11. Międzynarodowy Dzień Tłumacza

11. Międzynarodowy Dzień Tłumacza

Dziś Międzynarodowy Dzień Tłumacza – wielkie święto ambasadorów literatury

Udostępnij

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tłumacza. Z tej okazji Instytut Książki chciałby życzyć wszystkim tłumaczom wspaniałych wyzwań, świetnych stawek i jak najwięcej radości z każdej przetłumaczonej strony. To dzięki Waszej pracy rozwijają się literatura i język, to także dzięki Wam polska literatura ma szansę zyskać popularność na całym świecie.

Instytut Książki od lat wspiera tłumaczy. Dzięki naszemu Programowi Translatorskiemu ©Poland w ciągu ostatnich lat ukazało się za granicą 2200 polskich książek – od klasyki, przez literaturę gatunkową, książki dla dzieci, po najciekawsze pozycje z polskiej literatury pięknej, eseju czy biografii. W najbliższym czasie przy wsparciu Programu Translatorskiego

©Poland ukażą się m.in. dzieła takich autorów, jak Witold Gombrowicz, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Henryk Sienkiewicz, Karol Wojtyła, Leszek Kołakowski, Stanisław Lem, Janusz Korczak, Józef Wittlin, Czesław Miłosz, Zofia Nałkowska, Wisława Szymborska, Józef Mackiewicz, Tadeusz Kantor, Jerzy Grotowski, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Marek A. Cichocki, Wojciech Jagielski, Małgorzata Rejmer, Weronika Gogola, Aleksander Kaczorowski, Marcin Wicha, Rafał Kosik czy Szczepan Twardoch.

Na tym oczywiście nie koniec. Programowi ©Poland towarzyszy program Sample Translations ©Poland, za pomocą którego tłumacze przedstawiają polskie książki zagranicznym wydawcom. W ramach programu Sample Translations wydawcy mają możliwość zapoznania się z fragmentami książek – nierzadko stanowi to pierwszy krok do publikacji całych utworów.

Każdego roku w ramach programu studyjnego gościmy w Krakowie – a od bieżącego roku także w Warszawie – grupę tłumaczy, którym oferujemy warunki do spokojnej pracy nad przekładami, bibliotecznych poszukiwań, spotykań z autorami i ekspertami Kolegium Tłumaczy działa od 2006 roku. Dotychczas w ramach ponad stu trzydziestu pobytów stypendialnych przyjechało ponad stu tłumaczy z niemal czterdziestu krajów (Albania, Azerbejdżan, Belgia, Białoruś, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Finlandia, Francja, Gruzja, Hiszpania, Holandia, Indie, Izrael, Japonia, Kolumbia, Korea Południowa, Kuba, Litwa, Łotwa, Estonia, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Turcja, Ukraina, USA, Węgry, Wielka Brytania, Wietnam, Włochy).

Od niedawna uruchomiliśmy także kolejny program: Szkołę Nowych Tłumaczy, która ma budować nowe środowiska tłumaczy literatury polskiej. Niebawem kolejne odsłony tego projektu odbędą się w Krakowie i Broumovie. Bez tłumaczy literatura polska za granicą nie zaistnieje i mamy nadzieję, że dzięki Szkole Nowych Tłumaczy uda się wychować kolejne pokolenia pasjonatów.

Instytut Książki docenia pracę tłumaczy nie tylko, wspierając przekłady i finansując wizyty studyjne. Za obecnością polskich pisarzy w świecie stoją przede wszystkim promotorzy naszej literatury w poszczególnych krajach. Bez ich pasji i pracowitości obecność i sukces polskich książek poza granicami kraju po prostu nie byłyby możliwe. By uhonorować tych wielkich ambasadorów naszej literatury, utworzyliśmy w 2005 roku wyjątkową nagrodę za całokształt dorobku – Transatlantyk, a w uznaniu szczególnej roli tłumaczeń na angielski, pełniący funkcję języka-pomostu (publikacja po angielsku często otwiera drogę pisarza do innych języków) wraz z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku powołaliśmy do istnienia specjalną nagrodę wyróżniającą najważniejszy w danym roku przekład polskiej książki na angielski: Found in Translation Award.  

Ponadto od ubiegłego roku na naszej stronie znaleźć można cykl wywiadów „Słowo od tłumacza”, w którym do tej pory ukazało się dziewiętnaście rozmów, m.in. z tak wybitnymi tłumaczami jak Clare Cavanagh, Nikołaj Jeż, Madeline G. Levine, Hendrik Lindepuu czy Antonia Lloyd-Jones. Cały cykl znaleźć można pod tym adresem.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się