Zmarł poeta i prozaik Edward Zyman

Zmarł poeta i prozaik Edward Zyman

Zmarł poeta i prozaik Edward Zyman

Udostępnij

W Kanadzie zmarł w wieku 78 lat polski poeta i prozaik Edward Zyman, wieloletni prezes Polskiego Funduszu Wydawniczego w Kanadzie. Urodzony 20 maja 1943 r w Dobromierzu, Zyman debiutował w latach 60., pisał wiersze, opowiadania, reportaże, był krytykiem literackim – jak podaje internetowy słownik bibliograficzny, opracowany w Instytucie Badań Literackich PAN przez zespół Pracowni Dokumentacji Literatury Współczesnej.

ukończeniu socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował w latach 1967-1978 w hutnictwie jako m.in. socjolog i kierownik sekcji humanizacji pracy i jednocześnie uczestniczył aktywnie w ruchu młodoliterackim. Publikował wiersze, opowiadania i teksty krytycznoliterackie na łamach wielu pism, był laureatem konkursów literackich.

Pod koniec lat 70. pracował w Redakcji Widowisk Teatralnych i Publicystyki Kulturalnej w katowickim ośrodku Telewizji Polskiej, następnie do 1981 roku był zastępcą kierownika redakcji literackiej w rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach, publicystą radiowym, autorem słuchowisk i reportaży literackich.

Współpracował także z filmem i prasa niezależną. Był w latach 1980-1981 jednym z dwóch (obok Michała Komara) kierowników literackich Zespołu Filmowego „Silesia”. Również w 1981 redagował ukazujący się poza cenzurą „Tygodnik Katowicki”, pismo Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Założycielskiego, a następnie przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w rozgłośni Polskiego Radia w Katowicach oraz uczestniczył w pracach Komisji Krajowej Pracowników Radia i Telewizji NSZZ „Solidarność”. W 1981 r. na łamach „Tygodnika Katowickiego” publikował reportaże o pacyfikacji radomskich protestów społecznych w czerwcu 1976 roku. Podczas wprowadzania stanu wojennego, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981, został internowany i do grudnia 1982 r. przetrzymywano go w różnych więzieniach.

W marcu 1983 r. wyemigrował z rodziną do Kanady. Mieszkał najpierw w Calgary w Albercie, a we wrześniu 1984 r. przeprowadził się do Toronto. Przez kolejne cztery lata był m.in. redaktorem naczelnym tygodnika Związku Narodowego Polskiego w Kanadzie „Głos Polski- Gazeta Polska”. Od 1988 był współautorem i współproducentem polskiego programu telewizyjnego pod nazwą „Polish Studio”. Publikował w czasopismach emigracyjnych w Kanadzie i USA.

Był wiceprzewodniczącym i członkiem założycielem działającej od 1988 r. w Toronto Fundacji Władysława i Nelli Turzańskich. Od 1995 r. był prezesem Polskiego Funduszu Wydawniczego w Kanadzie. W 2010 r. został wyróżniony odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a w 2011 r. otrzymał nagrodę Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie.

Wiadomość o śmierci Zymana, który zmarł 18 listopada w jednym ze szpitali w Mississauga, podał zarząd Polskiego Funduszu Wydawniczego – potwierdziła w rozmowie z PAP Agata Kusznirewicz z polonijnego Radia 7.

źródło: PAP, Anna Lach

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się