Uroczystość podpisania Karty Założycielskiej Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO, 22.09.

Uroczystość podpisania Karty Założycielskiej Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO, 22.09.

Uroczystość podpisania Karty Założycielskiej Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO, 22.09.

Udostępnij

W  czwartek 22 września o godz. 14.00 w  Starym Ratuszu we Wrocławiu odbędzie się uroczystość podpisania Karty Założycielskiej Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele miast sygnatariuszy: Akry, Antwerpii, Aten, Buenos Aires, Guadalajary, Kuala Lumpur, Lubljany, Madrytu, Strasbourga, Szardży, Tbilisi oraz Turynu. Do Wrocławia przyjadą również wysocy przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wychowania, Nauki i Kultury (UNESCO), Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców (IPA),  Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich (IFLA) i Międzynarodowego Stowarzyszenia Autorów (IAF).

Idea Światowych Stolic Książki UNESCO narodziła się jako uzupełnienie, a jednocześnie rozwój konceptu Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich UNESCO, największego święta literatury i czytelnictwa, które po raz pierwszy obchodzone było 23 kwietnia 1995 roku. W 2001 roku UNESCO powołało pierwszą Stolicę Książki – Madryt – na roczną kadencję, która zawsze rozpoczyna się właśnie w Światowy Dzień Książki. Kolejne miasta-stolice nagradzane są za przygotowanie programów promujących książki i czytelnictwo. Wrocław nosił zaszczytny tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO w 2016 roku. Obecnie Stolicą jest Guadalajara, w 2023 będzie nią Akra, a w 2024 Strasbourg.


W tym roku UNESCO we współpracy z byłymi Stolicami zdecydowało o powołaniu nowej literackiej sieci współpracy międzynarodowej, która programowo i geograficznie uzupełni cele i zadania istniejącej już Sieci Miast Kreatywnych UNESCO (Wrocław wchodzi w jej skład jako Miasto Literatury od 2019). Sieć skupiająca w swoich szeregach byłe, obecne i przyszłe Światowe Stolice Książki ma za zadanie wykorzystać potencjał, doświadczenie i zaangażowanie miast-założycieli do kreowania wspólnych projektów i programów, budujących społeczną świadomość wagi, jaką dla współczesnego świata mają: literatura i jej twórcy, rynek książki, podnoszenie kompetencji czytelniczych czy walka z analfabetyzmem.


W przyszłym tygodniu na stronie Wrocławskiego Domu Literatury opublikowany zostanie tekst Karty Założycielskiej Sieci Światowych Stolic Książki UNESCO, który przybliży ideę projektu. Jesteśmy zaszczyceni, że akt podpisania Karty Założycielskiej nastąpi we Wrocławiu, szczególnie, że stolica Dolnego Śląska stanie się tym samym pierwszym miastem w Polsce, które będzie współtworzyć obie literackie sieci UNESCO. Fakt ten nie tylko podkreśla wagę, jaką przywiązujemy do rozwoju miasta przez kulturę, w tym wypadku literaturę, ale także staje się następną szansą, dzięki której zwiększymy aktywności i pogłębimy współpracę międzynarodową Wrocławia, skorzystamy ze sprawdzonych rozwiązań innych Stolic, wspólnie z nimi będziemy starać się o zewnętrzne finansowanie.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się