"Historia światła",  Jan Němc

"Historia światła", Jan Němc

Ukazuje się "Historia światła" Jana Němca, powieść o czeskim geniuszu fotografii Frantisku Drtikolu

Udostępnij

Z wielką przyjemnością informuję, że 30 stycznia 2017 ukaże się książka "Historia światła" Jana Němca (w przekładzie Katarzyny Bańki) -  po części biograficzna opowieść o jednym z wizjonerów czeskiej fotografii Františku Drtikolu.

Obsypana nagrodami Historia światła opowiada nie tylko o wybitnym artyście, ale także o rozwoju fotografii i o kulturalnej atmosferze początku XX wieku. 
Książka została uhonorowana Europejską Nagrodą Literacką 2014 oraz nagrodą Česká kniha 2014, znalazła się także w gronie nominowanych do nagrody Magnesia Litera w kategorii proza (2014) oraz do Nagrody im. Josefa Škvoreckiego (2014).

W czeskiej prasie pisano m.in: "Autorowi udało się osiągnąć coś niesamowitego – dzięki wyrafinowanej kompozycji i daleko posuniętej stylizacji paradoksalnie wycofał się, tworząc tło i pozwalając przemawiać samej historii". / Tereza Šnellerová, „Artikl"/

Cała powieść to godny uwagi eksperyment, który opowiada o Drtikolu, historii fotografii jako nowym rodzaju sztuki, o kulturalnej atmosferze burzliwych i ciekawych czasów końca Monarchii, pierwszej wojny światowej i lat dwudziestych, ale także – o współczesnych sposobach prowadzenia narracji. […] Wyrafinowana, a jednocześnie pełna humoru powieść,
którą nawet po czterystu przeczytanych stronach czyta się jednym tchem. / Petr A. Bílek, „Respekt”/


František Drtikol, uważany za najważniejszego przedstawiciela awangardy w czeskiej fotografii początku XX wieku, mawiał, że fotografowie piszą światłem. Jego fotografie i słynne akty, które nazywał „snami o świetle i cieniu”, wyprzedzały czasy, w których powstawały. Drtikol był jednocześnie dandysem z małego miasteczka, mistrzem aktów, który nie miał szczęścia do kobiet i buddyjskim mistykiem wierzącym w komunizm. Człowiekiem o wielu twarzach, w biografii którego dominowały jednak cienie. Książka Jana Němca to biograficzny fresk, obejmujący niemal pół wieku życia czeskiego fotografa: od przybramskiej kopalni srebra, przez secesyjne Monachium, aż po kipiącą twórczym fermentem Pragę. Realizmu powieści dodają wplecione wojenne listy i pamiętniki Drtikola oraz krótka autobiografia, wysłana przez fotografa do władz w związku z dopuszczeniem do Związku Artystów – z tego wszystkiego wyłania się postać równie genialnego, co samotnego artysty.

Kilka słów o autorze:
 
Jan Němec – czeski pisarz, redaktor i reżyser, absolwent Uniwersytetu Masaryka w Brnie oraz JAMU. Debiutował w 2007 roku tomem poezji První život („Pierwsze życie”). Następnie wydał zbiór opowiadań zatytułowany Hra pro čtyři ruce („Gra na cztery ręce”, 2009). Pracuje w redakcji literackiego pisma „Host” oraz jako dramaturg w czeskim kanale Art TV.

Fragment:
 
Nigdy nie przyszło ci do głowy, że człowiek mógłby postrzegać tylko odwrotną stronę tkaniny świata, tę z pozaciąganymi nićmi, niewyraźnym wzorem i grubymi szwami; nigdy nie przyszło ci do głowy, że dla oczu tych, którzy widzą tkanina świata utkana jest właściwie od drugiej strony, od strony jarzącej się świadomości. Zasypiasz i myślisz sobie: A co jeśli to wszystko jest jeszcze inaczej? Noc wisi nad tobą, magiczny zoetrop podziurawiony gwiazdami… A co jeśli z drugiej strony ktoś patrzy przez te szparki i kręci wielką żelazną korbą, aby stężała wieczność jawiła się nam jako powolny upływ czasu, sekunda po sekundzie, minuta po minucie, godzina po godzinie i dzień po dniu?
[

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się