Wirtualne Targi Książki. Literackie atrakcje na weekend

Wirtualne Targi Książki. Literackie atrakcje na weekend

Trwają Wirtualne Targi Książki. Literackie atrakcje na weekend

Udostępnij

Za nami pierwsze dwa dni trzeciej edycji Wirtualnych Targów Książki, w ramach której zaplanowano niemal 60 rozmów wokół najciekawszych książkowych premier wiosny. 

W najbliższych dniach odbędą się spotkania online m.in. z Natalią de Barbaro, Moniką Mrozowską, Anną Ciarkowską, Katarzyną Bondą, Lisą Gardner czy Markiem Krajewskim. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych czytelników. W sobotę 22 maja ogłoszone zostaną wyniki Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka”. W targowej strefie Przecinek i Kropka pojawią się również Brandon Mull oraz autorki popularnej serii “Basia” Zofia Stanecka i Marianna Oklejak. Ponadto, Janek Dąbrowski zaprezentuje książkowe polecajki dla młodzieży.

Kobiecy głos w literackim świecie

Zbliżający się weekend to znakomita okazja do poszukiwania literackich inspiracji i polowania na najciekawsze premierowe tytuły. W piątek wieczorem w wirtualnej strefie Apostrof, dedykowanej literaturze faktu, zagości Natalia de Barbaro, która z internautami porozmawia o największym bestsellerze ostatnich miesięcy – poradniku „Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie” (Wydawnictwo Agora).
Na sobotę zaplanowano spotkania wokół najnowszych publikacji pięciu polskich autorek. Monika Mrozowska opowie o swojej najnowszej książce kucharskiej „Zdrowa kuchnia rodzinna” (Wydawnictwo Zwierciadło), w której dzieli się pomysłami na wspólne gotowanie z dziećmi. Marzena Rogalska odsłoni kulisy pracy nad drugą częścią trylogii o Karli Linde „Czas kresów. Saga o Karli Linde. Tom 2” (Wydawnictwo Znak), w której uchwyciła atmosferę przedwojennej Polski i Europy. Na głównej scenie pojawi się także poetka Anna Ciarkowska, która właśnie wydała swoją pierwszą powieść „Dewocje” (Wydawnictwo W.A.B.). Natomiast wieczorem odbędzie się spotkanie z najpopularniejszą polską autorką kryminałów Katarzyną Bondą, poświęcone książce „Nikt nie musi wiedzieć” (Wydawnictwo Muza) – kolejnej części uwielbianej przez czytelników serii z psychologiem śledczym Hubertem Meyerem, na którą fani cyklu czekali aż 10 lat.
W weekend z polskimi czytelnikami połączą się także dwie zagraniczne pisarki. W piątek na Wirtualnych Targach Książki zagości międzynarodowa gwiazda kryminału, Lisa Gardner, która zaprezentuje czytelnikom drugą część serii z detektyw bostońskiej policji D.D. Warren – „Czyste zło” (Wydawnictwo Albatros, tłum. Andrzej Szulc). Natomiast w niedzielę Elizabeth Åsbrink odpowie na pytania internautów dotyczące monumentalnej powieści „Porzucenie” (Wielka Litera, tłum. Natalia Kołaczek), opowiadającej o losach kilku pokoleń rodziny przez pryzmat historii trzech kobiet i trzech miast.
 
 

Kto zostanie laureatem konkursu „Przecinek i Kropka”?

