System może zrobić z Tobą wszystko - "Wrobiony w dożywocie" sprawa Arkadiusza Krasko
5 listopada do księgarń trafi najnowsza książka Ewy Ornackiej pt. Wrobiony w dożywocie, która podejmuje temat sprawy skazanego na dożywocie Arkadiusza Kraski. Wrobiony w dożywocie opowiada historię przerażającą, niewiarygodną, ale opartą na faktach. To wszystko zdarzyło się naprawdę, choć tak trudno w to uwierzyć... To historia człowieka, który nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, a został uznany za winnego i skazany. Czy po wielu latach spędzonych w więzieniu Arkadiusz Kraska doczeka się sprawiedliwości?
Trudno uwierzyć, że ta historia zdarzyła się naprawdę
To nie tylko historia człowieka niesłusznie skazanego na dożywocie.
To historia zbrodni sądowej dokonanej w majestacie prawa.
To historia złamanego życia. Niejednego.
Historia, która mogłaby się przydarzyć każdemu z nas.
W 1999 roku od kul zginęli dwaj mężczyźni związani z półświatkiem. Na dożywocie za mafijną egzekucję skazany został Arkadiusz Kraska. Wyrok był wypadkową przestępstw popełnionych w śledztwie przez policjantów, niechlujstwa prokuratora i rutyny sędziego, przekonanego o własnej nieomylności.
Po kilkunastu latach spędzonych za kratami Arkadiusz Kraska otrzymał szansę na sprawiedliwość. Dały mu ją dwie kobiety – dziennikarka śledcza oraz prokurator. W 2016 roku w serialu Kobiety i mafia, realizowanym przez Ewę Ornacką, prokurator Barbara Zapaśnik powiedziała: „W moim przekonaniu, wbrew zapadłym wyrokom, Arkadiusz Kraska nie jest sprawcą tego zabójstwa”. Słowa te wywołały lawinę zdarzeń. Ewa Ornacka rozpoczęła dziennikarskie dochodzenie, a prokurator Zapaśnik poprowadziła nowe śledztwo. To, co odkryły, okazało się szokujące.
Kilka słów o autorze:
Ewa Ornacka to dziennikarka śledcza i scenarzystka. Autorka książek Tajemnice zbrodni i Alfabet mafii, scenariusza filmu Świadek w reżyserii Andrzeja Kostenki i serialu dokumentalnego Zbrodnie niedoskonałe. Autorka reportaży telewizyjnych o przestępczości zorganizowanej i białych kołnierzykach. Publikowała na łamach „Głosu Szczecińskiego”, „Życia Warszawy”, „Prawa i Życia”, „Wprost”, „Newsweeka”, „Uważam Rze” i „Śledczego” („Focus”). Nagrodzona Srebrną Kaczką SDRP za odwagę w opisywaniu mafii. W 2007 roku chroniona przez Centralne Biuro Śledcze.