Transmisja gali wręczenia Nagrody Transatlantyk 2022 w niedzielę w TVP Kultura

Transmisja gali wręczenia Nagrody Transatlantyk 2022 w niedzielę w TVP Kultura

Transmisja gali wręczenia Nagrody Transatlantyk 2022 w niedzielę w TVP Kultura

Udostępnij

W niedzielę 26 sierpnia o godzinie 20:00 w TVP Kultura zostanie wyemitowana transmisja gali wręczenia tegorocznej Nagrody Transatlantyk, która miała miejsce 3 czerwca. Zapraszamy do obejrzenia wszystkich, którzy nie mogli być z nami w Krakowie!

Najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla ambasadora literatury polskiej za granicą, przyznawane przez Instytut Książki, przypadło w tym roku prof. Silvano De Fantiemu, wybitnemu tłumaczowi literatury polskiej na język włoski. Wręczono także statuetki laureatom z dwóch poprzednich lat (prof. Ewa Thompson i prof. Tokimasa Sekiguchi) – w 2020 i 2021 roku było to niemożliwe ze względu na pandemię COVID-19.

Galę poprowadzili Marek Zając i Agata Konarska. Wieczór dodatkowo uświetnił koncert – występ kwartetu Pianohooligana (Piotra Orzechowskiego) i Igora Boxxa, którzy przełożyli na język muzyki trzecią część „Dziadów” Adama Mickiewicza.

Szczegółową relację z gali okraszoną zdjęciami z wydarzenia i filmowym skrótem można znaleźć TUTAJ.

Gala przyznania Nagrody Transatlantyk była częścią odbywającego się w Krakowie w dniach 2-4 czerwca Światowego Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej. To odbywające się co cztery lata, organizowane przez Instytut Książki wydarzenie ma na celu przede wszystkim integracji tłumaczy literatury polskiej z całego świata, a także zaznajomienie ich z najciekawszymi zjawiskami, które pojawiły się ostatnio w naszej literaturze. Szczegółowe informacje dotyczące tegorocznego kongresu są dostępne na stronie Instytutu Książki oraz na stronie www.kongrestlumaczy.com

***

Transatlantyk to przyznawana dorocznie nagroda Instytutu Książki dla wybitnego ambasadora literatury polskiej za granicą. Jej laureatem może zostać tłumacz, wydawca, krytyk bądź animator życia kulturalnego.

Po raz pierwszy nagrodę wręczono w 2005 roku podczas Kongresu Tłumaczy Literatury Polskiej – otrzymał ją wówczas Henryk Bereska, tłumacz takich gigantów naszej literatury jak: Jan Kochanowski, Jarosław Iwaszkiewicz, Jerzy Andrzejewski, Stanisław Wyspiański, Cyprian Kamil Norwid i Tadeusz Różewicz. Wartość nagrody wynosi 10.000 euro, laureat otrzymuje również pamiątkowy dyplom oraz statuetkę autorstwa Łukasza Kieferlinga.

Do tej pory tym prestiżowym wyróżnieniem uhonorowano tak wybitne osobistości jak Anders Bodegård, Albrecht Lempp, Ksenia Starosielska, Biserka Rajčić, Pietro Marchesani, Vlasta Dvořáčková, Yi Lijun, Karol Lesman, Bill Johnston, Laurence Dyèvre, Constantin Geambaşu, Lajos Pálfalvi, Antonia Lloyd-Jones, Hendrik Lindepuu, Ewa Thompson i Tokimasa Sekiguchi.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się