Sztuka w Polsce 1945 - 2005
"To, co zakazane", Tabitha Suzuma

"To, co zakazane", Tabitha Suzuma

"To, co zakazane" - głośna powieść Tabithy Suzumy już w sprzedaży!

Udostępnij

Kontrowersyjna, piękna, poruszająca, łamiąca serce - taka właśnie jest głośna powieść Tabithy Suzumy. Czytelnicy w Polsce wprost nie mogli doczekać się tej premiery, a recenzenci zalewają media informacjami o kolejnych zmiażdżonych sercach i wstrzymanych oddechach.
Co takiego ma w sobie "To, co zakazane", że nie daje o sobie zapomnieć? Że nie pozwala przejść obok siebie obojętnie? Że wywołuje tyle sprzecznych uczuć?
Powieść Tabithy Suzumy wyraźnie wyróżnia się na tle współczesnej prozy młodzieżowej. Z jednej strony niesie w sobie czar niewinnej miłości, z drugiej - przytłacza ciężarem dramatu. Choć poruszany w niej temat wzbudza kontrowersje i wiele skrajnych emocji, czytelnicy zgadzają się co do jednego - jest brutalnie prawdziwa.
W tę historię się wierzy. W tej opowieści się zatraca. Tych ludzi się nie zapomina.
 
Możesz zamknąć oczy, by nie widzieć tego, czego nie chcesz widzieć; nie możesz jednak zamknąć serca, by nie czuć tego, czego nie chcesz czuć.

Oto książka, która mierzy się z największym ze wszystkich tabu. Miłośnicy „Kwiatów na poddaszu” pokochają tę rozdzierającą, szokującą powieść o dwójce rodzeństwa, Mai i Lochanie, ich burzliwym życiu rodzinnym i o związku, który muszą ukrywać w tajemnicy.

Ona jest śliczna i utalentowana.  Ma szesnaście lat i nigdy się nie całowała. On jest rok starszy, przystojny, a świat stoi przed nim otworem. Zakochali się w sobie.
Problem w tym, że… są rodzeństwem.
 
Nota o książce:
 
Siedemnastoletni Lochan i szesnastoletnia Maya zawsze byli dla siebie bardziej przyjaciółmi niż bratem i siostrą. Wspólnie zastępują wiecznie nieobecną matkę-alkoholiczkę w opiece nad młodszym rodzeństwem. Będąc dla dzieci jak rodzice, muszą szybko dorosnąć. Napięcie w ich życiu i to, jak doskonale się rozumieją, zbliża ich do siebie bardziej niż zwykłe rodzeństwo. Tak bardzo, że się w sobie zakochują. Utrzymywane w tajemnicy uczucie szybko przeradza się w głęboką, rozpaczliwą miłość. Choć wiedzą, że to, co robią, jest niewłaściwe i nie potrwa długo, nie umieją się powstrzymać przed brnięciem w związek, który czują całym sercem. Gdy wszystko zmierza w stronę wstrząsającego, szokującego finału, pewne jest tylko jedno: tak niszcząca miłość nie może mieć szczęśliwego zakończenia.

Kilka słów o autorce:

Tabitha Suzuma urodziła się w Londynie jako pierwsza z pięciorga dzieci. Jest dwujęzyczna i chodziła do francuskiej szkoły w Wielkiej Brytanii.  Jednak w szkole, której nienawidziła, zazwyczaj siadała na końcu klasy i spisywała historyjki, które nauczyciele brali za notatki. W wieku czternastu lat wbrew woli rodziców porzuciła tradycyjną szkołę i kontynuowała edukację zdalnie. Studiowała literaturę francuską w King’s College w Londynie. Po skończonych studiach praktykowała jako nauczycielka w szkole podstawowej, a ucząc na etacie, napisała pierwszą powieść. Jej książki były nominowane do szeregu nagród literackich, w tym Medalu Carnegie, Waterstone's Book Prize, Jugendliteraturpreis oraz Branford Boase Book Award. Otrzymała nagrodę Young Minds, Stockport Book Award, a także Premio Speciale Cariparma dla literatury europejskiej.
 
Opinie o książce:
 
Przejmująca opowieść o potrzebie bliskości, która zrodziła się ze strachu i samotności. To historia o miłości, która ma moc rozgrzeszania tego, co niewybaczalne i łagodzenia tego, co bolesne. To jedna z tych historii, które pozostawiają w sercu ślad.(Agata Czykierda-Grabowska, pisarka)

Tabitha Suzuma w „To, co zakazane” narusza wszelkie konwenanse. Pierwsza miłość to coś, co powinno być tym najbardziej niewinnym uczuciem, ale miłość Lochana i Mai jest zakazana. Ta historia łamie serce, a jednocześnie pokazuje jak silne potrafią być relacje między rodzeństwem. Obok To, co zakazane nie da się przejść obojętnie. Kac murowany!(Anna Bellon, pisarka)

Powieść, która zaskakuje aż do końca. Postacie drugoplanowe są znakomicie rozbudowane, szczególnie wymagające uwagi młodsze rodzeństwo ukazane z całą mocą ich złości, słodyczy i buntu. Lecz najważniejsza jest pierwszoosobowa narracja w czasie teraźniejszym, na zmianę Mai i Lochana, czuła i rozdzierająca duszę zarazem. To ona pozostanie w sercach czytelników.("Booklist")

Suzuma posiada niezwykłą umiejętność przenikania głęboko w różne warstwy ludzkich potrzeb i pragnień w różnych obszarach – fizycznym, emocjonalnym, sytuacyjnym – dzięki czemu daje możliwość oceny kolejnego odcienia doświadczeń człowieka. Wzruszające, zdumiewające zakończenie sprawi, że ta historia nie opuści czytelników jeszcze długo po przewróceniu ostatniej strony.("New York Journal of Books")

W tej powieści nic nie jest łatwe, ale ci z czytelników, którzy sięgnęli po nią z uwagi na kontrowersyjny temat, będą czytać dalej dzięki dopracowanemu warsztatowi i imponującemu rozwojowi postaci.("BCCB")

Wielowątkowa historia, której udało się poruszyć kontrowersyjny temat kazirodczego związku rodzeństwa bez robienia z tego sensacji… Mrożąca krew w żyłach, znakomicie napisana opowieść, która zostaje w głowie tak nastolatków, jak i dorosłych czytelników.(Jake Hope The Bookseller)

Napisana z pełną delikatnością (i jedną dość odważną sceną seksu), ta powieść pozwala czytelnikom wniknąć do głów bohaterów poprzez przeplatające się punkty widzenia. Polecam ją dojrzałym odbiorcom.(Inis)

Natychmiast wciąga czytelnika.(Lesley Martin School Library Association)

Wstrząsająco tragiczna historia… Proza Suzumy zniewala, a jej jakość pozostaje bez zastrzeżeń, lecz wielu z was (nie tylko z kategorii „młodych dorosłych”) będzie szczerze zszokowanych tym, co przeczytają w tej książce.(Robert Dunbar The Irish Times)

Powieść zaskakuje aż do końca.(Hazel Rochman Booklist USA)

***

Autor: Tabitha Suzuma
Tytuł oryginalny: Forbidden
Tłumaczenie: Joanna Krystyna Radosz
Wydawnictwo: Młodzieżówka
Miejsce i rok wydania: Słupsk, premiera: 8 maja  2019
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 376
Format: 14.3 x 20.5 cm
Numer ISBN: 978-83-65830-75-3

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się