Warszawskie Targi Książki i Targi Academia powracają po ponad rocznej nieobecności

Warszawskie Targi Książki i Targi Academia powracają po ponad rocznej nieobecności

Warszawskie Targi Książki i Targi Academia powracają po ponad rocznej nieobecności

Udostępnij

Tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki – w wersji plenerowej – odbędzie się w dniach  9-12 września na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Targom od lat towarzyszy rozbudowany program wydarzeń literackich, edukacyjnych i branżowych. Targom patronuje masz serwis Rynek-ksiazki.pl, “Magazyn Literacki KSIĄŻKI”, “Biblioteka Analiz” i “Kwartalnik Literacki Wyspa”.

Na kilku scenach równolegle odbywać się będą spotkania z autorami, w strefie dziecięcej zajęcia dla najmłodszych, miłośnicy komiksów będą mogli skorzystać z oferty Festiwalu Komiksowa Warszawa, a dla tych, którzy lubią kryminały zaplanowano spotkania w ramach Festiwalu Kryminalna Warszawa.

W roli Gościa Honorowego tegorocznych Warszawskich Targów Książki wystąpią Czechy. Rada programowa, złożona z przedstawicieli czeskiego i polskiego środowiska literackiego, zaprosiła do udziału w Targach 11 autorek i autorów: Michala Ajvaza, Biancę Bellovą, Davida Böhma, Radkę Denemarkovą, Petra Hruškę, Petrę Hůlovą, Galinę Miklínovą, Ivę Procházkovą, Jaroslava Rudiša, Marka Šindelkę i Kateřinę Tučkovą, a także Pavla Čecha, który weźmie udział w Festiwalu Komiksowa Warszawa.

Wszystko, co najlepsze w literaturze czeskiej, będzie można znaleźć w pawilonie Republiki Czeskiej – namiocie o powierzchni 300 mkw, obok którego na Scenie Czeskiej odbywać się będą spotkania z autorami. Ambasadorem programu jest pisarz, dziennikarz i propagator czeskiej kultury w Polsce, Mariusz Szczygieł, który będzie nadawał ton wydarzeniom literackim, poprowadzi również wybrane spotkania z pisarzami. Organizatorami wystąpienia Czech w roli Gościa Honorowego WTK 2021 jest Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej, Biblioteka Ziemi Morawskiej (Moravská zemská knihovna v Brně) wraz z Czeskim Centrum Literackim (České literární centrum – ČLC). Partnerami wystąpienia są: Czeskie Centrum w Warszawie, Polski Instytut w Pradze, Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie oraz Instytut Reportażu.

Stoiska wystawców 11. edycji Warszawskich Targów Książki zostaną zlokalizowane w niewielkich namiotach ustawionych na Placu Defilad przed PKiN, tak by zwiedzający mogli swobodnie przemieszczać się między nimi na świeżym powietrzu. W zadaszonych przestrzeniach (otwarte namioty) znajdzie się też miejsce na wydarzenia branżowe.

Plenerowa odsłona Warszawskich Targów Książki, obok oferty wydawniczej, zainteresuje odbiorców programem spotkań literackich dla dorosłych i dla dzieci. Poza sceną główną (Kanapą Literacką) pojawią się mniejsze sceny i strefy, m.in. Festiwalu Kryminalna Warszawa, fantastyki i dziecięca.

Odpowiadając na potrzeby miłośników literatury kryminalnej i wszystkich jej gatunków na 11. Warszawskich Targach Książki kontynuowany będzie Festiwal Kryminalna Warszawa – cykl spotkań z autorami cieszącej się dużym zainteresowaniem literatury kryminalnej. W ramach Festiwalu odbędzie się Konkurs o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Jury nagrodzi w nim najlepsze powieści kryminalne wydane w języku polskim. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie powieści kryminalnych najlepszych pod względem literackim. Książki są również oceniane pod względem jakości poligraficznej i nagrodzeni zostaną także wydawcy i drukarnie. Mecenasem Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Równolegle z WTK odbędzie się także druga w tym roku odsłona festiwalu Komiksowa Warszawa: Meta. Fani komiksu będą mieli okazję kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców
i otrzymać rysowaną dedykację.

Warszawskim Targom Książki 2021 towarzyszyć będą Targi Książki Akademickiej i Naukowej Academia. Przedsięwzięcie zainicjowane zostało przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego i Oficynę Wydawniczą Politechniki Warszawskiej. Sektor wydawców akademickich i naukowych już od lat stanowi ważny element Targów, podobnie jak Konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową Academia.

Warszawskie Targi Książki wraz z Targami Academia powracają po ponad rocznej nieobecności. W roli współorganizatorów występują spółka Targi Książki i – po raz pierwszy – Fundacja Historia i Kultura.

Patronat medialny:

Wstęp na Warszawskie Targi Książki jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

Więcej informacji: www.targiksiazki.com


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się