Sobota 22 maja będzie wielkim świętem literatury dziecięcej. W samo południe poznamy laureatów 12. edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka”. Na tytuł w trzech kategoriach wiekowych ma szansę 15 najciekawszych i najpiękniej ilustrowanych książek dla dzieci, które ukazały się w 2020 roku. Zwycięzców nagród głównych wyłoniło eksperckie jury. W tym roku po raz pierwszy przyznana zostanie również prestiżowa Nagroda Czytelników. Uroczystość ogłoszenia wyników poprzedzi spotkanie z Marcinem Szczygielskim, dr Aleksandrą Piotrowską i Katarzyną Stoparczyk, poświęcone dyskusji o współczesnej literaturze dziecięcej. Transmisja rozmowy rozpocznie się o godz. 10:00. Autorów, do których trafią tegoroczne statuetki, będzie można spotkać w wirtualnej strefie Przecinek i Kropka przez cały weekend.
W niedzielę odbędą się trzy spotkania online dla młodszych i nieco starszych czytelników. Gościem Wirtualnych Targów Książki będzie Brandon Mull, autor uwielbianego przez młodzież cyklu „Baśniobór”. Podczas rozmowy pisarz zdradzi ciekawostki na temat najnowszej części serii, „Mistrz Igrzysk Tytanów. Smocza Straż” (Wydawnictwo Wilga, tłum. Rafał Lisowski). W strefie literatury dziecięcej Przecinek i Kropka pojawią się również Zofia Stanecka oraz Marianna Oklejak, autorki książki „Basia. Wielka księga o uczuciach”, opowiadającej o szerokim wachlarzu emocji, które każdy z nas odczuwa. Po południu w wirtualnej, młodzieżowej strefie #sieCzyta głos zabierze bloger Janek Dąbrowski, który w rozmowie z Katarzyną Borowiecką wskaże swoje ulubione tytuły, po które każdy nastoletni mól książkowy powinien sięgnąć.
W kolejnych dniach targów w strefie Przecinek i Kropka zagoszczą Gosia Herba, Barbara Gawryluk, Sylwia Majcher, Tomek Samojlik oraz Michał Rusinek.

Tydzień literackich premier

Wirtualne Targi Książki potrwają aż do 1 czerwca. Do tego czasu każdego dnia odbywać się będą wyczekiwane książkowe premiery i przedpremiery, a także towarzyszące im rozmowy z czołowymi pisarzami – polskimi i zagranicznymi. Już w poniedziałek Jakub Żulczyk spotka się z czytelnikami w sferze online, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące najnowszej powieści „Informacja zwrotna” (Świat Książki). Tego samego dnia Jakub Małecki porozmawia z miłośnikami swojej prozy o „Dygocie” (SQN), który właśnie ukazał się w zupełnie nowym wydaniu. Kilka dni później Ignacy Karpowicz podzieli się inspiracjami, które towarzyszyły pisaniu „Cicho, cichutko” (Wydawnictwo Literackie), a Jerzy Bralczyk podzieli się anegdotami z nagrywania audiobooka „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza (Wydawnictwo Agora).

Co więcej, udział w targach potwierdził jeden z najpoczytniejszych twórców kryminałów, Harlan Coben. Jego powieść „Niewinny” (Wydawnictwo Albatros, tłum. Zbigniew A. Królicki) właśnie doczekała się ekranizacji. Bohaterką spotkania autorskiego online będzie również jedna z najpopularniejszych w ostatnich latach pisarek, B.A. Paris, której „Terapeutka” (Wydawnictwo Albatros, tłum. Maria Frąc-Gębicka) od kwietniowej premiery nie opuszcza listy bestsellerów w Polsce. Publiczność będzie miała szansę zadać pytania także Lucindzie Riley, która powraca z siódmym tomem serii „Siedem sióstr” (Wydawnictwo Albatros, tłum. Marzenna Rączkowska, Maria Pstrągowska) oraz Oceanowi Vuongowi, który przykuł uwagę krytyków i czytelników poetycką, intymną, debiutancką powieścią „Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” (Wydawnictwo W.A.B, tłum. Adam Pluszka).
Wszystkie spotkania autorskie online można śledzić na żywo lub powrócić do nich po zakończeniu transmisji. Dotychczas o najnowszych książkach na scenach Wirtualnych Targów Książki opowiedzieli m.in. Magda Gessler, Wojciech Chmielarz czy Magdalena Grzebałkowska. Aktualności dotyczące wydarzenia i pełen program spotkań autorskich dostępne są na stronie www.empik.com/wirtualne-targi-ksiazki oraz na Facebooku Empiku.
 
Patroni medialni wydarzenia: Onet i Radio Zet.

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się