Zmarł Jan Leończuk, poeta i wieloletni dyrektor Książnicy Podlaskiej

Zmarł Jan Leończuk, poeta i wieloletni dyrektor Książnicy Podlaskiej

Zmarł Jan Leończuk, poeta i wieloletni dyrektor Książnicy Podlaskiej

Udostępnij

We wtorek zmarł poeta, prozaik, tłumacz i wieloletni dyrektor Książnicy Podlaskiej w Białymstoku Jan Leończuk - przekazała Książnica Podlaska. Miał 71 lat. "Dziś, 23 listopada 2021 roku, po długiej i wyczerpującej chorobie, odszedł Jan Leończuk – poeta, prozaik, tłumacz i publicysta – wieloletni dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Białymstoku, a później Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku” - poinformowała we wtorek Książnica Podlaska na swojej stronie internetowej.

Instytucja potwierdziła PAP tę informacje.

„Śmierć Jana Leończuka jest wielką stratą nie tylko dla naszej instytucji, która wiele mu zawdzięcza, ale też całego środowiska literackiego naszego regionu. Pamięć o nim i o jego twórczości nie ulegnie zapomnieniu, dzięki wydanym przez Książnicę Podlaską przed jego śmiercią tomom »Poezji zebranych«. Otaczamy swymi myślami jego rodzinę i bliskich, sami pozostając w smutku i zadumie nad kruchością ludzkiego życia” – powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor Książnicy Podlaskiej Beata Zadykowicz.

Jan Leończuk urodził się 24 czerwca 1950 roku w Łubnikach k. Białegostoku, gdzie spędził też ostatnie lata życia. Leończuk ukończył filologię polską w filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku (obecnie Uniwersytet w Białymstoku), a podyplomowo także bibliotekarstwo. Pracował najpierw jako wykładowca uniwersytecki, następnie jako dyrektor najpierw Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, która stała się później Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku.

Jak przypomina Książnica, za czasów kadencji Leończuka powstał cykl spotkań autorskich „Środy Literackie” oraz almanach „Epea”, które to inicjatywy kontynuowane są do dziś.

Leończuk - jak informuje biblioteka - debiutował na łamach „Radaru” cyklem wierszy w 1970 roku. Na swoim koncie ma kilkanaście tomików poezji, np. „Żalnik”, „Żertwa”, „Dotykanie ziemi”, liczne felietony radiowe z cyklu „Zapiśnik” i „Zapiski sołtysa”. W 2020 roku ukazał się zbiór jego dzieł pod tytułem „Poezje zebrane”.

Trzykrotny laureat Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, a także Nagrody Prezydenta Miasta Białegostoku w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury. Na swoim koncie ma też Ogólnopolską Nagrodą Literacką im. Franciszka Karpińskiego. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, a także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

źródło: PAP, Sylwia Wieczeryńska

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się