Transgresje e-Glass Festival

Transgresje e-Glass Festival

Transgresje e-Glass Festival

Udostępnij

Transgresje. Nowoczesność i Tradycja Szkła Artystycznego Grupy Wyszehradzkiej | Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum (Scroll down for the English version)

Transgresje. Nowoczesność i Tradycja Szkła Artystycznego Grupy Wyszehradzkiej. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum to unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju i transeuropejskich kontaktów z zakresu sztuki szkła na płaszczyźnie edukacyjnej, twórczej i wymiany nowych technologii artystycznych oraz kultywowania regionalnego dziedzictwa kulturalnego. Wydarzenie realizowane jest w ramach e-Glass Festival. Przewodnim tematem tegorocznych działań będą poszukiwania zbieżności i rozbieżności między tradycyjnym rozumieniem i realizacją sztuki a nowoczesnymi działaniami z zakresu szkła artystycznego i użytkowego. W tym roku program zrealizowany zostanie przy udziale artystów reprezentujących 3 kraje Grupy Wyszehradzkiej: Polskę, Czechy i Słowację. W kolejnych edycjach chcielibyśmy, aby w projekcie uczestniczyły wszystkie kraje członkowskie.

W ramach projektu zrealizowane zostaną warsztaty, zajęcia ze studentami, działania plenerowe, pokazy, sympozjum w miejscach z kilkusetletnią szklarską tradycją: w Leśnej Hucie (Szklarska Poręba), (15-22 lipca 2021) w Laboratorium Szkła Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze (18-20 lipca 2021), w Stacji Turystycznej ORLE (Szklarska Poręba-Jakuszyce) (23-24 lipca 2021). Warsztaty odbędą się nie tylko przy polskiej granicy, ale także w Czechach – w Hucie Szkła Martin Štefánek w Desnej (15-17, 19-22 lipca 2021).
Podczas wydarzenia nastąpi konfrontacja młodych adeptów sztuki szkła z doświadczonymi artystami, pedagogami, designerami, a także z technikami i hutnikami szkła. Dzięki temu spotkaniu uczestnicy nabędą nowych praktycznych umiejętności, będą mogli z bliska przyjrzeć się różnym technikom szklarskim, a później wykorzystać nabytą wiedzę przy własnych realizacjach artystycznych. Dodatkowo, w Laboratorium Szkła Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, artyści i studenci w przerwie swoich pokazów i warsztatów będą wygłaszać wykłady.

Zaproszeni artyści:  Jakub Berdych Karpelis (CZ), ILLOLA – Patrik Illo (SK), Aleksandra Stencel (PL), Mariusz Łabiński (PL) i Igor Wójcik (PL) zrealizują nowatorskie koncepcje artystyczne i wzornicze w kontekście ewoluowania sztuki szkła oraz tradycyjnych i nowych technik formowania. Artyści jednocześnie będą tworzyć dzieła na wystawę oraz prowadzić warsztaty ze studentami w hutach.

Studenci:, Natalia Dzidowska (ASP Wrocław), Anna Hołowińska (ASP Wrocław),  Katarzyna Pilic (ASP Wrocław), Aleksandra Wątroba (ASP Warszawa) asystować będą artystom i obserwować metody ich pracy we współpracy z zespołami mistrzowskimi hutników.

W dawnej Hucie Karlsthal (obecnie Stacji Turystycznej ORLE) w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach 23 lipca będą miały miejsce plenerowe warsztaty i pokazy dmuchania szkła, formowania szkła na palniku gazowym oraz technik witrażowych, zarówno dla studentów jak i dla publiczności.
Na warsztatach przeprowadzonych przez Jakuba Kwarcińskiego, Emilię Marcjasz i Dianę Szydłowską będzie można nauczyć się podstaw dmuchania i zdobienia szkła na gorąco na wybudowanym specjalnie do celów pokazów plenerowym piecu hutniczym.
Kolejnym elementem programu będą warsztaty technik witrażowych dla studentów i publiczności prowadzone przez Joannę Bujak. Na warsztatach będzie można zapoznać się z tradycyjną techniką tworzenia witrażu. Uczestnicy będą mogli nauczyć się podstaw wycinania szkła płaskiego.
Warsztaty technik palnikowych dla studentów i publiczności prowadzić będą Teresa Cukier i Katarzyna Harasym.
Na tych zajęciach będzie można zapoznać się z tradycyjną techniką obróbki szkła w płomieniu palnika gazowego. Uczestnicy będą mogli nauczyć się podstaw dmuchania szkła nad palnikiem, wyciągania pręcików szklanych potrzebnych do zdobienia szkła w tej technice oraz samego zdobienia szkła.
Uzupełnieniem warsztatów i pokazów będzie sympozjum, które odbędzie się tego samego dnia w Stacji Turystycznej ORLE w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Wezmą w nim udział artyści oraz zaproszeni goście: Oldřich Palata (CZ), Edyta Patro (PL), Mariusz Łabiński i Andrzej Mazur (PL), Aleksandra Stencel (PL).

Zwieńczeniem piątkowych warsztatów i sympozjum będzie koncert w wykonaniu wrocławskiej wiolonczelistki Sylwii Kessels. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20:00 na ternie Stacji Turystycznej Orle.

W sobotę, 24 lipca o godzinie 9:00, na zakończenie pleneru, wszyscy uczestnicy przejadą na starych rowerach z huty Karlsthal (Orle) do huty Josefa Riedela w Izerce.

Zwieńczeniem projektu będzie wystawa prac powstałych w trakcie warsztatów, która będzie miała miejsce w grudniu 2021 roku w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.

Artyści szkła:
Jakub Berdych Karpelis (CZ)
ILLOLA – Patrik Illo (SK), Aleksandra Stencel (PL)
Mariusz Łabiński (PL)
Igor Wójcik (PL)

Studenci:
Natalia Dzidowska (ASP Wrocław)
Anna Hołowińska (ASP Wrocław)
Katarzyna Pilic (ASP Wrocław)
Aleksandra Wątroba (ASP Warszawa)

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się