Sympozjum „Pamiętanie Miłosza” w 19. rocznicę śmierci noblisty

Sympozjum „Pamiętanie Miłosza” w 19. rocznicę śmierci noblisty

Sympozjum „Pamiętanie Miłosza” w 19. rocznicę śmierci noblisty

Udostępnij

Wspólne czytanie dzieł Czesława Miłosza i debata wokół książki o poecie wypełnią coroczne sympozjum „Pamiętanie Miłosza”, które odbędzie się w poniedziałek wieczorem w dworku w Krasnogrudzie w województwie podlaskim.

Czesław Miłosz zmarł 14 sierpnia 2004 roku w Krakowie. Od pierwszej rocznicy śmierci w dawnym dworku rodziny noblisty w Krasnogrudzie – obecnie siedzibie Międzynarodowego Centrum Dialogu – odbywają się spotkania poświęcone Miłoszowi, które organizuje Ośrodek Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów z Sejn.

Tegoroczne, tradycyjnie zacznie się mszą w intencji Czesława Miłosza w języku polskim i litewskim. W kościele w Żegarach spotykają się mieszkańcy parafii i uczestnicy sympozjum. Potem w Krasnogrudzie odbędzie się debata z udziałem m.in. szefa Ośrodka Pogranicze Krzysztofa Czyżewskiego oraz litewskiego literaturoznawcy Mindaugasa Kvietkauskasa.

Debatę poświęconą książce „Czesław Miłosz i wiek XXI” poprowadzi jej współautorka – Joanna Zach.

„Pamiętanie Miłosza” zakończy się późnym wieczorem zbiorowym czytaniem dzieł noblisty.

Międzynarodowe Centrum Dialogu w odrestaurowanym dworze w Krasnogrudzie zostało otwarte w 2011 roku, w dniu 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza. Placówka ma służyć dialogowi międzykulturowemu.

XVII-wieczny dwór w Krasnogrudzie leży tuż przy granicy polsko-litewskiej, w starym parku, nad jeziorem Hołny. Przed wojną był on własnością rodziny Czesława Miłosza ze strony matki. Jest to miejsce, z którym noblista czuł się mocno duchowo związany i do którego często przyjeżdżał na wakacje.

źródło: PAP, Jacek Buraczewski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się