Ewa Łukaszyk: "Mgławica Pessoa. Literatura portugalska od romantyzmu do współczesności”

Ewa Łukaszyk: "Mgławica Pessoa. Literatura portugalska od romantyzmu do współczesności”

W Ossolineum: premiera książki Ewy Łukaszyk: "Mgławica Pessoa. Literatura portugalska od romantyzmu do współczesności”

Udostępnij

Kraj słoneczny, gościnny i malowniczy – taki obraz Portugalii wyłania się z kart albumów, przewodników turystycznych i reklam biur podróży. Tymczasem literatura portugalska, powiada Ewa Łukaszyk, nie przyjmuje tego obrazu do wiadomości: to twórczość gorzka, surowa, często gwałtowna, zmagająca się z ciasnotą, brakiem i pustką po dawnej chwale. Wszystko to sprawia, że można ją czytać w kategoriach „stylu późnego” Edwarda W. Saida – stylu, w którym oznaki schyłku i wyczerpania łączą się z przewrotnością.

 
Mgławica Pessoa jest nie tylko przewodnikiem po literaturze portugalskiej XIX, XX i XXI wieku, lecz również – na tyle, na ile to możliwe – kluczem do zrozumienia Portugalii i jej problemów. Nie zawsze są one wyłącznie lokalne. Ilustrują zagadnienia szersze, aktualne także w odniesieniu do Europy mniejszej, peryferyjnej, nieskutecznej i niewydolnej. Uwikłanie w konteksty kolonialny i postkolonialny zmusza ponadto do przekroczenia europejskich granic.

Książka Łukaszyk jest wyjątkowym, niemal antropologicznym spojrzeniem na kulturę, historię i współczesne problemy Portugalii. Na przykładzie literatury autorka tworzy wizerunek kraju, jakiego nie znamy. Kraju Pessoi i Saramago, Camõesa i Breyner…


Premiera: 23 lipca 2019

Fragment:

W Portugalii nie ma nic wielkiego; nie ma nawet nic dużego. (…) Zaskakująco mała jest wieża w Belém, zaledwie dwukondygnacyjna strażnica u ujścia Tagu. Mały jest kościół Hieronimitów, z rzędem wąskich drzwiczek konfesjonałów, w których udzielano rozgrzeszenia członkom załóg morskich wypraw. Nawet pałac królewski w Sintrze, gdzie rezydowali władcy epoki świetności, ginie w cieniu dwóch wieńczących go kuchennych kominów. Cała duchowa i intelektualna tragedia Portugalii wynikła z nieumiejętności akceptacji tej skali, a najwybitniejsi twórcy wyróżniają się właśnie sposobem potraktowania tego problemu.

 


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się