Polska Izba Książki

Polska Izba Książki

Uchwała Walnego Zgromadzenia PIK w sprawie krytycznego stanu rynku książki, księgarstwa i mniejszych podmiotów wydawniczych w naszym kraju

Udostępnij

We wtorek 17 kwietnia w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się cykliczne Walne Zgromadzenie Członków Polskiej Izby Książki, któremu przewodniczył Grzegorz Majerowicz, wiceprezes Izby. Zgodnie z porządkiem obrad prezes Izby, Włodzimierz Albin przedstawił sprawozdanie z realizacji zadań i budżetu Izby w roku 2017.

 

Podjęto uchwały o przyjęciu sprawozdania finansowego za rok 2017 oraz o udzieleniu absolutorium członkom Rady i Komisji Rewizyjnej z wykonania obowiązków w roku 2017. Podjęto również uchwałę o zatwierdzeniu zaprezentowanych Zgromadzeniu zdań i budżetu na rok 2018.

W związku z pogłębiającym się krytycznym stanem rynku książki w Polsce podjęta została specjalna uchwała Zgromadzenia Członków PIK, której treść zostanie udostępniona mediom oraz przekazana do organów administracji państwowej, od których decyzji zależny jest rozwój kulturalny, ekonomiczny i społeczny kraju. Treść uchwały wyraża niepokój ludzi książki o stan aktualny czytelnictwa i rynku książki, o przyszłość tego sektora w obliczu wieloletnich zaniedbań w zakresie szeroko rozumianej polityki kulturalnej.

Gorącą dyskusję wywołała profesjonalna prezentacja projektu utworzenia Fundacji Powszechnego Czytania, którą przedstawiła w imieniu inicjatorów idei Maria Deskur z wydawnictwa Egmont. Omawiano zaproponowane założenia odnośnie celów, metodologii działania oraz pierwszych proponowanych akcji pro-czytelniczych. Rada Izby rekomendowała Zgromadzeniu podjęcie uchwały o zatwierdzeniu przystąpienia PIK do Fundacji. Uchwała taka została podjęta.

W głosowaniu uzupełniającym do Rady Izby 26 głosami wybrano Andrzeja Chrzanowskiego z Wydawnictwa Akademickiego Sedno na miejsce Elżbiety Brzozowskiej, która wcześniej zrezygnowała z tego mandatu. Drugim kandydatem Kurii 3 był Juan Diego Ramirez, który zebrał 20 głosów.
W Zgromadzeniu uczestniczyło 48 członków PIK.

 

Biuro PIK
Warszawa, 17.04.2018 r.

 

Uchwała Walnego Zgromadzenia Członków Polskiej Izby Książki z dnia 17.04.2018 r.

Czytanie to najważniejsza kulturowa kompetencja współczesnego człowieka

Polski rynek książki stanowi 2,5% wartości rynku europejskiego – w roku 2016 było to 0,58 wobec 22,50 mld euro- podczas gdy liczba ludności Polski stanowi 7,5% ludności Unii Europejskiej. Obroty na polskim rynku książki spadają od lat, a odsetek osób czytających w Polsce co najmniej jedną książkę w ciągu 12 miesięcy jest niezwykle niski - 38%. I nie wzrasta. To groźne wskaźniki. Jeśli nie ulegną poprawie, to Polska nie doścignie krajów z nowoczesną, innowacyjną gospodarką i rozwijającym się społeczeństwem obywatelskim.

Umocnienie nawyków czytania, powrót do tworzenia domowych księgozbiorów i powszechnego korzystania z bibliotek, a także rozwijanie umiejętności czerpania radości z lektury i wymiany opinii, czyli aktywnego uczestnictwa w obiegu kultury, to palące zadanie, stojące przed organami państwowymi.

Tylko szeroka, zróżnicowana oferta wydawnicza, powszechnie znana i dostępna może pobudzić do aktywnego czytania. Zagwarantować ją może tylko dobrze funkcjonujący rynek książki – rozwijające się małe, średnie i duże wydawnictwa, gęsta sieć nowoczesnych księgarń stacjonarnych, jak i intensywny rozwój możliwości zakupów książek przez internet.

W 2017 roku doszło do kolejnych bankructw ponad 200 księgarń, w tym znanych placówek z długoletnią historią. Obecnie w Polsce działa około 1900 księgarń, wobec 4000 działających w latach 90-tych. Na 10 0000 mieszkańców to tylko 0,46 placówek, gdy np. we Francji wskaźnik ten wynosi 0,76 a w Niemczech 0,72. Małym oficynom wydawniczym o dobrej, jakościowej literaturze brakuje środków na inwestycje i rozwijanie planów wydawniczych. Tym samym zła jest sytuacja twórców, którzy – poza nielicznymi autorami bestsellerów – nie są w stanie utrzymać się jedynie z pisania.

Wzywamy władze państwowe do pilnego zajęcia się tymi problemami. Dobre i liczne przykłady państw europejskich pokazują, że istnieją sprawdzone rozwiązania legislacyjne i działania pobudzające czytelnictwo, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Niestety, Państwo Polskie nie bierze przykładu z tych sprawdzonych w praktyce rozwiązań. Pomoc Państwa związana z rozwojem małych wydawnictw i małych księgarń jest daleko niewystarczająca. Biblioteki nie mają środków na zakup nowości i uzupełnianie księgozbiorów w niezbędnym zakresie.

Zaniechania w tej dziedzinie już są trudne do odrobienia, a brak skutecznej strategii odwrócenia negatywnych trendów osłabi kulturową i cywilizacyjną pozycję Polski na arenie międzynarodowej.


Warszawa, 17. kwietnia 2018

Przewodniczący Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Członków PIK
Grzegorz Majerowicz, wiceprezes PIK

 

 

 

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się