Wrocławskie premiery Wydawnictwa Warstwy

Wrocławskie premiery Wydawnictwa Warstwy

Wrocław? Tu się czyta! Wrocławskie premiery Wydawnictwa Warstwy

Udostępnij

Jak można zdefiniować pojęcie domu? Czy istnieje genius loci i wrocławskość? Wrocław to miasto niezwyczajnych kobiet, miasto-dom, a może miasto teatru awangardowego, poezji i odkrywanych rękopisów? Trzy nasze grudniowe premiery zadają pytanie o sens i znaczenie lokalności w literaturze.

 

Violetta Nowakowska - Nie ma takich kobiet

Dziesięć reportaży i dziesięć niezwykłych mieszkanek stolicy Dolnego Śląska, kobiet z krwi i kości. Bohaterki książki Nowakowskiej bywają słabe, zagubione, lecz siła i determinacja powoduje, że z kolejnych prób wychodzą zwycięsko. Jednym ze wspólnych mianowników, który łączy te historie, jest ich związek z Wrocławiem. Jeśli Wrocław wciąż kwitnie i pulsuje życiem, to również dzięki takim właśnie kobietom. Autorka książki pod przewrotnym tytułem Nie ma takich kobiet pointuje jednak z całą mocą – są wszędzie!

Tymoteusz Karpowicz - Eseje. Tom 2

„Szatańska zawziętość w tropieniu osobowości własnej Kalambura była przedprożem do tropienia osobowości zbiorowej młodego społeczeństwa. Świadomy aktor improwizuje co chwilę w ramach przyjętego tekstu. Obnaża siebie i salę, słuchaczy, in statu nascendi. Teatr ryzyka i permanentnego przekraczania prowadzi nieustannie do herezji i ją akcentuje". Tak o jednym z najważniejszych teatrów studenckich, wrocławskim Kalamburze, pisał Tymoteusz Karpowicz w eseju „Filozofowie i błaźni, czyli o teatrach studenckich w Polsce", włączonym do drugiego tomu Esejów, ukazujących się w serii jego Dzieł zebranych.

Antologia opowiadań - Spis lokatorów

Wille Biskupina, wały nadodrzańskie, labirynty klatek schodowych Śródmieścia, ruiny pałaców, nowe kompleksy mieszkalne, blokowiska Kozanowa i wiele innych miejsc znanych mieszkańcom Wrocławia stanowi tło i jednocześnie temat antologii opowiadań Spis lokatorów. W zbiorze przeczytać można teksty Maćka Bielawskiego, Beaty i Eugeniusza Dębskich, Tomasza Majerana, Jędrzeja Pasierskiego, Krzysztofa Rudowskiego, Nadii Szagdaj, Agnieszki Wolny-Hamkało, Filipa Zawady i Andrzeja Ziemiańskiego – cenionych autorek i autorów związanych ze stolicą Dolnego Śląska.

Opowiadania z pogranicza wielu gatunków i stylistyk łączy temat domostwa: przestrzeni miłości i przyjaźni, często skomplikowanych relacji sąsiedzkich, tajemnic z przeszłości, zbrodni, a także – co aktualne zwłaszcza ostatnio – miejsca pracy. Jeden z bohaterów opowiadania o rodzinie uchodźców wspomina, iż „Mama często powtarza, że kiedy wreszcie będziemy w naszym prawdziwym domu, dowiemy się, co znaczy spokój". Trudno odmówić racji tym słowom.

Wydanie zostało objęte mecenatem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Życząc dobrej lektury, z wyrazami szacunku

Zespół Wydawnictwa Warstwy
 

O wydawnictwie:

Wydawnictwo Warstwy, działające w ramach Wrocławskiego Domu Literatury, skupia się na promocji literatury niszowej, w tym prozy i poezji oraz literatury dziecięcej. W ofercie wydawnictwa znaleźć można również książki artystyczne, albumy, a także publikacje z pogranicza gatunków. Znakiem firmowym oficyny stała się szczególna dbałość o warstwę edytorską książek, która zaowocowała szeregiem nagród i wyróżnień przyznanych wydawnictwu na przestrzeni ostatnich kilku lat. 

Więcej informacji o promocjach i przygotowywanych nowościach na stronie: www.wydawnictwowarstwy.pl oraz na profilu wydawnictwa na Facebooku.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się