W 2024 roku Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zostanie rozbudowane

W 2024 roku Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zostanie rozbudowane

W 2024 roku Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zostanie rozbudowane

Udostępnij

W 2024 roku ma rozpocząć się rozbudowa siedziby Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Powstaną dwa nowe budynki administracyjno-muzealne. W czwartek została w tej sprawie podpisana umowa z wykonawcą.

Wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski podkreślił, że dzięki rozbudowie, powierzchnia użytkowa muzeum zwiększy się o blisko 850 m kw. „Placówka zyska m.in. nowoczesną przestrzeń na organizację wystaw czasowych, możliwe będzie poszerzenie oferty edukacyjnej i kulturalnej” – zaznaczył Rajkowski.

Właściwe prace budowlane mają rozpocząć się w 2024 roku. Zakończenie robót planowane jest na maj 2025 roku. Rozbudowę placówki sfinansuje samorząd województwa mazowieckiego. Koszt inwestycji wyniesie 12,5 mln zł.

Muzeum Witolda Gombrowicza mieści się w zabytkowym pałacu we Wsoli, miejscowości położonej 15 km od Radomia i 90 km od Warszawy. W pierwszej połowie XX wieku mieszkał tam brat Witolda – Jerzy Gombrowicz wraz z żoną Aleksandrą z Pruszaków i córką Tereską. Pisarz przyjeżdżał do Wsoli wielokrotnie, ostatni raz w 1939 roku, niedługo przed wybuchem II wojny światowej i podróżą do Argentyny.

Zabytkowy obiekt otoczony jest starym parkiem. Dwa nowe budynki zostaną wybudowane na wolnym terenie w pobliżu bramy wjazdowej. Pod względem architektonicznym będą nawiązywać do dawnej zabudowy folwarcznej. W większym budynku o powierzchni ponad 620 m kw. znajdzie się m.in. sala widowiskowa z niezbędnym zapleczem, recepcja, kawiarnia oraz pomieszczenia gospodarcze, takie jak garaż, warsztat i kotłownia. Na poddaszu zaprojektowano przestrzeń ekspozycyjno-wystawienniczą, a także salę konferencyjną, czytelnię i bibliotekę. W mniejszym budynku usytuowanym bliżej bramy wjazdowej znajdzie się portiernia z centrum monitoringu oraz magazyny.

Muzeum Witolda Gombrowicza zostało otwarte w październiku 2009 roku jako oddział Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. Na powierzchni 573 m kw. prezentuje stałą ekspozycję. Organizowane cyklicznie wydarzenia kulturalne (spotkania literackie, dyskusje, panele, koncerty) odbywają się w jednej z sal wystawienniczych.

Znajdująca się w muzeum stała wystawa „Ja, Gombrowicz” odwołuje się do biografii pisarza. W muzeum można zobaczyć pamiątki, jak choćby walizkę, która towarzyszyła Gombrowiczowi przez 30 lat emigracji, okulary, fajki, krawaty, pióra, dokumenty i fotografie rodzinne oraz jego ostatnią maszynę do pisania.

źródło: PAP, Ilona Pecka

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się