Tischner, człowiek, który przywraca nadzieję - niepublikowane teksty ks. J. Tischnera
Zapraszamy na spotkanie z niezwykle inspirującą i wciąż żywą myślą księdza profesora Józefa Tischnera. "Nadzieja mimo wszystko" to zbiór nieznanych szerzej tekstów jednego z najważniejszych filozofów XX wieku, które pokazują, że świat może być lepszy!
Wydarzenia 2020 roku – pandemia koronawirusa, widomo recesji, szum informacyjny, skłócona i podzielona scena polityczna – zachwiały naszym poczuciem bezpieczeństwa.
Jak sobie poradzić w tych trudnych czasach? W czym odnaleźć sens i chęć do działania?
Nadzieja mimo wszystko to zbiór wyjątkowych myśli ks. prof. Tischnera, które wyrywają ze stagnacji i poczucia bezsilności. Dotykają obszarów, z którymi zderzamy się na co dzień, oraz doświadczeń, które wystawiają nas i naszą nadzieję na próbę. Są to między innymi zawiłości współczesnej polityki, kwestie religii, a także słowo i jego siła kreowania rzeczywistości.
Wyboru tekstów ks. Tischnera dokonał Wojciech Bonowicz.
Fragment posłowia:
Nadzieja nie jest po prostu optymizmem. Jest raczej wiarą – że człowiek będzie umiał rozwiązywać spory, które sam tworzy, że wyjdzie z nich mądrzejszy, że w ostateczności nawet jego gniew okaże się twórczy. To nadzieje – rzetelne nadzieje – budują trwałą wspólnotę, nie lęki ani miłe dla ucha zaklęcia. I o tym właśnie między innymi opowiada ta książka.
Fragemt książki:
Świat dzisiejszy to nie jest świat konfliktu wiar, to jest świat konfliktów różnych form człowieczej nadziei.
Tischner - mistrzem nadziei!
Józef Tischner wlewa nadzieję w ludzkie serca i umysły. Pokazuje, że w nawet w najtrudniejszym doświadczeniu ukryty jest pierwiastek dobra – trzeba umieć go dostrzec. Świat można zmieniać, a tę zmianę należy zacząć od siebie. Kluczem jest dobrze przemyślane działanie.
Nadzieja mimo wszystko to jedyne w swoim rodzaju uzupełnienie myśli opisanej w bestsellerze Tischner. Biografia autorstwa Wojciecha Bonowicza!
Proponowsane tematy do rozmowy
1. Czym jest nadzieja, czym optymizm? Co znaczy mieć nadzieję?
2. Jakie doświadczenia stają dziś na drodze naszej nadziei?
3. Jak „ruszyć z miejsca”? Jak odnaleźć siłę do działania?
4. Dlaczego teksty Tischnera są wciąż aktualne mimo upływu lat?
5. Czego Tischner może nas nauczyć w sferze życia duchowego, społecznego i politycznego?
6. Jaką wizję religii proponuje Tischner?
7. Na czym polega siła słowa? Jak komunikować rzeczywistość?
8. Grzechy główne polityków: podważanie dobrego imienia, brak zaufania, wrogość, stronniczość, podejrzliwość
9. Oblicza demokracji – konflikty i sposoby ich rozwiązywania
10. Ludzie ludziom zgotowali ten los – czym jest człowieczeństwo? Jak uwierzyć w człowieka w kontekście okrutnych zbrodni XX i XXI wieku (idea wojny totalnej, obozy śmierci, totalitaryzm, ludobójstwo)?