W Krakowie rozpoczęły się XXIV Międzynarodowe Targi Książki

W Krakowie rozpoczęły się XXIV Międzynarodowe Targi Książki

W Krakowie rozpoczęły się XXIV Międzynarodowe Targi Książki

Udostępnij

W Krakowie rozpoczęły się XXIV Międzynarodowe Targi Książki. Po roku przerwy spowodowanej pandemią czytelnicy znów mogą spotkać się z ulubionymi autorami twarzą w twarz. Choć na targi przyjechało mniej wystawców niż w latach poprzednich – ponad 230 – nie brakuje dobrej literatury i atrakcji, a czytelnicy już w pierwszy dniu tłumnie odwiedzają halę EXPO Kraków. Targi potrwają do niedzieli. Ich hasło przewodnie „Człowiek żyje zmianą” to cytat z książki „Summa technologiae” Stanisława Lema.

Podczas oficjalnego otwarcia targów prezydent Krakowa Jacek Majchrowski mówił, że są one olbrzymim wydarzeniem, które umożliwia czytelnikom kontakt z książką i szkoda tylko, że wciąż za mało osób po nią sięga. „Kraków jest Miastem Literatury UNESCO i Targi Książki były jednym z elementów, który spowodował, że ten tytuł otrzymaliśmy” – przypomniał prezydent.

Prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska życzyła czytelnikom ciekawych spotkań z wydawcami i autorami, choć, jak zaznaczyła, nie sposób wziąć udział we wszystkich. Dlatego tegoroczne targi mają formułę hybrydową: odbywają się stacjonarnie i online. W sobotę i niedzielę uruchomiona zostanie internetowa Telewizja Targowa. Rozmowy z autorami i wydawcami będzie można śledzić online, a poprowadzą je: Małgorzata Bugaj, Agata Passent, Adam Szaja i Łukasz Wojtusik.

Honorowe tytuły ambasadorów Targów Książki otrzymali w tym roku: rektor UJ prof. Jacek Popiel, były prezes Wydawnictwa Znak Henryk Woźniakowski, językoznawca prof. Jerzy Bralczyk oraz Adam Szaja prowadzący „Smak książki”.

Tegorocznym targom towarzyszy Festiwal Książki Górskiej i Turystycznej. O pasji wspinania i fascynacji górami opowiedzą m.in. Krzysztof Wielicki, Denis Urubko, Arek Lwow, Marcin „Yeti” Tomaszewski oraz Maciej Piera prowadzący kanał „Szczytomaniak”. Dla wielbicieli Tatr będą atrakcje przygotowane przez Tatrzański Park Narodowy, a w strefie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odbędą się pokazy pierwszej pomocy.

Miłośnicy science-fiction i powieści fantasy będą mogli spotkać się m.in. z ilustratorką Magdaleną Babińską, Agatą Jadowską, Jackiem Komudą, Mateuszem Rogalskim, Franciszkiem Piątkowskim, Pawłem Kopijerem i Andrzejem Pilipiukiem.

Atrakcją Targów będzie przygotowany przez Dom Emisyjny Manuscriptum premierowy pokaz skrzyni skarbów Krzysztofa Kolumba, czyli prezentacja kopii: jego dziennika pokładowego z pierwszej wyprawy, listu, jaki Kolumb napisał wówczas do władców Hiszpanii, mapy świata, z którą dopłynął do Ameryki oraz mapa wykonanej w 1500 roku przez Juan'a de la Cosa, hiszpańskiego kartografa i podróżnika, który towarzyszył odkrywcy.

Targom towarzyszy wystawa 120 wydań „Solaris” Stanisława Lema w różnych językach oraz prac Tamary Lempickiej, przygotowana w związku z wydaniem przez Wydawnictwo Bosz albumu o życiu artystki. Obecność na targach potwierdziła prawnuczka malarki - Marisa de Lempicka. Rozmowę z nią poprowadzi w piątek wieczorem w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK Maria Anna Potocka.

Bilety wstępu na targi można kupić on line. Na stronie internetowej www.ksiazka.krakow.pl jest też program wydarzeń i spotkań z autorami. Ze względu na obostrzenia pandemiczne w hali EXPO Kraków jednocześnie może przebywać 1,4 tys. osób niezaszczepionych. Osoby, które chcą wejść na Targi muszą złożyć oświadczenie, czy przyjęły szczepienie czy nie.

źródło: PAP, Małgorzata Wosion

Udostępnianie informacji PAP - klauzula informacyjna


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się