Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego zostanie wpisana w grudniu do rządowego wykazu prac legislacyjnych

Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego zostanie wpisana w grudniu do rządowego wykazu prac legislacyjnych

Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego zostanie wpisana w grudniu do rządowego wykazu prac legislacyjnych

Udostępnij

Zgodnie z informacją zamieszczoną 22 października na stronie MKiDN, jeszcze w grudniu ustawa o uprawnieniach  artysty zawodowego zostanie wpisana do rządowego wykazu prac legislacyjnych.

Projekt ustawy powstał z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wyniku trwającej od 2017 roku i zainicjowanej również przez MKIDN debaty środowisk artystycznych reprezentujących wszystkie profesje i formy organizacyjne (stowarzyszenia artystyczne, związki twórcze, instytucje kultury itp.).

Wprowadzenie ustawy jest jednym z priorytetów obecnego rządu i zobowiązaniem wyrażonym w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości (str. 197-199), które jest obecnie realizowane.

Projekt jest systemową regulacją, która cywilizuje warunki bytowe twórców, aby zbliżyć je do rozwiązań od dawna obowiązujących w krajach europejskich. Ustawa m.in. tworzy fundusz ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych dla artystów oraz określa źródła finansowania tego  funduszu (głównym źródłem są środki pozabudżetowe z tzw. opłaty reprograficznej, przy gwarancji budżetu państwa).

Projekt ustawy jest od dawna oczekiwany przez artystów. Jej właściwe przygotowanie wymagało przeprowadzenia szerokiej debaty z całym środowiskiem artystycznym – temu służyły odbywające się w latach 2017 – 2019 spotkania Ogólnopolskiej Konferencji Kultury, w których w panelach konferencyjnych wystąpiło ponad 300 osób reprezentujących ponad 230 podmiotów organizacyjnych.

Robocze konsultacje oraz opracowanie Oceny Skutków Regulacji zostały już zakończone, w związku z tym ustawa jeszcze w tym roku trafi do wykazu prac rządu i zostanie skierowana do konsultacji społecznych.

To może być ostatni moment na wprowadzenie mądrych, prostych, istniejących wszędzie wokół nas rozwiązań systemowych. Które na szczęście są gotowe. I które nie sięgają do kieszeni podatnika, lecz do skarbca zagranicznych koncernów, które na naszej twórczości się bogacą. Za nami stoją dziesiątki, setki tysięcy artystów i pracowników branży kreatywnej, tworzący dziedzictwo kulturowe pod prąd, pod górkę, w biedzie, w legislacyjnej próżni, niezauważalni w systemie ubezpieczeń społecznych” – mówi Zygmunt Miłoszewski, pisarz i publicysta.

Środki na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego pochodziłyby m.in. z uaktualnienia tzw. opłaty reprograficznej. Opłata jest wnoszona przez producentów i importerów sprzętu elektronicznego na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Jest formą rekompensaty dla twórców za straty, które ponoszą w wyniku dozwolonego przez prawo kopiowania ich utworów.

Wykaz sprzętu objętego opłatą reprograficzną nie był aktualizowany od lat. Są nią objęte m.in. skanery, kopiarki, płyty CD/DVD, opłata nie obejmuje jednak najbardziej popularnych w tej chwili urządzeń elektronicznych takich jak np. smartfony. “Z perspektywy 2020 wykaz jest archaiczny” – mówi Jan Młotkowski, wiceprezes stowarzyszenia Kreatywna Polska.

źródło: www.gov.pl, https://rynek-ksiazki.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się