Zmarł Krzysztof Zarzecki

Zmarł Krzysztof Zarzecki

Zmarł Krzysztof Zarzecki

Udostępnij

18 lipca zmarł Krzysztof Zarzecki, wybitny tłumacz literatury pięknej z języka angielskiego i edytor.

Krzysztof Zarzecki urodził się 31 maja 1926 roku w Warszawie. W 1939 roku ukończył szkołę powszechną w Warszawie, w 1944 roku zdał maturę na tajnych kompletach. Podczas II wojny światowej był członkiem Armii Krajowej, w 22. kompanii AK Zgrupowania „Kryska”, brał m.in. udział w akcjach ochrony kolportażu prasy antyfaszystowskiej. Uczestnik powstania warszawskiego w plutonie kompanii B-1 pułku Armii Krajowej „Baszta” (pseud. „Robert”), ciężko ranny. Awansowany do stopnia starszego strzelca. Po upadku powstania jeniec wojenny w obozach przejściowych w Pruszkowie i Skierniewicach, a następnie stalagu X B Sandbostel, skąd w maju 1945 roku wyzwoliła go armia brytyjska. Przebywał następnie w obozie dla byłych jeńców w Delmenhorst. Podjął studia na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma w Bonn. We wrześniu 1946 roku repatriowany do Polski.

Po powrocie studiował filologię polską i angielską na Uniwersytecie Warszawskim (magisterium w 1951 roku). W roku 1950 zadebiutował na łamach prasy jako publicysta. W latach 1952–1955 był redaktorem w Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”, a od 1955 do 1963 roku pracował jako kierownik redakcji przekładowej Wydawnictwa Iskry.

W latach 1963–1965 przebywał w USA jako stypendysta studium pisarskiego Uniwersytetu Iowa. Po powrocie do kraju prowadził m.in. kursy języka angielskiego przy Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki w Warszawie. Od roku 1976 był kierownikiem Redakcji Anglosaskiej w Państwowym Instytucie Wydawniczym w Warszawie.

Był autorem wyboru antologii opowiadań amerykańskich, tłumaczył literaturę amerykańską (m.in. Erskine Caldwella, Johna Dos Passosa i Trumana Capote’a).

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1978). Był laureatem nagrody literackiej ZAiKS-u.

Uroczystości żałobne odbyły się 24 lipca w kościele św. Karola Boromeuszka na Starych Powązkach w Warszawie, po czym nastąpiło złożenie prochów do grobu rodzinnego.


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się