TOP 15 książek, bez których nie możesz wyjść z Wrocławskich Targów Dobrych Książek

TOP 15 książek, bez których nie możesz wyjść z Wrocławskich Targów Dobrych Książek

TOP 15 książek, bez których nie możesz wyjść z Wrocławskich Targów Dobrych Książek

Udostępnij

Oarganizatorzy przygotowali dla Was zestawienie topowych książek, bez których nie możecie wyjść z trwających do niedzieli w Hali Stulecia Wrocławskich Targów Dobrych Książek. 

To nasze subiektywne zestawienie, bo wystawców na tegorocznych targach jest aż 230 i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nasz wybór opieramy o znane nazwiska w świecie literatury, polityki i muzyki, postaci ważne dla Wrocławia oraz hity nie tylko literackie, ale też telewizyjne.

Organizatorzy unikają pytania o najbardziej topowe pozycje. - Oferta jest tak bogata, mamy 230 wydawców, więcej niż kiedykolwiek, a książki są dla osób od 0 do 100 - mówi Anna Morawiecka, dyrektor Targów Dobrych Książek. - Zwrócę tylko uwagę, że to wydawcy decydują, kto pojawi się na ich spotkaniach autorskich. Czy to będzie Aleksander Kwaśniewski czy Mery Spolsky - oni jednak nie występują jako polityk czy piosenkarka, tylko jako autorzy książek, choć bez wątpienia takie nazwiska przyciągają. 

1."Bralczyk. O sobie"
Jerzy Bralczyk, Paweł Goźliński

Jerzy Bralczyk to jeden z najbardziej znanych, obok profesora Jana Miodka, językoznawców. Ta pozycja to wywiad z profesorem Bralczykiem. Oczywiście, znajdziecie tu różne zagwozdki językowe. Dowiecie się, dlaczego Bralczyk ma problem z cyckiem, a z koleżankowaniem już nie. Albo dlaczego woli być Bralczykiem, a nie Jerzym. Ciekawi? Sięgnijcie po lekturę.
Kliknij w strzałkę i zobacz, co jeszcze polecamy na Targach Dobrych Książek.

2. "Paryż. Belle Epoque. Sekrety Miasta Świateł"
Marta Orzeszyna, Małgorzata Gutowska-Adamczyk


Byliście w Paryżu? To zapewne zainteresuje Was ta pozycja wydawnictwa Rebis. Ciekawostką jest fakt, że Małgorzatę Gutowską- Adamczyk możecie kojarzyć jako scenarzystkę serialu "Tata a Marcin powiedział". Tu w zupełnie innej odsłonie prezentuje razem z Martą Orzeszyna sekrety Paryża.

3. "Feniks"
Emilia Chabior


Seria "Feniks" przyciąga nie tylko okładką. To poniekąd polska wersja "Pięćdziesięciu twarzy Greya". Pogubiona życiowo bohaterka, malarka o artystycznej duszy spotyka Marisa - celebrytę i wokalistę, który ukazuje jej hedonistyczny styl życia. Jednak to niebezpieczna miłość, która może runąć jak domek z kart. Zaciekawieni? Sięgnijcie po książki.

4. "Wiedźmin" (komiks), Bogusław Polch, Andrzej Sapkowski, Maciej Parowski.
"Stranger Things". Tu z kolei mamy coś dla fanów fantasy. Polecamy, bo Wiedźmin zawsze się obroni, a "Stranger Things" to serialowy hit, który niesamowicie wciąga.

5. "Tramwajem przez Wrocław"
Tomasz Sielicki

Książkę napisał Tomasz Sielicki, miłośnik komunikacji miejskiej we Wrocławiu i odkrywca Neptuna, rzeźby, która kiedyś stała na Nowym Targu. Z książki dowiecie się na przykład, kiedy pierwsza kobieta prowadziła tramwaj, jakiego koloru były wrocławskie tramwaje przed wojną czy co przewoziły tramwaje towarowe. Polecamy Wam tę pozycję, bo to książka związana z Wrocławiem.

6. "Kamienice. Opowieści mieszkańców wrocławskich domów"
Joanna Mielewczyk


To kolejna pozycja związana z Wrocławiem, którą Wam polecamy. Dlaczego? Bo wystarczy przejść się po Nadodrzu, by poczuć klimat starych wrocławskich kamienic. A ich mieszkańcy, zwłaszcza ci, którzy mieszkają tam od lat, opowiadają niesamowite historie. 

