Szatkowski, Kurpierz i Mordyński wśród laureatów Nagrody KLIO

Szatkowski, Kurpierz i Mordyński wśród laureatów Nagrody KLIO

Szatkowski, Kurpierz i Mordyński wśród laureatów Nagrody KLIO

Udostępnij

Wojciech Szatkowski za książkę „Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi”, Tomasz Kurpierz za „Henryka Sławika 1894-1944. Biografię socjalisty” oraz Krzysztof Mordyński za „Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952” znaleźli się wśród laureatów KLIO – konkursu na najlepszą książkę historyczną roku. Laureatów ogłoszono pierwszego dnia Targów Książki Historycznej. Jednym z patronów tegorocznej edycji imprezy jest Instytut Książki.

Jury nagrody, po rozpatrzeniu zgłoszonych przez 105 wydawnictw 288 propozycji książek wydanych w latach 2020–2021, przyznało laury w czterech kategoriach: autorskiej, monografii naukowej, edytorskiej oraz varsavianów.

„Zainicjowana w 1992 roku impreza cieszy się wielką popularnością. Wręczona dziś nagroda KLIO przyznawana od ponad ćwierć wieku, dzięki trafnym werdyktom zdobyła sobie prestiż i powszechne uznanie, stając się jednym z najważniejszych laurów w tej dziedzinie” – podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników uroczystości, odczytanym przez szefa gabinetu prezydenta Pawła Szrota. Jak wskazał Andrzej Duda, „to wspólny sukces organizatorów, jurorów, wydawców i autorów, a także publiczności, która licznie i aktywnie uczestniczy w każdej edycji targów”. „Uważam, że niesłabnące od lat zainteresowanie targami i szerzej literaturą historyczną zarówno naukową, jak i popularyzatorską jest zjawiskiem ważnym i cennym” - zaznaczył.

W kategorii autorskiej nagrodę I stopnia w wysokości 15 tys. zł otrzymał Wojciech Szatkowski za książkę „Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi” (Muzeum Tatrzańskie, Wydawnictwo LTW). Tomasz Kizwalter za książkę „Polska nowoczesność. Genealogia” (Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego) otrzymał nagrodę II stopnia w wysokości 8 tys. zł. Natomiast nagrodę III stopnia w wysokości 5 tys. zł otrzymał Andrzej Friszke za książkę „Państwo czy rewolucja. Polscy komuniści a odbudowa państwa polskiego 1892-1920” (Instytut Studiów Politycznych PAN, Wydawnictwo Krytyki Politycznej).

W kategorii monografia naukowa nagrodę I stopnia w wysokości 14 tys. zł otrzymał Tomasz Kurpierz za książkę „Henryk Sławik 1894-1944. Biografia socjalisty” (Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu). Nagrodę II stopnia w wysokości 8 tys. zł otrzymał Piotr Kuligowski za książkę „Radykałowie polistopadowi i nowoczesna galaktyka pojęć (1832-1888)” (Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS). Natomiast Michał Przeperski za książkę „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna” (Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu) otrzymał nagrodę III stopnia w wysokości 5 tys. zł.

Z kolei w kategorii edytorskiej równorzędne wyróżnienia otrzymały: Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach za książkę „Album powstańców 1863 roku z Grodzieńszczyzny” (opracowanie: Aleś Sauczuk, Aliaksandr Radziuk, redakcja naukowa Wiesław Caban), Wydawnictwo Instytutu Archeologii i Etnologii PAN za serię książek „Origines Polonorum” (redaktor naukowy serii: Przemysław Urbańczyk), a także Wydawnictwo, Księgarnia, Antykwariat Górski „Filar” Kielce za książkę „Tatry i Zakopane w ilustracji Walerego Eljasza-Radzikowskiego” (autor: Radosław Kuty), Muzeum Wojska Polskiego za książkę „Trofea Wojny Polsko-Bolszewickiej 1919-1920” (autorzy: Jarosław Pych, Michał Mackiewicz) oraz Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego za książkę „Mała encyklopedia Polonii francuskiej” (autor: Zbigniew Andrzej Judycki) i prof. Eugeniusz Cezary Król za wzorową edycję naukową, opatrzenie wstępem i przypisami książki „Mein Kampf. Wydanie krytyczne” (Wydawnictwo Bellona).

Natomiast w kategorii varsaviana nagrodę I stopnia w wysokości 7 tys. zł otrzymał Krzysztof Mordyński za książkę „Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952” (Prószyński Media Sp. z o.o.), nagrodę II stopnia w wysokości 5 tys. zł otrzymała Agnieszka Cubała za książkę „Warszawskie Dzieci ‘44” (Prószyński Media Sp. z o.o.). Z kolei Marek Teler za książkę „Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci” (Wydawnictwo Bellona) otrzymał nagrodę III stopnia w wysokości 3 tys. zł.

„Nagroda KLIO ma pokazać czytelnikom, co w ocenach wybitnych specjalistów i historyków warto przeczytać, i co może być drogowskazem dla czytelnika, że ta książka jest dobra, warta przeczytania i spełnia wszystkie oczekiwania sztuki historycznej i wydawniczej” – powiedział w rozmowie z PAP Waldemar Michalski, prezes Fundacji Historia i Kultura, która jest jednym z organizatorów Targów Książki Historycznej.

Od 25 do 28 listopada w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbywają się Targi Książki Historycznej. Podczas 29. odsłony wydarzenia swoją ofertę prezentuje ok. 95 wydawnictw oraz 28 muzeów. W programie targów znalazły się również panele dyskusyjne, konferencje, spotkania autorskie, a także prezentacje gier strategicznych i planszowych. Targom towarzyszy również Salon Książki Muzealnej prezentujący ofertę wydawniczą wielu polskich muzeów.

źródło: PAP, Anna Kruszyńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się