zapraszają szkoły i nauczycieli do dołączania do akcji. Ratownikami czytelnictwa będą stawały się szkoły i nauczyciele zaangażowani i działający. – Nie chodzi nam koniecznie o to, by nauczyciele robili więcej niż dotychczas – zależy nam natomiast na pracy świadomej. Widzimy cztery obszary, w których Ratownicy muszą działać równolegle. Są to po pierwsze: działania skierowane do dzieci, po drugie: akcje rozwijające kompetencje nauczycieli, po trzecie: wychodzenie z inicjatywą czytelniczą do rodziców oraz po czwarte: budowanie wspólnoty szkolnej wokół czytelnictwa. Te cztery obszary muszą się uzupełniać – podkreśla Karina Mucha, wykładowca psychologii czytania, autorka podręczników i programów nauczania do edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej, członek zespołu koordynującego Ratowników czytelnictwa. – Polska sekcja IBBY od lat nagradza najlepsze publikacje dla dzieci i młodzieży. W naszych działaniach staramy się podkreślać wagę „czytania dla przyjemności” jako fundamentu czytania. Zrezygnujmy z przymusu. Czytajmy dzieciom i z dziećmi, niech czytanie kojarzy im się z radością i zabawą. Tylko wtedy sięgną po książkę dobrowolnie i zostanie z nimi na całe życie. Tylko wtedy uratujemy czytanie – mówi Małgorzata Chojecka, członkini zarządu polskiej sekcji IBBY, współorganizatora akcji.

Partnerami edukacyjnymi akcji są wydawnictwo Nowa Era oraz Kongres „Edukacja i Rozwój” Wolters Kluwer Polska. – Z Fundacją Powszechnego Czytania jesteśmy związani od początku. Bardzo podobnie postrzegamy rolę czytelnictwa jako filaru edukacji. Dlatego Nowa Era od wielu lat angażuje się w inicjatywy, które wspierają rozwój czytelnictwa i kompetencji literackich. Między innymi organizujemy konkurs „Popisz się talentem”, który pomaga dzieciom odkrywać radość z pisania i czytania – podkreśla Magdalena Duszyńska-Walczak, prezes Wydawnictwa Nowa Era. – Dział szkolny Wolters Kluwer Polska od lat współtworzy środowisko świadomych liderów edukacji. Ratownicy czytelnictwa, to dla nas naturalny partner do dalszych działań – zależy nam na budowaniu środowiska świadomego roli nauki czytania dla przyjemności w kontekście lepszej przyszłości Polski – konkluduje Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.

Projekt rusza 8 września, w Międzynarodowy Dzień Alfabetyzacji. Aby przyłączyć się do Ratowników czytelnictwa, nauczyciele i bibliotekarze muszą zgłosić swój udział na stronie www.fpc.org.pl/ratownicy-czytelnictwa, następnie w ciągu 10 miesięcy podjąć wybrane działania
w 4 z 5 głównych obszarów:

 

  1. Ratownicy czytelnictwa dla dzieci (obszar obowiązkowy)

Obszar, w którym priorytetem jest praca z młodymi ludźmi poprzez wspólne czytanie i udział
w konkursach literackich np. „CzytaMY” Szkoły Podstawowej nr 33 w Katowicach czy „Popisz się talentem” Nowej Ery.

 

  1. Ratownicy czytelnictwa dla rodziców (obszar obowiązkowy)

Obszar obejmujący współpracę z rodzicami poprzez warsztaty i wykłady na temat czytania dzieciom

i z dziećmi. Zachęcanie rodziców do codziennego głośnego czytania w domu, pożyczania i kupowania książek, by dzieci miały co czytać. Tworzenie klubów czytelniczych dla rodziców. Zachęcanie rodziców do czytania dzieciom w szpitalach w ramach akcji Zaczytani.org.

 

  1. Ratownicy czytelnictwa dla nauczycieli (obszar obowiązkowy)

Obszar rozwijania własnych kompetencji poprzez udział w webinariach zorganizowanych przez ekspertów z Regionalnego Ośrodka Edukacyjno-Metodycznego „Metis” w Katowicach (współorganizatora akcji) oraz ekspertów z wydawnictwa Nowa Era i wydawnictwa Wolters Kluwer Polska; zorganizowanie udziału szkoły w Nocy Bibliotek organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pozyskanie środków na zakup książek oraz działania pro-czytelnicze ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

 

  1. Ratownicy czytelnictwa współpraca (obszar obowiązkowy)

Obszar współpracy nauczycieli z rodzicami i dziećmi obejmujący wspólne działania, jak pikniki literackie czy mini targi książki, które zaangażują całe rodziny, lub aktywny udział szkoły w konkursie „Tysiąc powodów do czytania” organizowanym przez Empik.

 

  1. Ratownicy czytelnictwa dla społeczności lokalnej (obszar nieobowiązkowy)

Obszar łączący siły głównych ośrodków kultury, które poza szkołą działają na rzecz popularyzacji czytelnictwa w społeczności lokalnej. Obszar obejmujący współpracę szkoły z biblioteką miejską czy lokalnymi księgarniami np. w organizowaniu spotkań autorskich, czy Dyskusyjnych Klubów Książki dla dorosłych wielbicieli literatury dziecięcej i młodzieżowej organizowanych przez Polską Sekcję IBBY; organizowaniu wyjazdów lokalnej społeczności na Letnie Festiwale Literackie, czy Targi książki.

Organizatorami projektu są: Fundacja Powszechnego Czytania, Polska Sekcja IBBY, Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny „Metis” w Katowicach, Psychologia Edukacyjna z Orzesza, Szkoła Podstawowa nr 33 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Ligonia w Katowicach oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bielsku-Białej.

Partnerami edukacyjnymi są: Wydawnictwo Nowa Era, Kongres Edukacja i Rozwój organizowany przez Wolters Kluwer Polska

Patroni medialni to: „Dyrektor Szkoły”, „Wczesna Edukacja”

Sponsorzy: Allegro, Lubimyczytać.pl

Fundacja Powszechnego Czytania powstała w 2018 roku. Pierwszym projektem Fundacji Powszechnego Czytania był program „Książka na Receptę. Recepta na sukces”, której esencją jest wprowadzenie do standardu pracy pediatrów, neonatologów, pielęgniarek i położnych w Polsce rekomendacji czytania i rozmowy z dzieckiem od najmłodszego wieku. W czasie pandemii Fundacja uruchomiła akcję #TerazCzasNaCzytanie namawiając rodziców, by odrywali dzieci od ekranów na rzecz książek. Efektem współpracy FPC z samorządami Krakowa i Wrocławia, Fundacją Olgi Tokarczuk oraz Polską Izbą Książki jest publikacja „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania”. Fundacja otrzymała nagrodę „Zwyrtała” oraz zdobyła podium w plebiscycie „Książka Roku Lubimyczytać.pl Allegro”.

Fundację można wesprzeć wpłacając darowiznę na konto 42 1600 1462 1871 2526 2000 0001

Fundacja otwarta jest na przyjmowanie kolejnych sprzymierzeńców – zapraszamy do kontaktu!

sekretariat@fpc.org.pl

www.fpc.org.pl

www.ksiazkanarecepte.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się