Urszula Zajączkowska laureatką „Złotej Róży”

Urszula Zajączkowska laureatką „Złotej Róży”

Urszula Zajączkowska laureatką „Złotej Róży”

Udostępnij

Redakcja miesięcznika „Nowe Książki” i warszawski Festiwal Nauki już po raz trzynasty przyznały nagrodę za najlepszą książkę popularnonaukową minionego sezonu wydawniczego. W tym roku otrzymała ją Urszula Zajączkowska za opowieść Patyki, badyle, opublikowaną przez oficynę „Marginesy”.

Autorka jest poetką i botaniczką, absolwentką Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, adiunktem w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej tej uczelni. Ukończyła również Akademię Filmu i Telewizji na kierunku montaż (twórczyni filmu Metamorphosis of Plants). Dwa lata temu otrzymała Nagrodę Kościelskich za tom wierszy minimum.

Poetycki język botanicznej opowieści Urszuli Zajączkowskiej, pełen świeżych metafor, a zarazem precyzyjny, doskonale służy rzetelnemu przekazowi naukowemu. Autorka proponuje czytelnikowi racjonalny, ale też czuły sposób myślenia o przyrodzie. Jej książka jest subiektywnym i subtelnym wyrazem Darwinowskiej tezy, że wszelkie życie utkane jest z jednej materii, że przyglądając się uważnie drobinom świata, lepiej poznajemy siebie. A skoro tak, powinniśmy uczyć się empatii wobec wszelkich istot żywych i nieżywych, wszak nasze ciało jest ich ciałem. Należy zacząć od uważności w bieżącej chwili, wyczulić się na istoty tak banalne jak badyl klonu wyrosły z betonowej kostki czy mniszek uczepiony szczeliny w asfalcie. W nagrodzonej książce realny świat za sprawą barwnych wyrażeń staje się cudownie magiczny i obecny na wyciągnięcie ręki. Dzięki zapisanym w niej rozmyślaniom można oglądać przyrodę w kontemplacyjnym okienku stworzonym z bytów tak zwyczajnych, jak tytułowe patyki i badyle.

„Złota Róża” przyznawana jest od 2007 roku, a finansowana przez Instytut Książki i Festiwal Nauki. Jej pierwszym laureatem był doktor weterynarii, obecnie dyrektor warszawskiego ZOO Andrzej Kruszewicz (Ptaki Polski), a kolejnymi m.in.: geolog i ewolucjonista Marcin Ryszkiewicz (Homo sapiens. Meandry ewolucji), teoretyk muzyki prof. Tadeusz Tomaszewski (Chopin), geobotanik prof. Romuald Olaczek (Skarby przyrody i krajobrazu Polski), filozof przyrody ks. prof. Michał Heller (Bóg i geometria. Gdy przestrzeń była Bogiem) oraz matematycy Krzysztof Ciesielski i Zdzisław Pogoda (Matematyczna bombonierka).


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się