Transgresje e-Glass Festival
Transgresje. Nowoczesność i Tradycja Szkła Artystycznego Grupy Wyszehradzkiej | Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum (Scroll down for the English version)
Transgresje. Nowoczesność i Tradycja Szkła Artystycznego Grupy Wyszehradzkiej. Dolnośląskie Warsztaty i Sympozjum to unikatowe przedsięwzięcie w skali kraju i transeuropejskich kontaktów z zakresu sztuki szkła na płaszczyźnie edukacyjnej, twórczej i wymiany nowych technologii artystycznych oraz kultywowania regionalnego dziedzictwa kulturalnego. Wydarzenie realizowane jest w ramach e-Glass Festival. Przewodnim tematem tegorocznych działań będą poszukiwania zbieżności i rozbieżności między tradycyjnym rozumieniem i realizacją sztuki a nowoczesnymi działaniami z zakresu szkła artystycznego i użytkowego. W tym roku program zrealizowany zostanie przy udziale artystów reprezentujących 3 kraje Grupy Wyszehradzkiej: Polskę, Czechy i Słowację. W kolejnych edycjach chcielibyśmy, aby w projekcie uczestniczyły wszystkie kraje członkowskie.
W ramach projektu zrealizowane zostaną warsztaty, zajęcia ze studentami, działania plenerowe, pokazy, sympozjum w miejscach z kilkusetletnią szklarską tradycją: w Leśnej Hucie (Szklarska Poręba), (15-22 lipca 2021) w Laboratorium Szkła Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze (18-20 lipca 2021), w Stacji Turystycznej ORLE (Szklarska Poręba-Jakuszyce) (23-24 lipca 2021). Warsztaty odbędą się nie tylko przy polskiej granicy, ale także w Czechach – w Hucie Szkła Martin Štefánek w Desnej (15-17, 19-22 lipca 2021).
Podczas wydarzenia nastąpi konfrontacja młodych adeptów sztuki szkła z doświadczonymi artystami, pedagogami, designerami, a także z technikami i hutnikami szkła. Dzięki temu spotkaniu uczestnicy nabędą nowych praktycznych umiejętności, będą mogli z bliska przyjrzeć się różnym technikom szklarskim, a później wykorzystać nabytą wiedzę przy własnych realizacjach artystycznych. Dodatkowo, w Laboratorium Szkła Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, artyści i studenci w przerwie swoich pokazów i warsztatów będą wygłaszać wykłady.
Zaproszeni artyści: Jakub Berdych Karpelis (CZ), ILLOLA – Patrik Illo (SK), Aleksandra Stencel (PL), Mariusz Łabiński (PL) i Igor Wójcik (PL) zrealizują nowatorskie koncepcje artystyczne i wzornicze w kontekście ewoluowania sztuki szkła oraz tradycyjnych i nowych technik formowania. Artyści jednocześnie będą tworzyć dzieła na wystawę oraz prowadzić warsztaty ze studentami w hutach.
Studenci:, Natalia Dzidowska (ASP Wrocław), Anna Hołowińska (ASP Wrocław), Katarzyna Pilic (ASP Wrocław), Aleksandra Wątroba (ASP Warszawa) asystować będą artystom i obserwować metody ich pracy we współpracy z zespołami mistrzowskimi hutników.
W dawnej Hucie Karlsthal (obecnie Stacji Turystycznej ORLE) w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach 23 lipca będą miały miejsce plenerowe warsztaty i pokazy dmuchania szkła, formowania szkła na palniku gazowym oraz technik witrażowych, zarówno dla studentów jak i dla publiczności.
Na warsztatach przeprowadzonych przez Jakuba Kwarcińskiego, Emilię Marcjasz i Dianę Szydłowską będzie można nauczyć się podstaw dmuchania i zdobienia szkła na gorąco na wybudowanym specjalnie do celów pokazów plenerowym piecu hutniczym.
Kolejnym elementem programu będą warsztaty technik witrażowych dla studentów i publiczności prowadzone przez Joannę Bujak. Na warsztatach będzie można zapoznać się z tradycyjną techniką tworzenia witrażu. Uczestnicy będą mogli nauczyć się podstaw wycinania szkła płaskiego.
Warsztaty technik palnikowych dla studentów i publiczności prowadzić będą Teresa Cukier i Katarzyna Harasym.
Na tych zajęciach będzie można zapoznać się z tradycyjną techniką obróbki szkła w płomieniu palnika gazowego. Uczestnicy będą mogli nauczyć się podstaw dmuchania szkła nad palnikiem, wyciągania pręcików szklanych potrzebnych do zdobienia szkła w tej technice oraz samego zdobienia szkła.
Uzupełnieniem warsztatów i pokazów będzie sympozjum, które odbędzie się tego samego dnia w Stacji Turystycznej ORLE w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach. Wezmą w nim udział artyści oraz zaproszeni goście: Oldřich Palata (CZ), Edyta Patro (PL), Mariusz Łabiński i Andrzej Mazur (PL), Aleksandra Stencel (PL).
Zwieńczeniem piątkowych warsztatów i sympozjum będzie koncert w wykonaniu wrocławskiej wiolonczelistki Sylwii Kessels. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 20:00 na ternie Stacji Turystycznej Orle.
W sobotę, 24 lipca o godzinie 9:00, na zakończenie pleneru, wszyscy uczestnicy przejadą na starych rowerach z huty Karlsthal (Orle) do huty Josefa Riedela w Izerce.
Zwieńczeniem projektu będzie wystawa prac powstałych w trakcie warsztatów, która będzie miała miejsce w grudniu 2021 roku w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
Artyści szkła:
Jakub Berdych Karpelis (CZ)
ILLOLA – Patrik Illo (SK), Aleksandra Stencel (PL)
Mariusz Łabiński (PL)
Igor Wójcik (PL)
Studenci:
Natalia Dzidowska (ASP Wrocław)
Anna Hołowińska (ASP Wrocław)
Katarzyna Pilic (ASP Wrocław)
Aleksandra Wątroba (ASP Warszawa)