VII Kongres Biblioteczny, Lipsk

VII Kongres Biblioteczny, Lipsk

VII Kongres Biblioteczny w Lipsku 2019 „Przyszłość bibliotek” `18 - 21 marca 2019

Udostępnij

Fałszywe wiadomości i błędy słowne: współczesne biblioteki przedstawiają się jako brokerzy informacji - przeciwko podziałowi społeczeństwa.
7. Kongres Biblioteczny dostarcza ważnych impulsów dla przyszłości / bibliotek w cyfrowym świecie niezbędnych i promujących dyskurs

Społeczeństwo szybko się zmienia. Biblioteki przeciwdziałają się tej dynamice przy pomocy innowacyjnym koncepcjom dostępu do mediów i uczestnictwa. To jeden z pozytywnych wniosków, którym zakończył się 7. Kongres Biblioteczny w Lipsku. Przez cztery dni ponad 4000 uczestników z bibliotek publicznych i akademickich spotkało się w Centrum Kongresowym w Lipsku, aby wspólnie omówić motto „Przyszłość bibliotek” i konsekwentnie wprowadzać  to rozwiązanie w życie. Pozycjonowanie jako tak zwane trzecie miejsce - jako interfejs do zdobywania wiedzy i możliwość uczestnictwa we współczesnym społeczeństwie - bywa tak samo ważne w porządku dziennym, jak pytania dotyczące digitalizacji.

„Kongres Biblioteczny dosłownie otworzył nowy kapitał w przyszłości bibliotek. Intensywnie badaliśmy cyfrowe przetwarzanie danych badawczych, a zatem tematy takie jak Open Access, Open Data lub Open Science. Ponadto zidentyfikowaliśmy, w jaki sposób technologie blockchain zmienią naszą pracę, „Dr. Heinz-Jürgen Lorenzen, prezes BID, uważa go za priorytet imprezy. Podkreśla on: „Skupiając się na dalszym rozwoju bibliotek jako przestrzeni komunikacji, interakcji i doświadczeń, tworzymy atrakcyjne oferty dla umiejętności czytania i pisania. Biorąc pod uwagę obecny rozwój technologiczny, umiejętność korzystania z technologii cyfrowych - dostęp i wiedza o znaczącym wykorzystaniu cyfrowego świata - jest dodatkowym zadaniem dla bibliotek. Bierzemy w tym aktywny udział traktując odpowiedzialność za czynnik partycypacji społecznej.

Kraj partnerski Holandia: zaangażowanie Royale w promocję czytania

Było też wiele sugestii na ten temat kraju przyjmującego czyli Holandii. Ponieważ tworzenie bibliotek uważa się tam za najważniejsze, Holandia odgrywa pionierską rolę na arenie międzynarodowej. Zostało to wyraźnie wykazane przez holenderską księżniczkę Petrę Laurentien Brinkhorst, która jest również ambasadorem wolontariatu UNESCO ds. Umiejętności Czytania i Pisania. Księżniczka wyjaśniła rolę domów językowych wprowadzonych w holenderskich bibliotekach. W tych programach umiejętność czytania i pisania jest stale promowana zarówno przez rdzenną ludność, jak i migrantów. Ponadto dzięki eGovernment obywatele mogą wygodnie wdrażać w bibliotekach liczne funkcje administracyjne.

Biblioteki dla lepszej kultury dyskusji i przeciw fałszywym wiadomościom

Właściwa realizacja tego hasła miała również miejsce podczas ponad 260 wykładów w ramach paneli plenarnych. Tutaj przedstawiciele bibliotek nie tylko skupili się na własnej branży, ale także, aby poszerzyć swoje horyzonty.wykorzystali wiedzę ekspertów zewnętrznych. Szczególnie interesująca była prezentacja znanej holenderskiej architektki Francine Houben, która jest odpowiedzialna za liczne budynki biblioteczne na całym świecie i jest obecnie odpowiedzialna za remont nowojorskiej biblioteki publicznej. Jako wielokrotnie nagradzany architekt ma duże doświadczenie w projektowaniu bibliotek będącycch jej priorytetem zawodowym, wprowadzając jednocześnie inicjatywę „Otwieranie oczu”. Ma on „otworzyć oczy” decydentom, aby konsekwentnie wprowadzać innowacje w bibliotece.

Zwłaszcza w obliczu rosnącej liczby debat publicznych budzących wątpliwości i obciążających emocjonalnie, biblioteki mogą stać się ważnym interfejsem dla pełnej szacunku wymiany poglądów. Dr. Lorenzen: „Coraz częściej dochodzi do wymiany skrajnych opinii bez merytorycznych argumentów, a społeczeństwo dzieli się w ten sposób na dwa obozy. Jako biblioteki chcemy się temu coraz bardziej przeciwstawiać. Potrzebujemy nowych pomysłów na treść i wydarzenia. Na kongresie bibliotecznym były liczne impulsy. Teraz mają one zostać wdrożone w najbliższej przyszłości.”

Potrzebne są także nowe działania myślowe i strukturalne w temacie fałszywych wiadomości. Po czterech dniach imprezy uczestnicy uzgodnili stanowisko w  tej materii. Coraz częściej aby wpłynąć na opinię publiczną lub zdyskredytować innych ludzi fałszywe informacje są rozrzucone po wszystkich kanałach komunikacji. Zdjęcia portretowe z cytatami wyrwanymi z kontekstu, które często są dystrybuowane za pośrednictwem sieci społecznościowych, to tylko wierzchołek góry lodowej. Biblioteki, w roli pośredników informacyjnych, muszą temu przeciwdziałać i umożliwiać coraz większej ilości ludzi w rozpoznawaniu fałszywych tweetów.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się