Sympozjum „Pamiętanie Miłosza” w 19. rocznicę śmierci noblisty
Wspólne czytanie dzieł Czesława Miłosza i debata wokół książki o poecie wypełnią coroczne sympozjum „Pamiętanie Miłosza”, które odbędzie się w poniedziałek wieczorem w dworku w Krasnogrudzie w województwie podlaskim.
Czesław Miłosz zmarł 14 sierpnia 2004 roku w Krakowie. Od pierwszej rocznicy śmierci w dawnym dworku rodziny noblisty w Krasnogrudzie – obecnie siedzibie Międzynarodowego Centrum Dialogu – odbywają się spotkania poświęcone Miłoszowi, które organizuje Ośrodek Pogranicze Sztuk, Kultur, Narodów z Sejn.
Tegoroczne, tradycyjnie zacznie się mszą w intencji Czesława Miłosza w języku polskim i litewskim. W kościele w Żegarach spotykają się mieszkańcy parafii i uczestnicy sympozjum. Potem w Krasnogrudzie odbędzie się debata z udziałem m.in. szefa Ośrodka Pogranicze Krzysztofa Czyżewskiego oraz litewskiego literaturoznawcy Mindaugasa Kvietkauskasa.
Debatę poświęconą książce „Czesław Miłosz i wiek XXI” poprowadzi jej współautorka – Joanna Zach.
„Pamiętanie Miłosza” zakończy się późnym wieczorem zbiorowym czytaniem dzieł noblisty.
Międzynarodowe Centrum Dialogu w odrestaurowanym dworze w Krasnogrudzie zostało otwarte w 2011 roku, w dniu 100. rocznicy urodzin Czesława Miłosza. Placówka ma służyć dialogowi międzykulturowemu.
XVII-wieczny dwór w Krasnogrudzie leży tuż przy granicy polsko-litewskiej, w starym parku, nad jeziorem Hołny. Przed wojną był on własnością rodziny Czesława Miłosza ze strony matki. Jest to miejsce, z którym noblista czuł się mocno duchowo związany i do którego często przyjeżdżał na wakacje.
źródło: PAP, Jacek Buraczewski
Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna