Trwa IV Festiwal Tradycji Literackich

Trwa IV Festiwal Tradycji Literackich

Trwa IV Festiwal Tradycji Literackich

Udostępnij

Trzy lata temu Muzeum Pana Tadeusza zorganizowało pierwszą edycję Festiwalu Tradycji Literackich pod patronatem Adama Mickiewicza i Tadeusza Różewicza. Bohaterami następnych festiwali byli Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert (2018) oraz Zygmunt Krasiński, Gabriela Zapolska i Witold Gombrowicz (2019). Wybrane wątki z ich twórczości zainspirowały realizację kolejnych wydarzeń.

Odnosiliśmy się w ramach FTL do zagadnień, takich jak milczenie poety, dyskusja z kanonem literackim i romantycznym paradygmatem, gesty testamentalne, oniryczność, niedyskrecja i hipochondria.

Bohaterowie IV FTL

Tegorocznemu festiwalowi ponownie patronuje Adam Mickiewicz, tym razem w parze z Witoldem Gombrowiczem. Autor Ferdydurke komentował rolę-gębę geniusza literatury i kapłana narodu przyprawianą Mickiewiczowi przez współczesnych i potomnych. Sam, na wpół prowokacyjnie i ironicznie do niej pretendował. W czwartej edycji festiwalu kierujemy się więc ku kontynuacji i powtórzeniu, również parodystycznemu.

Kontynuujemy współpracę z Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, dzięki czemu w Muzeum Pana Tadeusza zagoszczą jesienią wystawa Gombrowicz oraz finaliści nagrody, której patronuje autor Kosmosu, debiutujący pisarze.

O programie


W 2020 roku chcielibyśmy zapytać o to, co znaczy być: wieszczem (przewodnikiem, liderem, autorytetem, prorokiem, wyrocznią, trendsetterem, influencerem, gwiazdą, celebrytą, memem); geniuszem (wybitną indywidualnością, osobowością, fenomenem, mistrzem, niezwykłą umysłowością, outsiderem); pisarzem (artystą, twórcą, profesjonalistą, amatorem, grafomanem, (samo)krytykiem, ambasadorem, misjonarzem, blogerem, copywriterem, content managerem); sobą (autentykiem, kreacją, autokreacją, wypadkową wpływów i przypadków, dziełem, podmiotem, przedmiotem).

W programie festiwalu znalazły się wydarzenia, których formuła nawiązuje do poprzednich edycji: warsztaty teatralne, warsztaty rodzinne, spotkania z tłumaczami i pisarzami, warsztaty twórczego pisania, warsztaty artystyczne dla pacjentów Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Jednak, jako że tradycja, żywa, a nie skostniała, powinna bez trudu adaptować się aktualnych kontekstów, formuły wydarzeń dostosujemy do postpandemicznych reguł dystansu i nowych rytuałów higienicznych. Idąc z duchem czasu, planujemy również wykłady z zakresu neurobiologii online i, inspirowane narcyzmem obu bohaterów festiwalu, treningi występów przed kamerą bądź kamerką. A z myślą o wszystkich zagubionych przygotowujemy przewodniki korzystania z bibliotek oraz z wszelkich tradycyjnych i postępowych baz rzetelnej wiedzy.

28.06.2020-12.07.2020                                                          Warsztaty twórczego pisania z Adamem Kaczanowskim

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się