Zmarła poetka Teresa Ferenc

Zmarła poetka Teresa Ferenc

Teresa Ferenc nie żyje. Zmarła wybitna polska poetka, związana z Wybrzeżem

Udostępnij

1 sierpnia, w wieku 88 lat, zmarła poetka Teresa Ferenc. Urodzona w 1934 roku na Zamojszczyźnie. Od 1975 roku mieszkała i tworzyła w Sopocie, żona poety Zbigniewa Jankowskiego oraz matka dwóch literacko uzdolnionych córek: Anny Janko i Mileny Wieczorek. Uważana za jedną z trzech najwybitniejszych współczesnych poetek polskich.

Teresa Ferenc urodziła się 24 kwietnia 1934 r. niedaleko Zamościa. Jako dziecko przeżyła hitlerowską pacyfikację Zamojszczyzny i śmierć rodziców, a tragiczne wydarzenia, które rozegrały się w czerwcu 1943 r. we wsi Sochy odcisnęły piętno na jej twórczości.

Debiutowała w 1962 r. wierszem "Poród" w piśmie literackim "Współczesność". W 1964 r. ukazał się jej pierwszy tom wierszy "Moje ryżowe poletko". Opublikowała ponad 20 zbiorów poezji.

W 1975 r. przeniosła się do Sopotu. Po przybyciu do Trójmiasta włączyła się wraz z mężem w działalność lokalnego środowiska literacko-artystycznego.

W latach 1980-1982 była wiceprezesem Gdańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich.

W 1989 r. należała do członków-założycieli Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Była też członkiem Polskiego PEN Clubu.

W 1993 r. współtworzyła Sopocki Klubu Pisarzy i Przyjaciół Książki "Brodwino". Przez wiele lat współpracowała z sopockim pismem literackim "Topos".

Twórczość Teresy Ferenc była bardzo wysoko oceniana przez literaturoznawców i krytyków literackich, a Julian Rogoziński uznawał ją za jedną z trzech najwybitniejszych - obok Wisławy Szymborskiej i Urszuli Kozioł - współczesnych poetek polskich.


bra

Czytaj więcej na: https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Zmarla-poetka-Teresa-Ferenc-n169433.html


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się