Tomasz Różycki uhonorowany europejską nagrodą literacką Grand Continent

Tomasz Różycki uhonorowany europejską nagrodą literacką Grand Continent

Tomasz Różycki uhonorowany europejską nagrodą literacką Grand Continent

Udostępnij

Powieść polskiego pisarza i tłumacza Tomasza Różyckiego „Złodzieje żarówek” (Wydawnictwo Czarne, 2023) została uhonorowana nagrodą literacką Grand Continent 2023. Określono ją mianem „wybitnej narracji europejskiej”.owieść polskiego pisarza i tłumacza Tomasza Różyckiego „Złodzieje żarówek” (Wydawnictwo Czarne, 2023) została uhonorowana nagrodą literacką Grand Continent 2023. Określono ją mianem „wybitnej narracji europejskiej”.

Ta historia (…) ukazuje cały świat. Jest ekscentryczna, bardzo poruszająca i zanurza nas w tym świecie. Nagrodziliśmy ją za nieco samolubną przyjemność, jaką jest możliwość przeczytania jej w całości” – powiedział cytowany przez agencję AFP włoski pisarz Giuliano Da Empoli, jeden z członków jury.

Komisja wybrała książkę Różyckiego spośród propozycji mogących zainteresować czytelników z całej Europy. W procesie zgłaszania kandydatur przedkładane są francuskie tłumaczenia fragmentów utworu oraz krytyczna argumentacja.

„Nagroda Grand Continent jest najwydatniejszą europejską nagrodą literacką w zakresie finansowania tłumaczeń i rozpowszechnienia tekstów. Dzięki dotacji wynoszącej 100 tys. euro, co roku wspieramy wielką europejską powieść” – piszą organizatorzy na stronie internetowej.

Tomasz Różycki (ur. 1970 w Opolu) jest poetą, eseistą i tłumaczem z języka francuskiego. W 2004 roku został laureatem Nagrody Kościelskich za poemat „Dwanaście stacji”, za który był również nominowany do Nagrody Literackiej Nike w roku następnym. Wiersze Różyckiego były tłumaczone na kilka języków europejskich, sam autor był nominowany do wielu nagród krajowych i zagranicznych.

Nagroda finansowa Grand Continent jest przeznaczona na sfinansowanie tłumaczeń nagrodzonego w konkursie utworu na języki francuski, hiszpański, niemiecki i włoski.

Wręczenie nagrody odbyło się w środę w sercu masywu Mont Blanc na wysokości 3466 m n.p.m.

Pierwsze dwie edycje Grand Continent wygrali Włoch Roberto Calasso w 2021 roku oraz Hiszpanka Aroa Moreno Duran w 2022 roku.

źródło: PAP

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się