Szkoły w Okuniewie, Zabrańcu i Mińsku Mazowieckim wśród zwycięzców konkursu „1000 powodów, by czytać"

Szkoły w Okuniewie, Zabrańcu i Mińsku Mazowieckim wśród zwycięzców konkursu „1000 powodów, by czytać"

Szkoły w Okuniewie, Zabrańcu i Mińsku Mazowieckim wśród zwycięzców konkursu „1000 powodów, by czytać"

Udostępnij

Nadszedł wielki finał konkursu „1000 powodów, by czytać”, w który po raz kolejny zaangażowały się społeczności lokalne w całej Polsce. Ponad 550 szkół biorących udział w akcji zebrało łącznie ponad pół miliona głosów. Triumfuje 10 szkół, w tym Zespół Szkolno-Przedszkolny w Okuniewie, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim i ZSP im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Zabrańcu. Na początku przyszłego roku trafi do nich po 1000 nowych, wymarzonych przez uczniów książek.

Najbardziej magiczne miejsce w szkole

Biblioteka szkolna to miejsce dostępne dla każdego ucznia, w którym codziennie można odkrywać kolejne porywające historie. Pod warunkiem, że dziecko znajdzie w niej takie książki, które wpisują się w jego zainteresowania i będą w stanie naprawdę zawładnąć wyobraźnią. Program „1000 powodów, by czytać” od pięciu lat otwiera szerzej drzwi do świata literatury przed najmłodszymi czytelnikami.
 

Udowadniamy, że lektura to znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu, a biblioteka jest wspólnym dobrem, które potrafi zjednoczyć całą szkolną społeczność. W każdej edycji uczniowie i nauczyciele podstawówek, a także rodzice, dziadkowie, przyjaciele i mieszkańcy miejscowości walczą o tysiąc nowych książek, które wzbogacą szkolny księgozbiór. Co ważne, tytuły wybierane są przede wszystkim przez same dzieci, które kierują się swoją niezawodną czytelniczą intuicją. Dzięki temu mamy pewność, że na półkach bibliotek znajdą się takie książki, po które uczniowie będą sięgać z prawdziwym zapałem.

Justyna Chmielewska, manager projektów rozwijających czytelnictwo wśród dzieci w Empiku

W konkursie wygrywają wszyscy

W styczniu uczniowie każdej ze zwycięskich podstawówek ułożą listy czytelniczych marzeń – czyli tytułów, które zobaczą na półkach swoich szkolnych bibliotek. Ponadto do laureatów trafi 30 czytników PocketBook z dostępem do 30 tys. e-booków w aplikacji Empik Go.
W konkursie wygrywają jednak wszystkie podstawówki, które zgłosiły się do konkursu. Empik przekazał 10 000 kodów dla nauczycieli na 60-dniowy pełny abonament aplikacji mobilnej Empik Go i 900 000 kodów dla rodziców uczniów na 30-dniowy abonament na lektury szkolne. Uczestnicy mogą spodziewać się również nagród specjalnych od Empik Foto.

Zjednoczeni we wspólnym celu

Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią do 5. edycji konkursu „1000 powodów, by czytać” prace plastyczne zgłosili uczniowie ponad 550 podstawówek – a więc liczba zgłoszeń była porównywalna jak w poprzedniej edycji konkursu. W trwającym przez miesiąc głosowaniu każdy miał szansę okazać wsparcie wybranej szkole – z jednego konta w aplikacji mobilnej Empiku codziennie można było oddać jeden głos na ulubioną pracę. Aby wyrównać szanse szkoły podzielono na dwie kategorie – placówki do 120 oraz powyżej 120 uczniów. W wyniku głosowania wyłonionych zostało 10 zwycięskich podstawówek, po 5 z każdej kategorii. W tym roku najbardziej zaangażowane okazały się szkoły z Krakowa, Leszna, Mińska Mazowieckiego, Myszkowa, Niepołomic, Okuniewa, Serokomli, Trzebosi, Zabrańca i Zielonej Góry.
 
      
                 


    
 
Prace nadesłane przez zwycięskie podstawówki – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Okuniewie, Szkołę Podstawową nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim i ZSP im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Zabrańcu.
 

1000 powodów, by czytać” to akcja, która łączy w sobie dwa ważne cele – z jednej strony jest promocją czytelnictwa wśród najmłodszych, z drugiej aktywizuje lokalne społeczności do współpracy. W ubiegłych latach miałam okazję brać udział w uroczystym wręczaniu książek zwycięskim placówkom – było to prawdziwe święto dzieci i nauczycieli. I choć w pandemii wszystko wygląda inaczej, to budowanie wspólnoty wokół czytania jest dokładnie tak samo fajne i wartościowe

Anna Dziewit-Meller, publicystka i pisarka

Organizacja konkursu jest możliwa dzięki uczestnikom programów Empik Premium i Empik Premium Free. Każdy dokonywany zakup stanowi swoistą „cegiełkę”, która wspiera akcję „1000 powodów, by czytać” i pozwala doposażyć szkolne biblioteki. Konkurs został objęty honorowym patronatem Polskiej Izby Książki, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
 

Lista zwycięskich szkół 5. edycji konkursu „1000 powodów, by czytać”:

Szkoły powyżej 120 uczniów:
Szkoła Podstawowa nr 134 w Krakowie
Szkoła Podstawowa nr 9 w Lesznie
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Okuniewie
Zespół Szkół w Serokomli

Szkoły poniżej 120 uczniów:
Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Brzechwy w Myszkowie
Szkoła Podstawowa nr 3 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niepołomicach
Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Stanisława Kostki w Trzebosi
ZSP im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Zabrańcu
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Zielonej Górze

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się