W czwartek rozpoczynają się Targi Książki Historycznej

W czwartek rozpoczynają się Targi Książki Historycznej

W czwartek rozpoczynają się Targi Książki Historycznej

Udostępnij

Od 25 do 28 listopada w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbywać się będą Targi Książki Historycznej. „To święto historii, historyków i czytelników książek historycznych” – mówi PAP Waldemar Michalski, prezes Fundacji Historia i Kultura, która jest jednym z organizatorów wydarzenia.

Podczas 29. odsłony Targów Książki Historycznej swoją ofertę zaprezentuje ok. 95 wydawnictw oraz 28 muzeów. „Wśród wydawnictw znalazły się zarówno te ogólnorynkowe, gdzie książka historyczna jest tylko jednym z obszarów działalności, jak i wydawnictwa specjalistyczne, w których książki historyczne stanowią wiodącą działalność. Zaprezentują się wydawnictwa akademickie i instytuty naukowe” – powiedział w rozmowie z PAP Waldemar Michalski. „W tym roku jest co prawda mniej wydawnictw niż w poprzednich latach, ale na pewno zainteresowani znajdą wiele ciekawych pozycji” – zapewnił.

W programie targów znalazły się panele dyskusyjne, konferencje, spotkania autorskie, a także prezentacje gier strategicznych i planszowych. Targom towarzyszy również Salon Książki Muzealnej prezentujący ofertę wydawniczą wielu polskich muzeów.

Prezes Fundacji Historia i Kultura poinformował, że uczestnicy Targów Książki Historycznej będą mogli wziąć udział w konferencji wokół książki „Chełmska 21”, która w 2020 r. została wyróżniona nagrodą KLIO w kategorii edytorskiej. „Będzie można również wziąć udział w spotkaniu z prof. Andrzej Nowakiem, podczas którego historyk będzie mówił o tym, czy, kult bohaterów uskrzydla czy krępuje. Z kolei o kulisach wywiadu w III RP opowie płk. Grzegorz Małecki. Czytelnicy będą mogli także wziąć udział w spotkaniu z prof. Maciejem Górnym wokół jego książki »Polska bez cudów. Historia dla dorosłych«, a także w spotkaniu z Małgorzatą Niezabitowską i Tomaszem Tomaszewskim wokół książki »W twoim kraju wojna!« zawierającej świadectwa stanu wojennego” – powiedział Michalski. Jak zapewnił, „to tylko przykładowe wydarzenia, ponieważ takich imprez będzie naprawdę bardzo dużo”.

Prezes Fundacji Historia i Kultura poinformował również, że w czasie Targów czytelnicy będą mogli spotkać m.in. takich autorów książek historycznych, jak prof. Tomasz Szarota, prof. Cezary Król, ks. prof. Waldemar Chrostowski, a także Tomasz Stańczyk, Adam Bujak oraz Paweł Lisicki i Marek Teler oraz wielu innych.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP Waldemar Michalski, „przez 29 lat czytelnicy historyczni byli bardzo wierni”. „Targi Książki Historycznej to święto i historii, historyków, ale też miejsce, gdzie można kupić ciekawe książki” – dodał.

Pierwszego dnia Targów zostaną także ogłoszeni laureaci konkursu na najlepszą książkę historyczną roku KLIO. Do tegorocznej nagrody w kategorii autorskiej nominowani zostali Wojciech Szatkowski za książkę „Józef Oppenheim – przyjaciel Tatr i ludzi”, Tomasz Kizwalter za książkę „Polska nowoczesność. Genealogia” oraz Andrzej Friszke za książkę „Państwo czy rewolucja. Polscy komuniści a odbudowa państwa polskiego 1892- 1920”. Z kolei w kategorii monografia naukowa nominowani zostali Tomasz Kurpierz za książkę „Henryk Sławik 1894-1944. Biografia socjalisty”, Piotr Kuligowski za książkę „Radykałowie polistopadowi i nowoczesna galaktyka pojęć (1832-1888)”, a także Michał Przeperski za książkę „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna”.

W kategorii edytorskiej nominowani zostali: Wydawnictwo Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach za książkę „Album powstańców 1863 roku z Grodzieńszczyzny”, Wydawnictwo Instytutu Archeologii i Etnologii PAN za serię książek „Origines Polonorum”, a także Wydawnictwo, Księgarnia, Antykwariat Górski „Filar” Kielce za książkę „Tatry i Zakopane w ilustracji Walerego Eljasza-Radzikowskiego”, Muzeum Wojska Polskiego za książkę „Trofea Wojny Polsko-Bolszewickiej 1919-1920”, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego za książkę „Mała encyklopedia Polonii francuskiej” oraz prof. Eugeniusz Cezary Król za edycję naukową, opatrzenie wstępem i przypisami książki „Mein Kampf. Wydanie krytyczne”. Natomiast w kategorii varsaviana nominowani zostali Krzysztof Mordyński za książkę „Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952”, Agnieszka Cubała za książkę „Warszawskie Dzieci ‘44” oraz Marek Teler za książkę „Zagadka Iny Benity. AK-torzy kontra kolaboranci”.

„Nagroda KLIO ma pokazać czytelnikom, co w ocenach wybitnych specjalistów i historyków warto przeczytać i co może być drogowskazem dla czytelnika, że ta książka jest dobra, warta przeczytania i spełnia wszystkie oczekiwania sztuki historycznej i wydawniczej” – powiedział Michalski.

Organizatorem Targów Książki Historycznej jest Fundacja Historia i Kultura oraz Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, Muzeum Zamek Królewski w Warszawie i Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Targi Książki Historycznej patronatem narodowym objął prezydent PR Andrzej Duda, a patronatem honorowym – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wśród patronów medialnych jest portal Dzieje.pl.

źródło: PAP, Anna Kruszyńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się