Uchwała Senatu w 200. rocznicę śmierci Józefa Wybickiego

Uchwała Senatu w 200. rocznicę śmierci Józefa Wybickiego

Uchwała Senatu w 200. rocznicę śmierci Józefa Wybickiego

Udostępnij

Senat przyjął w środę uchwałę w 200. rocznicę śmierci Józefa Wybickiego. „Będąc człowiekiem przepełnionym myślą oraz filozofią oświeceniową, Józef Wybicki zasłynął jako wszechstronny twórca. Zajmował się publicystyką, poruszając tematy polityczne, społeczne, a nawet moralne” – głosi uchwała.

Jak przypomniano w uchwale, „10 marca 2022 r. przypada 200. rocznica śmierci Józefa Rufina Wybickiego herbu Rogala – pisarza, polityka, nade wszystko wielkiego patrioty oraz męża stanu, urodzonego 29 września 1747 r. w Będominie na Kaszubach”. „Wszechstronnie wykształcony (studiował prawo, nauki przyrodnicze i filozofię na Uniwersytecie w Lejdzie), swoją przyszłość związał z polityką. Podczas konfederacji barskiej, której udzielił poparcia i z którą się związał, jako emisariusz konfederacji przebywał na dworach berlińskim i wiedeńskim. W 1794 r. wziął czynny udział w insurekcji kościuszkowskiej, po klęsce której udał się do Paryża, gdzie podejmował działania na rzecz utworzenia polskiego wojska u boku Francji” - napisano. Dodano, że w lipcu 1797 r. w Reggio Emilia we Włoszech Wybicki napisał „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech” – utwór, który „przyniósł mu nieśmiertelną sławę, stając się z czasem polskim hymnem narodowym”. „W okresie Księstwa Warszawskiego Józef Wybicki sprawował urząd senatora-wojewody, tworzył także zręby nowej administracji Księstwa, a później, w Królestwie Polskim, pełnił funkcję prezesa Sądu Najwyższego oraz członka tzw. Deputacji Prawodawczej, której zadaniem było opracowanie nowego prawa karnego i cywilnego” – wskazano.

„Będąc człowiekiem przepełnionym myślą oraz filozofią oświeceniową – czytamy – Józef Wybicki zasłynął jako wszechstronny twórca”. „Zajmował się publicystyką, poruszając tematy polityczne, społeczne, a nawet moralne. W swojej twórczości stał się jednym z gorliwych krytyków fałszywego pojęcia wolności szlacheckiej w Rzeczypospolitej, podejmował również tematy związane z wyzwoleniem chłopów — zniesieniem pańszczyzny, która miała zostać zastąpiona czynszami — oraz nadaniem większych praw stanowi mieszczańskiemu. Nieobca mu była aktywność na niwie poetyckiej, dramatycznej i pamiętnikarskiej” – stwierdzono.

W uchwale podkreślono, że Wybicki „pozostawił po sobie liczne dzieła, spośród których spora część, w tym utwory dramatyczne, doczekała się publikacji dopiero w XX w.”. „Józef Wybicki swoje dorosłe życie związał z Wielkopolską. Po śmierci pierwszej żony zamieszkał w Poznaniu, a następnie osiadł w majątku Manieczki, gdzie poza aktywnością literacką rozwijał aktywność gospodarską. Wielkopolska stała się jego domem, a Manieczki ostoją i przystanią. Mając na uwadze doniosłe zasługi Józefa Wybickiego dla Rzeczypospolitej, jego patriotyzm oraz troskę o dobro ojczyzny, Senat Rzeczypospolitej Polskiej podejmuje uchwałę w 200. rocznicę jego śmierci” – podsumowano.

źródło: PAP, Daria Porycka


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się