London Book Fair 2018

London Book Fair 2018

The London Book Fair, 10-12 kwietnia 2018

Udostępnij

Dziś rozpoczęły się międzynarodowe targi książki w Londynie. The London Book Fair to najważniejsze wiosenne targi, na których spotykają się wydawcy i agenci literaccy z całego świata, negocjując prawa do nowych tytułów książkowych, scenariuszy filmowych i telewizyjnych oraz różnego rodzaju treści cyfrowych. Targi odbywają się zabytkowej Hali Olympii w zachodnim Londynie, odwiedza je 25 000 profesjonalistów ze 118 krajów świata.

Polski pawilon znajduje się w National Hall i składa się z dwu części numerowanych 4A11 i 4A40. W tym roku swoje książki pokazuje u nas  32 wystawców:  Wydawnictwo Literackie, Grupa Wydawnicza Foksal, Znak, ABE-IPS, PEARSON Central Europe, Państwowy Instytut Wydawniczy, Artatech, Bellona, Świat Książki, DT Agency, Foksal, Janka, Muza, Muzeum Sztuki w Łodzi, Warszawskie Targi Książki, Ozgraf, Glossa, Rebis, Rosikoń, Totem, Lira, WUW, Supermemo, Prószyński, Agora, Smak Słowa, Sonia Draga, Ossolineum, Targi w Krakowie, Dwie Siostry, Edgard, Krytyka Polityczna oraz Instytut Pamięci Narodowej. Pokazujemy także polskie nowości literackie, tłumaczenia literatury polskiej, które ukazały się dzięki wsparciu prowadzonego przez Instytut Książki Programu Translatorskiego ©POLAND, najnowsze tłumaczenia na angielski, książki nagrodzone w konkursie „Książka Roku” Polskiej Sekcji IBBY, a z okazji Roku Herberta – wybór międzynarodowych wydań dzieł poety. W trakcie targów wręczane są nagrody The London Book Fair Excellence Award – w tym roku po raz drugi nominowane jest poznańskie Supermemo, które tę nagrodę zdobyło już w 2016 roku, a w kategorii festiwale literackie – Festiwal Conrada.

W ubiegłym roku Polska występowała w charakterze Market Focus londyńskich targów, prezentowaliśmy więc rozbudowany program branżowy i kulturalny przygotowany we współpracy z British Council. Wśród zaproszonych autorów znaleźli się wówczas m.in. Zygmunt Miłoszewski, Jacek Dehnel, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Marta Ignerska,  Ewa Winnicka czy prof. Andrzej Nowak. W roli „autorów dnia” wystąpili wówczas Andrzej Sapkowski i Olga Tokarczuk, która od tego momentu stała się w Wielkiej Brytanii pisarką o rozpoznawalnym nazwisku. Można sądzić, że niedawna nominacja Biegunów („Flights” w tłumaczeniu Jennifer Croft) do nagrody Bookera ma bezpośredni związek z naszym ubiegłorocznym projektem. Bieguni znaleźli także swojego wydawcę w Australii (Text Publishing) i USA (Riverhead Books). Wkrótce na anglojęzycznym rynku książki ukażą się jej kolejne książki (Fitzcarraldo Editions w Wielkiej Brytanii), a także książki innych autorów naszego Market Focus: Lala Jacka Dehnela w wydawnictwie Oneworld, Priceless  Zygmunta Miłoszewskiego w Amazon Crossing, a w roku 2020 – obszerny Lód Jacka Dukaja, którego tłumaczenie musi trwać dłużej – w The Head of Zeus. W tym roku w roli Market Focus występują wspólnie Litwa, Łotwa i Estonia i siłą rzeczy program kulturalny jest skoncentrowany wokół autorów z tych krajów.

W przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowaliśmy dwa spotkania, w trakcie których będziemy mówić o książkach prezentujących naszą historię. W ramach programu „Niepodległa” pierwszego dnia targów o 16.00 w Buzz Theatre Ewa Bolińska-Gostkowska z wydawnictwa Znak opowie o książkach historycznych swojego wydawnictwa – link do tego wydarzenia, zatytułowanego „Heroic Facts and Creative Ideas: Centenary of Poland’s Independence”, znajduje się tutaj: https://bit.ly/2Ey9cUp. Natomiast w środę o godz. 13.00 w Children’s Hub Anna Skowrońska z wydawnictwa Muchomor, które specjalizuje się w biografiach i książkach historycznych dla dzieci, będzie mówić o tym, jak opowiadać dzieciom o historii, aby chciały jej słuchać: https://bit.ly/2EwXYzN.

Targi potrwają do czwartku 12 kwietnia.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się