Tysiące nowych książek trafi 22 i 23 lutego do szkół w Zabrańcu, Okuniewie i Mińsku Mazowieckim

Tysiące nowych książek trafi 22 i 23 lutego do szkół w Zabrańcu, Okuniewie i Mińsku Mazowieckim

Tysiące nowych książek trafi 22 i 23 lutego do szkół w Zabrańcu, Okuniewie i Mińsku Mazowieckim

Udostępnij

22 i 23 lutego ciężarówka Empiku wypełniona po brzegi nowymi książkami przyjedzie do Zabrańca, Okuniewa i Mińska Mazowieckiego. To początkowe przystanki na trasie finału 5. edycji akcji Empiku „1000 powodów, by czytać”. Uczniowie ZSP im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Zabrańcu, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Okuniewie oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim odbiorą wygraną w konkursie – wymarzone tysiąc książek oraz czytniki e-booków dla każdej z nich. W ciągu tygodnia ciężarówka odwiedzi 10 miejscowości, a bohaterowie Empiku Redaktor Książeczka i Pani Kropka przekażą w sumie 10 000 nowych książek zwycięskim podstawówkom.

Wielkie święto trzech szkół w woj. mazowieckim

W poniedziałek o godz. 10:00 Redaktor Książeczka i Pani Kropka pojawią się pod ZSP im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Zabrańcu, aby przekazać uczniom i pedagogom tysiąc nowych książek do biblioteki. Tego samego dnia o godz. 14:00 wysłannicy Empiku zawitają do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Okuniewie. Natomiast dzień później o godz. 10:00 duet zagości w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim. 
Do każdej miejscowości przyjedzie ekologiczna ciężarówka Empiku, po brzegi wypełniona zamówionymi przez dzieci tytułami. To wygrana w konkursie „1000 powodów, by czytać” osiągnięta dzięki współpracy lokalnych społeczności. W trwającym przez miesiąc głosowaniu użytkownicy aplikacji mobilnej Empik każdego dnia mogli okazywać wsparcie wybranej szkole biorącej udział w akcji. Najbardziej zaangażowani głosowali codziennie – w tej edycji konkursu oddano w sumie ponad pół miliona głosów.
 
Już po raz piąty z ogromną przyjemnością i satysfakcją przekazujemy książki młodym zwycięzcom. Program „1000 powodów, by czytać” od lat przekonuje, że każda kolejna lektura to wspaniała przygoda i czas spędzony z fantastycznymi bohaterami, których zapamiętamy na zawsze. Szkolna biblioteka jest natomiast miejscem dostępnym dla każdego ucznia, nieprzebraną skarbnicą nowych, porywających opowieści. Uczęszczające do szkoły dzieci mogą polecać sobie tytuły, razem przeżywać ulubione fragmenty, rozmawiać o postaciach i fabule. I wspólnie buszować między regałami podczas przerw. Obserwując zaangażowanie uczniów oraz ich rodziców, dziadków i sąsiadów, nie mamy żadnych wątpliwości, że biblioteka to także miejsce, które potrafi zjednoczyć we wspólnej sprawie i zainspirować do działania. Wizyta Redaktora Książeczki i Pani Kropki to święto całej lokalnej społeczności i uhonorowanie wspólnego wysiłku - Justyna Chmielewska, manager projektów rozwijających czytelnictwo wśród dzieci w Empiku.
 
 
 
 
 

Czytelnicze marzenia spełnione

Co istotne, uczniowie sami wybrali tytuły, które w poniedziałek i wtorek trafią na półki regałów w ich szkolnych bibliotekach. Jak przekonuje psycholog dziecięca Monika Perkowska, najskuteczniejszym sposobem na promocję czytelnictwa wśród najmłodszych jest zachęcanie ich do sięgnięcia po książkę zgodną z ich własnymi zainteresowaniami, której lektura będzie czystą przyjemnością.
 