7."Pod prąd"
Oleg Serebrian

To mołdawska pozycja, która przenosi nas do lat 40. XX wieku. i opowiada o losach barona Aleks von Randa, który z czasem pogrąża się w głębokiej depresji. Akcja toczy się m.in. w Odessie i obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. Uprzedzamy: nie brakuje tu smutku i melancholii.

8. "W świecie absurdu"
Monika Koszewska

Monika Koszewska to trójmiejska pisarka, z którą dziś (2 grudnia) mogliście spotkać się we wrocławskiej Hali Stulecia. Jej książka "W świecie absurdu" to pozycja komediowa. Z pewnością będziecie się śmiać do rozpuku. Filip Zalewski, bohater powieści wyjeżdża do klasztoru, żeby pomedytować, a w tym czasie wybucha pandemia (stąd maseczki na okładce). Zalewski po wyjściu z klasztoru nie poznaje świata, w którym się znajduje. Koszewska jednak opisuje wszystko w tak zabawny sposób, że trudno się nie zaśmiać. Nie czytajcie w nocy, bo pobudzicie sąsiadów.

9. "Nie mylić z miłością"
Katarzyna Nosowska

To jedna z książek napisanych przez Katarzynę Nosowską, która jest jednym z gości zaproszonych na Targi Dobrych Książek. W tej książce Nosowska pisze o miłości, szczęściu i akceptacji siebie. Bo między innymi o tym są jej piosenki.

10. "Przeklęty królik"
Bora Chung


"Przeklęty królik" i jego anglojęzyczny przekład nominowany był do Międzynarodowego Bookera i National Book Award. To inna wersja "Alicji w Krainie Czarów", wersja dla dorosłych. Mamy tu przeklętą lampę w kształcie królika, głowę wystającą z toalety i lisa krwawiącego złotem.
A z nagrodzonych książek oczywiście polecamy również powieści naszej noblistki, Olgi Tokarczuk. Też je znajdziecie na Targach Dobrej Książki.

11."Zmierzchanie świata"
Werner Herzog

Werner Herzog to ceniony niemiecki reżyser filmowy. Jego "Zmierzchanie świata" to historia japońskiego żołnierza, który po zakończeniu II wojny światowej wciąż broni malutkiej filipińskiej wyspy. Robi to przez 29 lat, bo nie wie, że wojna się już skończyła. 

12. "Tajemnicza śmierć Marianny Biel"
Marta Matyszczak

Ta pozycja to komedia kryminalna. Akcja toczy się w Chorzowie i dotyczy morderstwa Marianny Biel, dawnej gwiazdy tamtejszego teatru. Sprawę bada tylko jeden policjant Szymon, bo oficjalne stanowisko policji jest takie, że to nieszczęśliwy wypadek. Szymona w śledztwie wspiera... kundelek, więc oprócz wątku kryminalnego mamy tu także miłość do zwierząt.

13."Śpiew ptaka" i "Przebudzenie"
Anthony de Mello

Anthony de Mello to indyjski jezuita, mistyk i psychoterapeuta. W swoich książkach de mello łączy mistykę europejską z tą z Dalekiego Wschodu. "Śpiew ptaka" to zbiór bajek (są wśród nich bajki buddyjskie, chrześcijańskie, bajki zen, bajki chasydzkie, rosyjskie, chińskie, hinduskie czy bajki sufi), z kolei "Przebudzenie" to zbiór rekolekcji wygłoszonych przez de Mello.

14."Kora. Się żyje"
Katarzyna Kubisiowska

Skoro polecaliśmy już Nosowską, to warto sięgnąć też po biografię Kory. Co ciekawe, każdy, kto znał wokalistkę, miał inny jej obraz. Jedno jest pewne: do końca pozostała waleczna i bezkompromisowa. I to widać także w tej biografii.

15. "Chodź, opowiem Ci Wrocław"
Rafał Dutkiewicz

A skoro już jesteśmy przy prezydentach, to polecamy Wam jeszcze książkę byłego prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza. Były prezydent w tej książce nie publikuje fraszek, ale pisze o ciekawostkach związanych z Wrocławiem, na przykład o tym, czy kiedyś zawitał tu święty Mikołaj i James Bond.  

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się