W Moskwie trwają międzynarodowe targi książki Non/Fiction

W Moskwie trwają międzynarodowe targi książki Non/Fiction

W Moskwie trwają międzynarodowe targi książki Non/Fiction

Udostępnij

Z udziałem ponad 300 wydawnictw i instytutów kultury z 29 krajów, w tym z Polski, rozpoczęły się w czwartek w Moskwie 21. Międzynarodowe Targi Książki Non/Fiction. Przez pięć dni, do 9 grudnia, działać będzie na targach stoisko polskiego Instytutu Książki. W tym roku gościem honorowym jest Izrael.

Do 9 grudnia zaplanowano w ramach targów ponad 400 wydarzeń w tym prezentacje z udziałem gości z Polski, organizowane przez Instytut Książki i Instytut Polski w Moskwie.

Polski program otworzy spotkanie z grafikiem Piotrem Sochą w ramach programu ilustracji książkowej. W 2018 roku ukazały się w rosyjskim wydawnictwie Samokat dwie książki ilustratora: "Pszczoły" i "Drzewa". Na spotkaniu 8 grudnia Piotr Socha wygłosi wykład "Drzewa, pszczoły, katastrofy klimatyczne: dlaczego rysuję książki dla dzieci".

Po południu biograf Leopolda Tyrmanda, Marcel Woźniak weźmie udział w prezentacji rosyjskiego przekładu "Złego". Powieść ukazuje się w drugim wydaniu, w wydawnictwie Phocabooks, w przekładzie Ksenii Starosielskiej i Niny Fiodorowej.

Na polskim stoisku przedstawiony zostanie 8 grudnia rosyjski przekład "Innego świata" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, opublikowany przez Wydawnictwo Iwana Limbacha. Jest to wznowienie wydania z 1989 roku w tłumaczeniu poetki i dysydentki Natalii Gorbaniewskiej. Książkę przedstawią: główny redaktor wydawnictwa Irina Krawcowa oraz poetka i dziennikarka Jelena Fanajłowa.

Kolejna prezentacja to dwie pozycje autorstwa Józefa Czapskiego: "Wykłady o Prouście" (wyd. Jaromir Hladik Press w tłum. Anastazji Wiekszynej) i antologia "Polskie wiersze wojenne". Antologię tę Czapski sporządził wspólnie z Aleksiejem Tołstojem w Taszkiencie wiosną 1942 roku; wiersze polskich poetów o wojnie tłumaczyli rosyjscy twórcy, m.in. Anna Achmatowa. Dwujęzyczny tom polsko-rosyjski przygotowany został we współpracy z Rosyjskim Narodowym Archiwum Literatury i Sztuki w Moskwie i wydany został przez Wydawnictwo Naukowe UKSW w Warszawie.

Gościem honorowym targów Non/Fiction jest w tym roku Izrael. Do Moskwy przyjadą twórcy z tego kraju: powieściopisarka Orly Castel-Bloom, pisarze: Eszkol Nevo, Yoav Blum, Dawid Grosman. W programie targów jest też wieczór poświęcony pamięci Amosa Oza i projekcje filmów izraelskich.

Wśród innych gości zagranicznych będą na targach m.in.: laureatka nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz, francuski autor Michel Bussi, japoński pisarz Soji Shimada.

Jak co roku, targi są okazją do prezentacji i spotkań z udziałem znanych ludzi pióra i artystów. Swoją najnowszą książkę "O ciele duszy" przedstawi Ludmiła Ulicka; o swej powieści "Ziemia" opowie inny laureat rosyjskiego Bookera Michaił Jelizarow. Tom scenariuszy filmów Andrieja Zwiagincewa zaprezentuje sam reżyser; publicysta i pisarz Dmitrij Bykow przedstawi dwa tomy wykładów o literaturze rosyjskiej i radzieckiej. Dyrektor muzeum Bułata Okudżawy Marat Gizatulin opowie o książce "Bułat Okudżawa - całe życie w jednym wersie", a historyk mody Aleksandr Wasiljew - o swojej pracy poświęconej słynnym "Sezonom Rosyjskim" organizowanym w Paryżu na początku XX wieku przez Siergieja Diagilewa.

Książkę "Historia komunizmu w Rosji" przedstawią filozof Rauf Gabidulin i historyk Aleksiej Makarow. Poeta i znawca twórczości Fiodora Dostojewskiego Igor Wołgin, którego dwie książki właśnie się ukazały, opowie o małżeństwach i relacjach rodzinnych Dostojewskiego. Zbiór pism Jegora Letowa, nieżyjącego już założyciela legendarnej grupy punkrockowej Grażdanskaja Oborona, zatytułowany "Nie wierzę w anarchię", zaprezentują: wdowa po muzyku Natalia Czumakowa i dziennikarz Jurij Saprykin.

Uczestniczyć w targach będzie także Stowarzyszenie Memoriał, zajmujące się badaniem i dokumentacją represji politycznych w ZSRR. 7 grudnia odbędzie się dyskusja z udziałem badaczy Memoriału "Sandarmoch i Miednoje - miejsca pochówków ofiar represji politycznych w krajobrazie współczesnej Rosji".

Targi Non/Fiction określane są jako "targi literatury intelektualnej"; co roku swoje rankingi najciekawszych prezentowanych pozycji ogłaszają krytycy i media. Na tegorocznym forum znalazło się też miejsce dla książek i imprez kulinarnych; jak co roku obszerny jest program literatury dziecięcej, a po raz pierwszy przeznaczono oddzielne stoisko dla komiksów z całego świata. Tradycyjnie można też podczas targów zajrzeć na stoiska bukinistów i sprzedawców płyt winylowych.

za PAP


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się