Lektury szkolne to za mało, aby zainteresować dzieci czytelnictwem. Uczniowie oprócz lektur obowiązkowych potrzebują dodatkowych książek, ukierunkowanych na rozwój ich zainteresowań. Niezależnie od wieku, ważne jest trafienie w gusta dzieci tematyką, ilustracjami, a nawet formatem książki. Dlatego to takie istotne, aby w wolnym czasie uczniowie mogli samodzielnie wybierać ciekawe dla nich pozycje. Dobre zaopatrzenie biblioteki szkolnej staje się tutaj priorytetem. Książki, które żywo angażują dzieci, wspierają ich rozwój intelektualny i emocjonalny. Dzieci czytające z zainteresowaniem i pasją rozwijają wyobraźnię, ciekawość świata, a nawet empatię – tłumaczy psycholog.

Na listach czytelniczych marzeń uczniów szkoły w Zabrańcu znalazły się m.in. przygody Skarpetek autorstwa Justyny Bednarek, trzynaście tomów z cyklu „Zwiadowcy” Johna Flanagana, a także nieśmiertelna seria o Harrym Potterze J. K. Rowling. Zwycięzcy z Okuniewa zamówili m.in. młodzieżowe kryminały z cyklu „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka i Heleny Willis, książki z bestsellerowej serii „Zaopiekuj się mną” Holly Webb oraz kolejne części sagi o olimpijskich herosach Ricka Riordana. Natomiast dzieci z Mińska Mazowieckiego w swoich bibliotekach chciałyby znaleźć baśnie, m.in. braci Grimm czy Andersena, kolejne części pełnego humoru „Dziennika cwaniaczka” Jeffa Kinneya czy przewodniki dla fanów gry Minecraft.
 

Triumfalna trasa po Polsce


Do piątej edycji konkursu „1000 powodów, by czytać” zgłosiło się łącznie ponad 550 podstawówek i pomimo nietypowych, pandemicznych okoliczności liczba zgłoszeń była porównywalna do tej osiągniętej rok wcześniej. Aby wyrównać szanse szkoły podzielono na dwie kategorie – podstawówki do 120 oraz powyżej 120 uczniów. W konkursie wyłonionych zostało dziesięciu zwycięzców, po pięć z każdej kategorii. W tym roku najbardziej zaangażowane okazały się szkoły z Krakowa, Leszna, Mińska Mazowieckiego, Myszkowa, Niepołomic, Okuniewa, Serokomli, Trzebosi, Zabrańca i Zielonej Góry. Oprócz 10 000 książek, do zwycięzców trafią czytniki e-booków oraz kody na wybraną opcję abonamentu w aplikacji Empik Go dla uczniów, nauczycieli i rodziców.

Do organizacji konkursu przez cały rok przyczyniają się uczestnicy programów Empik Premium i Empik Premium Free. Każdy ich zakup w salonach Empik i na Empik.com to „cegiełka” przekazywana na rzecz akcji „1000 powodów, by czytać”, pozwalająca doposażyć szkolne biblioteki w tysiące nowych historii. Konkurs został objęty honorowym patronatem Polskiej Izby Książki, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Lista zwycięskich szkół 5. edycji konkursu „1000 powodów, by czytać”:

Szkoły powyżej 120 uczniów:
Szkoła Podstawowa nr 134 w Krakowie (woj. małopolskie)
Szkoła Podstawowa nr 9 w Lesznie (woj. wielkopolskie)
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim (woj. mazowieckie)
Zespół Szkolno-Przedszkolny  w Okuniewie (woj. mazowieckie)
Zespół Szkół w Serokomli (woj. lubelskie)
Szkoły poniżej 120 uczniów:
Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Brzechwy w Myszkowie (woj. śląskie)
Szkoła Podstawowa nr 3 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Niepołomicach (woj. małopolskie)
Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Stanisława Kostki w Trzebosi (woj. podkarpackie)
ZSP im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Zabrańcu (woj. mazowieckie)
Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Zielonej Górze  (woj. lubuskie)

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się