Najpopularniejsze płyty i książki w I połowie roku. Bestsellery Empiku 2021

Najpopularniejsze płyty i książki w I połowie roku. Bestsellery Empiku 2021

Najpopularniejsze płyty i książki w I połowie roku. Bestsellery Empiku 2021 na półmetku zmagań

Udostępnij

O tym, do kogo trafią statuetki Bestsellerów Empiku 2021 przekonamy się za kilka miesięcy. Na nominacje będą mieli szansę autorzy książek, muzyki i filmów wydanych w tym roku kalendarzowym. Wyścig po nagrody w największym plebiscycie kulturalnym w Polsce już na półmetku zmagań jest niezwykle zacięty.

Wśród najlepiej sprzedających się tytułów, jakie pojawiły się na rynku w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, znajdują się m.in. albumy duetów Kwiat Jabłoni i PRO8L3M czy zespołu Måneskin oraz nowe książki Remigiusza Mroza. Na podwójny sukces ma szansę sanah, która przewodzi zestawieniom w dwóch kategoriach nagradzanych statuetkami.

Muzyczne bestsellery półrocza

Wiele wskazuje na to, że najnowszy album sanah „Irenka” może przebić sukces ubiegłorocznego debiutu „Królowa dram”. Na półmetku wyścigu po nagrody Bestsellery Empiku 2021 artystka wysunęła się na prowadzenie w aż dwóch kategoriach – Pop/rock oraz Streaming, gdzie rywalizuje m.in. z triumfatorami tegorocznego Konkursu Eurowizji – zespołem Måneskin. Obok sanah, o kolejną statuetkę walczy także ubiegłoroczny laureat w kategorii Hip-hop – PRO8L3M. Najnowszy album duetu „Fight Club” plasuje się obecnie na trzecim miejscu wśród najpopularniejszych rapowych krążków minionego półrocza, za KęKę i Soblem.
 
 
 

Książkowe bestsellery półrocza

Kto na półmetku roku utrzymuje pozycję lidera w pięciu kategoriach książkowych nagradzanych Bestsellerami? Aż trzy miejsca w czołowej piątce w kategorii Kryminał/sensacja/thriller zajmują najnowsze powieści Remigiusza Mroza – „Szepty spoza nicości” (1.), „Afekt. Joanna Chyłka. Tom 13” (3.) i „Ekstremista” (4.). Na powrót do grona nominowanych do nagród Empiku po kilku latach ma szansę Nicholas Sparks. Jego „Powrót” otwiera zestawienie w kategorii Literatura obyczajowa, a tuż za nim plasuje się „Zjadacz czerni 8” Katarzyny Grocholi. Na półmetku roku w Literaturze pięknej „Miasto z mgły” Carlosa Ruiza Zafona wyprzedza popularnością najnowszą książkę Jakuba Żulczyka „Informacja zwrotna”.

Na szczyt zestawienia Literatury dziecięcej powrócił Pucio z kolejnym tomem przygód. Książka Marty Galewskiej-Kustry „Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci” to połączenie opowiadania dla dzieci z podręcznikiem do nauki poprawnej wymowy. Wśród Audiobooków najchętniej słuchaliśmy opowieści z dreszczykiem. W gronie pięciu najpopularniejszych produkcji audio w Empik Go znalazły się aż cztery kryminały, m.in. serial audio Empik Go „Wilkołak” na podstawie powieści Wojciecha Chmielarza. Jedyną reprezentantką innego gatunku w czołówce zestawienia jest Natalia de Barbaro z poradnikiem „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie”.

Muzyczna i książkowa mapa Polski

Interesująco przedstawiają się także podsumowania najczęściej kupowanych w minionym półroczu płyt CD, winyli i książek, uwzględniające wszystkie gatunki i tytuły dostępne w ofercie Empiku.

Najchętniej słuchane krążki

Listę Top 10 najpopularniejszych płyt CD w pierwszej połowie roku w Polsce otwierają dwa krążki sanah – „Irenka” i „Królowa dram”. Drugi album wokalistki zajmuje jednocześnie pierwsze miejsce pod względem sprzedaży w każdym regionie kraju. Podium ogólnopolskiej listy uzupełnia składanka „Złota kolekcja” Krzysztofa Krawczyka z takimi przebojami, jak „To co dał nam świat” czy „Parostatek”. Zaraz za nim uplasował się drugi, wyczekiwany album duetu Kwiat Jabłoni „Mogło być nic”.
W czołowej dziesiątce nie mogło zabraknąć twórców jednego z najpopularniejszych gatunków muzycznych w Polsce – hip-hopu. Największe triumfy święcą raperzy, którzy w I połowie roku zaprezentowali fanom nowy materiał, dzięki czemu mają jednocześnie szansę na zdobycie nominacji do Bestsellerów Empiku 2021. Najwyżej w ogólnopolskim zestawieniu plasuje się Sobel z albumem „Pułapka na motyle” (5. miejsce), za nim KęKę z najnowszym krążkiem „SIARA” (7.) oraz PRO8L3M i ich „Fight Club” (9.)

