W Budapeszcie promocja dwóch książek poświęconych tematyce polskiej

W Budapeszcie promocja dwóch książek poświęconych tematyce polskiej

W Budapeszcie promocja dwóch książek poświęconych tematyce polskiej

Udostępnij

Promocja dwóch książek węgierskich naukowców, poświęconych historii Polski i języka polskiego odbyła się w czwartek w Polskim Instytucie Badawczym i Muzeum w Budapeszcie.

nstytut przedstawił dwie wydane przez siebie pozycje w języku węgierskim: Zagadnienia aspektu czasowników w języku polskim. Polsko-węgierski strukturalny słownik aspektów autorstwa Petera Patrovicsa z katedry polonistyki na Uniwersytecie im. Loranda Eoetvoesa oraz Węgrzy w Polskich legionach 1914-1918 Endre Laszlo Vargi, emerytowanego historyka z Uniwersytetu Kalwińskiego im. Gaspara Karoliego.

Dyrektor Instytutu i Muzeum Piotr Piętka podkreślił w rozmowie z PAP, że zależy mu na multidyscyplinarności Instytutu. „Wspólny mianownik wydawanych przez nas pozycji to promocja nauki związanej z Polską, ze stosunkami polsko-węgierskimi i z Polonią węgierską. Chcemy pokazywać jeszcze nie do końca odkryte rejony w nauce” – zaznaczył.

Autor prezentowanej książki historycznej powiedział PAP, że od 20 lat prowadził w Polsce kwerendy badawcze, podczas których szukał m.in. dokumentów na temat węgierskich ochotników w Legionach Polskich. Znalazł w prasie polskiej i węgierskiej oraz w archiwach obu krajów około 300 dokumentów źródłowych na ten temat i one właśnie stanowią kanwę książki.

„Ci Węgrzy stanowili część węgierskiej młodzieży, która zgłosiła się ochotniczo do walki z caratem. 656 znalazło się w Legionach Polskich. Byli oni młodymi ludźmi – od 14 do 20 lat. Kilka dni po zgłoszeniu już jechali przez Zwardoń do Galicji i tam przechodzili wyszkolenie od 2 do 5 tygodni, po czym natychmiast jechali na front” – powiedział Varga.

Jako ciekawostkę podał fakt, że w I i II pułku piechoty, który 30 sierpnia 1914 r. wyruszył pociągiem z Krakowa na front na Rusi węgierskiej, było około 200 Węgrów. „Wiemy to ze wspomnień jednego z węgierskich legionistów, który napisał o tym, będąc już żołnierzem armii austro-węgierskiej walczącej na froncie włoskim w maju 1918 r. Jego wspomnienia znajdują się w Centralnej Bibliotece Wojskowej w Warszawie” – powiedział historyk.

[źródło: PAP, Małgorzata Wyrzykowska]


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się