W grudniu obdarowujemy się książkami

W grudniu obdarowujemy się książkami

W grudniu obdarowujemy się książkami

Udostępnij

To coroczny grudniowy paradoks! Mimo że w ostatnim roku zaledwie 39% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę, to właśnie one znajdują się w czołówce najchętniej kupowanych świątecznych prezentów. Grudzień to czas, w którym księgarnie internetowe biją rekordy sprzedaży. Dlaczego tak się dzieje i które tytuły cieszą się dziś największą popularnością?

Kilkanaście tysięcy zamówień – tyle transakcji dziennie obsługuje w grudniu jedna z największych księgarni internetowych w Polsce – TaniaKsiazka.pl. W porównaniu do roku poprzedniego oznacza to aż trzycyfrowe wzrosty przychodów.
– Wzorem lat ubiegłych byliśmy przygotowani do mocnego wzrostu. W naszym przypadku na przedświąteczną gorączkę nałożył się dodatkowo dynamiczny rozwój firmy, a także sytuacja związana z pandemią. Dzisiaj Polacy wolą robić zakupy przez internet, bez wychodzenia z domu – tak jest bezpieczniej i wygodniej– mówi Rafał Jackiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce w TaniaKsiazka.pl.

Potwierdzają to statystyki. Jak czytamy w raporcie Deloitte “Zakupy świąteczne 2020”, aż 67% badanych planuje przed Świętami ograniczyć częstotliwość wizyt w sklepach stacjonarnych. 51% ankietowanych twierdzi natomiast, że kanał online lepiej odpowiada ich potrzebom zakupowym w kategorii Zabawki i Hobby (w tym książki).
Polacy mniej czytają, ale chętnie kupują książki

Ciekawe dane przynosi nam także odpowiedź na inne pytanie – dotyczące najczęściej kupowanych prezentów. Okazuje się, że wspomniana już kategoria Zabawki i Hobby (w tym książki) znajduje się na drugim miejscu w zestawieniu najpopularniejszych wyborów prezentowych dla dorosłych. Jeśli chodzi o dzieci i młodzież – wskakuje ona na pozycję lidera.  
Porównanie tych wyników ze statystykami czytelnictwa może budzić zdziwienie. Jak to możliwe, że w kraju, w którym – jak podaje ostatni raport Biblioteki Narodowej, zaledwie 39% Polaków przeczytało przynajmniej jedną książkę – są one tak chętnie wybierane na prezent?  
 
– Nas popularność książek jako gwiazdkowych podarunków zupełnie nie dziwi. Czytelnicy to bardzo wierni konsumenci, którzy kupują literaturę nie tylko dla siebie, ale też chętnie obdarowują nią rodzinę czy przyjaciół – tłumaczy przedstawiciel TaniaKsiazka.pl i dodaje: – Ponadto czytanie kojarzy się z relaksem i chwilą dla siebie. Co ważne, taki prezent sprawdza się nie tylko w przypadku osób, które na co dzień dużo czytają. Tym, którzy czytają rzadziej, Święta stwarzają okazję do nadrobienia zaległości.

 Co więc w tym roku najchętniej kupują Polacy?

Dla dorosłych Tokarczuk, dla dzieci Pucio

Zdecydowaną liderką jest Olga Tokarczuk ze swoją najnowszą książką. “Czuły narrator” to zbiór dwunastu wykładów i esejów, wśród których znajdziemy mowę noblowską pisarki, a także kilka premierowych tekstów. Autorka opowiada w nich o swoim procesie twórczym oraz osobistych doświadczeniach.
Miłośnicy literatury popularnej natomiast z dużym prawdopodobieństwem znajdą pod swoją choinką trzymający w napięciu thriller od Harlana Cobena, “Chłopiec z lasu”. Sporym zainteresowaniem cieszą się ponadto… erotyki. Pakiet “Intensywne doznania”, czyli trzy pikantne powieści oraz zbiór opowiadań “Niegrzeczne święta” są obecnie hitami, jeśli chodzi o prezentowe wybory.
– W kategorii książek dla dzieci dobrze sprzedaje się seria “Pucio” Marty Galewskiej-Kustry i Joanny Kłos. W tym roku do cyklu dołączyła maskotka, czyli “Pucio do tulenia” – mówi przedstawiciel TaniaKsiazka.pl.
Księgarnie internetowe swój sprzedażowy szczyt osiągają zwykle w okolicach Black Friday i trwa on aż do ostatniego weekendu przed Świętami. Po tym czasie ruch nieco spada, z uwagi na kwestie związane z logistyką dostaw.  

– Jeśli chcemy mieć pewność, że nasza paczka dotrze jeszcze przed Wigilią, koniecznie zwróćmy uwagę na czas dostawy podany przy produkcie oraz komunikację sklepu, który informuje o ostatnim dniu zakupów, na który daje gwarancję dostawy przed świętami. W tym roku obserwujemy, że firmy kurierskie są dobrze przygotowane do sezonu i większość paczek jest dostarczanych na następny dzień do naszych klientów – wyjaśnia przedstawiciel TaniaKsiazka.pl.
 

Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się