Ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego zostanie wpisana w grudniu do rządowego wykazu prac legislacyjnych
Zgodnie z informacją zamieszczoną 22 października na stronie MKiDN, jeszcze w grudniu ustawa o uprawnieniach artysty zawodowego zostanie wpisana do rządowego wykazu prac legislacyjnych.
Projekt ustawy powstał z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wyniku trwającej od 2017 roku i zainicjowanej również przez MKIDN debaty środowisk artystycznych reprezentujących wszystkie profesje i formy organizacyjne (stowarzyszenia artystyczne, związki twórcze, instytucje kultury itp.).
Wprowadzenie ustawy jest jednym z priorytetów obecnego rządu i zobowiązaniem wyrażonym w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości (str. 197-199), które jest obecnie realizowane.
Projekt jest systemową regulacją, która cywilizuje warunki bytowe twórców, aby zbliżyć je do rozwiązań od dawna obowiązujących w krajach europejskich. Ustawa m.in. tworzy fundusz ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych dla artystów oraz określa źródła finansowania tego funduszu (głównym źródłem są środki pozabudżetowe z tzw. opłaty reprograficznej, przy gwarancji budżetu państwa).
Projekt ustawy jest od dawna oczekiwany przez artystów. Jej właściwe przygotowanie wymagało przeprowadzenia szerokiej debaty z całym środowiskiem artystycznym – temu służyły odbywające się w latach 2017 – 2019 spotkania Ogólnopolskiej Konferencji Kultury, w których w panelach konferencyjnych wystąpiło ponad 300 osób reprezentujących ponad 230 podmiotów organizacyjnych.
Robocze konsultacje oraz opracowanie Oceny Skutków Regulacji zostały już zakończone, w związku z tym ustawa jeszcze w tym roku trafi do wykazu prac rządu i zostanie skierowana do konsultacji społecznych.
“To może być ostatni moment na wprowadzenie mądrych, prostych, istniejących wszędzie wokół nas rozwiązań systemowych. Które na szczęście są gotowe. I które nie sięgają do kieszeni podatnika, lecz do skarbca zagranicznych koncernów, które na naszej twórczości się bogacą. Za nami stoją dziesiątki, setki tysięcy artystów i pracowników branży kreatywnej, tworzący dziedzictwo kulturowe pod prąd, pod górkę, w biedzie, w legislacyjnej próżni, niezauważalni w systemie ubezpieczeń społecznych” – mówi Zygmunt Miłoszewski, pisarz i publicysta.
Środki na Fundusz Ubezpieczenia Społecznego pochodziłyby m.in. z uaktualnienia tzw. opłaty reprograficznej. Opłata jest wnoszona przez producentów i importerów sprzętu elektronicznego na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Jest formą rekompensaty dla twórców za straty, które ponoszą w wyniku dozwolonego przez prawo kopiowania ich utworów.
Wykaz sprzętu objętego opłatą reprograficzną nie był aktualizowany od lat. Są nią objęte m.in. skanery, kopiarki, płyty CD/DVD, opłata nie obejmuje jednak najbardziej popularnych w tej chwili urządzeń elektronicznych takich jak np. smartfony. “Z perspektywy 2020 wykaz jest archaiczny” – mówi Jan Młotkowski, wiceprezes stowarzyszenia Kreatywna Polska.
źródło: www.gov.pl, https://rynek-ksiazki.pl