Analogowe powroty i odkrycia

W pierwszym półroczu fani płyt analogowych wybrali się w sentymentalną podróż do końcówki ubiegłego stulecia. Na szczycie zestawienia najczęściej kupowanych winyli w salonach Empik i na Empik.com znalazł się kultowy album „Kayah&Bregovic”. Tuż za polsko-bałkańską kolaboracją uplasowała się „Miłość w czasach popkultury” – album, który otworzył zespołowi Myslovitz z Arturem Rojkiem na czele drzwi do ogólnopolskiej kariery. Podium zamyka debiutancki, pokryty platyną album Kwiatu Jabłoni „Niemożliwe”, wydany na różowym winylu.
 

Najchętniej czytani

Pod względem całościowej sprzedaży wszystkich dostępnych na rynku książek, Polacy są zgodni w swoich wyborach. Głośny poradnik Natalii de Barbaro „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” otwiera ogólnopolskie zestawienie 10 najczęściej kupowanych książek w pierwszej połowie roku i jest jednocześnie numerem 1. we wszystkich regionach kraju.
Tradycyjnie już, wysoko w rankingu najpopularniejszych tytułów znalazły się najnowsze książki Remigiusza Mroza. „Szepty spoza nicości” (2. Miejsce) i „Afekt. Joanna Chyłka. Tom 13” (4.) jednocześnie przodują w nagradzanej Bestsellerami Empiku kategorii Kryminał/sensacja/thriller. Jasno świeci literacka gwiazda B.A. Paris – „Terapeutka” zamyka podium ogólnopolskiego zestawienia. Na liście Top 10 znajdziemy też pozycje z literatury dziecięcej, m.in. „Jesteś ważny, Pinku” (10.) Agnieszki Waligóry.
 
 

Bestsellery Empiku 2021 na półmetku roku*

Muzyka

Pop/rock:
1. Irenka – sanah
2. Mogło być nic – Kwiat Jabłoni
3. Ostatnia płyta – Kult
4. Ciche dni – Kaśka Sochacka
5. LP 40 – Lady Pank
Hip-hop:
1. Pułapka na motyle – Sobel
2. Siara – KęKę
3. Fight Club – PRO8L3M
4. Rewolucja romantyczna – Bedoes
5. Akademia Sztuk Pięknych – Avi x Louis Villain
Streaming**:
1. Ale jazz! – sanah i Vito Bambino
2. 2:00 – sanah
3. I WANNA BE YOUR SLAVE – Måneskin
4. etc. (na disco) – sanah
5. ten Stan – sanah

* Na podstawie danych sprzedaży z salonów i z Empik.com za okres: 1.01-30.06.2021 r. Zestawienie obejmuje tytuły wydane w 2021 roku na wszystkich nośnikach (CD, winyl, mp3).
** Na podstawie danych słuchalności w aplikacji Empik Music za okres: 1.01-30.06.2021 r.

Książki*

Kryminał/sensacja/thriller:
1. Szepty spoza nicości – Remigiusz Mróz
2. Terapeutka – B.A. Paris
3. Afekt. Joanna Chyłka. Tom 13 – Remigiusz Mróz
4. Ekstremista – Remigiusz Mróz
5. Schronisko – Sam Lloyd
Literatura piękna:
1. Miasto z mgły – Carlos Ruiz Zafón
2. Informacja zwrotna – Jakub Żulczyk
3. Dziewczyna, kobieta, inna – Bernardine Evaristo
4. Przewóz – Andrzej Stasiuk
5. Trzynasta opowieść – Diane Setterfield
Literatura obyczajowa:
1. Powrót – Nicholas Sparks
2. Zjadacz czerni 8 – Katarzyna Grochola
3. Mój Książę. Bridgertonowie. Tom 1 – Julia Quinn
4. Zaginiona siostra. Siedem sióstr – Lucinda Riley
5. Mala M. – Paulina Świst
Literatura dziecięca:
1. Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci – Marta Galewska-Kustra
2. Dziennik cwaniaczka. Zupełne dno – Jeff Kinney
3. Jan Brzechwa. Wiersze – Jan Brzechwa
4. Bohaterowie Magicznego Drzewa. Stwór – Andrzej Maleszka
5. Mistrz Igrzysk Tytanów. Smocza straż. Tom 4 – Brandon Mull
Audiobooki i podcasty w aplikacji Empik Go**:
1. Wojciech Chmielarz, Wilkołak – Serial Oryginalny Empik Go i Wyd. Marginesy
2. Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie – Natalia de Barbaro
3. Trzydziestka – Tomasz Żak
4. Zabójcza przyjaźń – Alice Feeney
5. Echo milczenia. Trylogia lubomierska. Tom 1 – Kasia Magiera
 
 
 
 
 
 
 
 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się