W 2023 roku Orhan Pamuk będzie gościł na festiwalu Malta

W 2023 roku Orhan Pamuk będzie gościł na festiwalu Malta

W 2023 roku Orhan Pamuk będzie gościł na festiwalu Malta

Udostępnij

W 2023 roku naszym gościem w ramach „Portretu Artysty” będzie wybitny turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla w 2006 r. Orhan Pamuk. Znany i czytany w Polsce, autor m.in. powieści „Nazywam się Czerwień”, na podstawie której przygotujemy operę – powiedział PAP dyrektor Malta Festival Poznań Michał Merczyński. Zapewnił, że „jej premiera odbędzie się podczas przyszłorocznej Malty”.

„Libretto przygotowuje Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Muzykę pisze Aleksander Nowak. Przedstawienie wyreżyseruje Lisaboa Houbrechts. Znakomita flamandzka reżyserka młodego pokolenia, która była już na Malcie w 2018 roku i od tego czasu rozmawiamy o współpracy” – mówił. „Z kolei scenografię przygotuje Alicja Biała – artystka wizualna pochodząca z Poznania, autorka słynnej instalacji „Totemy”. Uczestniczka wielu wystaw, autorka grafik, ilustracji, kolaży i wycinanek do tomu poezji Marcina Święcickiego pt. »Polska (wiązanka pieśni patriotycznych)« z 2017 roku” – wyjaśnił dyrektor poznańskiego festiwalu.

„Ten kwartet jest już zaangażowany w pracę i po raz kolejny wszyscy spotkamy się na tegorocznym Festiwalu Malta” – powiedział Merczyński.

Urodzony 7 czerwca w 1952 r. w Stambule Orhan Pamuk to obecnie jeden z najwyżej cenionych pisarzy na świecie. Szwedzka Akademia uzasadniając werdykt noblowski w 2006 r. napisała: „Nagrodzono pisarza, który w poszukiwaniu melancholijnej duszy swojego rodzinnego miasta odkrył nowe symbole zderzenia i przenikania się kultur”.

Jego droga do literatury była dość zawiła. Przez trzy lata studiował architekturę, kierunek ten porzucił i zaczął studiować dziennikarstwo, ale nigdy nie wykonywał tego zawodu. W wieku 23 lat zdecydował, że zostanie pisarzem.

Przed otrzymaniem Nobla Pamuk nie był postacią zbyt popularną we własnej ojczyźnie. Jesienią 2005 r., po tym jak odważył się poruszyć na forum międzynarodowym temat masowych mordów dokonanych przez Turków na Ormianach i Kurdach na początku XX wieku, wytoczono mu proces o „obrazę narodu tureckiego”. Proces Pamuka odbił się szerokim echem na świecie. Ostatecznie sprawę umorzono.

Jak dotąd Pamuk napisał kilkanaście powieści, m.in.: Śnieg”, „Nazywam się Czerwień”, „Stambuł. Wspomnienia i miasto”, „Dom ciszy”, „Czarna księga” i eseje „Inne kolory”.

„Jestem pisarzem, który bardzo ambitnie podchodzi do pisania. Każdą kolejną książkę postrzegam jako bardzo trudne przedsięwzięcie. W połowie pracy czuję się wszystkim przygnieciony i czuję, że jest mi ciężko. Bardzo często mam wątpliwości na temat samego siebie. Takie autowątpliwości są czymś, co bardzo pomaga” – mówił w 2018 r. w Warszawie.

źródło: PAP, Grzegorz Janikowski

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się