Wrocław? Tu się czyta! Wrocławskie premiery Wydawnictwa Warstwy
Jak można zdefiniować pojęcie domu? Czy istnieje genius loci i wrocławskość? Wrocław to miasto niezwyczajnych kobiet, miasto-dom, a może miasto teatru awangardowego, poezji i odkrywanych rękopisów? Trzy nasze grudniowe premiery zadają pytanie o sens i znaczenie lokalności w literaturze.
Violetta Nowakowska - Nie ma takich kobiet
Dziesięć reportaży i dziesięć niezwykłych mieszkanek stolicy Dolnego Śląska, kobiet z krwi i kości. Bohaterki książki Nowakowskiej bywają słabe, zagubione, lecz siła i determinacja powoduje, że z kolejnych prób wychodzą zwycięsko. Jednym ze wspólnych mianowników, który łączy te historie, jest ich związek z Wrocławiem. Jeśli Wrocław wciąż kwitnie i pulsuje życiem, to również dzięki takim właśnie kobietom. Autorka książki pod przewrotnym tytułem Nie ma takich kobiet pointuje jednak z całą mocą – są wszędzie!
Tymoteusz Karpowicz - Eseje. Tom 2
„Szatańska zawziętość w tropieniu osobowości własnej Kalambura była przedprożem do tropienia osobowości zbiorowej młodego społeczeństwa. Świadomy aktor improwizuje co chwilę w ramach przyjętego tekstu. Obnaża siebie i salę, słuchaczy, in statu nascendi. Teatr ryzyka i permanentnego przekraczania prowadzi nieustannie do herezji i ją akcentuje". Tak o jednym z najważniejszych teatrów studenckich, wrocławskim Kalamburze, pisał Tymoteusz Karpowicz w eseju „Filozofowie i błaźni, czyli o teatrach studenckich w Polsce", włączonym do drugiego tomu Esejów, ukazujących się w serii jego Dzieł zebranych.
Antologia opowiadań - Spis lokatorów
Wille Biskupina, wały nadodrzańskie, labirynty klatek schodowych Śródmieścia, ruiny pałaców, nowe kompleksy mieszkalne, blokowiska Kozanowa i wiele innych miejsc znanych mieszkańcom Wrocławia stanowi tło i jednocześnie temat antologii opowiadań Spis lokatorów. W zbiorze przeczytać można teksty Maćka Bielawskiego, Beaty i Eugeniusza Dębskich, Tomasza Majerana, Jędrzeja Pasierskiego, Krzysztofa Rudowskiego, Nadii Szagdaj, Agnieszki Wolny-Hamkało, Filipa Zawady i Andrzeja Ziemiańskiego – cenionych autorek i autorów związanych ze stolicą Dolnego Śląska.
Opowiadania z pogranicza wielu gatunków i stylistyk łączy temat domostwa: przestrzeni miłości i przyjaźni, często skomplikowanych relacji sąsiedzkich, tajemnic z przeszłości, zbrodni, a także – co aktualne zwłaszcza ostatnio – miejsca pracy. Jeden z bohaterów opowiadania o rodzinie uchodźców wspomina, iż „Mama często powtarza, że kiedy wreszcie będziemy w naszym prawdziwym domu, dowiemy się, co znaczy spokój". Trudno odmówić racji tym słowom.
Wydanie zostało objęte mecenatem Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Życząc dobrej lektury, z wyrazami szacunku
Zespół Wydawnictwa Warstwy
O wydawnictwie:
Wydawnictwo Warstwy, działające w ramach Wrocławskiego Domu Literatury, skupia się na promocji literatury niszowej, w tym prozy i poezji oraz literatury dziecięcej. W ofercie wydawnictwa znaleźć można również książki artystyczne, albumy, a także publikacje z pogranicza gatunków. Znakiem firmowym oficyny stała się szczególna dbałość o warstwę edytorską książek, która zaowocowała szeregiem nagród i wyróżnień przyznanych wydawnictwu na przestrzeni ostatnich kilku lat.
Więcej informacji o promocjach i przygotowywanych nowościach na stronie: www.wydawnictwowarstwy.pl oraz na profilu wydawnictwa na Facebooku.