W Petersburgu policja przerwała promocję wydanej po polsku książki poświęconej pamięci o zbrodniach stalinowskich

W Petersburgu policja przerwała promocję wydanej po polsku książki poświęconej pamięci o zbrodniach stalinowskich

W Petersburgu policja przerwała promocję wydanej po polsku książki poświęconej pamięci o zbrodniach stalinowskich

Udostępnij

Rosyjska policja przerwała w sobotę spotkanie autorskie Iriny Flige z okazji opublikowania polskiego wydania jej książki „Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń”, poświęconej miejscom pamięci o zbrodniach stalinowskich w Rosji. Spotkanie odbywało się w jednym z teatrów w Petersburgu, na sali był m.in. Konsul Generalny RP w tym mieście Grzegorz Ślubowski.

Policja sprawdziła dokumenty wszystkich obecnych na sali, a także zarekwirowała jeden egzemplarz książki - przekazał PAP konsul Ślubowski. Jak dodał, funkcjonariusze twierdzili, że szukali na sali "opozycjonistów i zagranicznych agentów".

Również kremlowskie media, które pojawiły się wraz z policją sugerowały, że w Interiernym Teatrze, gdzie miała miejsce prezentacja książki, odbywa się "zorganizowane przez polskich dyplomatów spotkanie rosyjskiej opozycji" - dodał konsul. Po godzinie policjanci opuścili teatr, spisując wcześniej dane wszystkich zebranych.

Irina Flige to badaczka zbrodni stalinowskich i przewodnicząca petersburskiego oddziału Stowarzyszenia Memoriał. Ta powstała w 1987 r. organizacja przez dekady zajmowała się badaniem represji politycznych w ZSRR i zbrodni stalinowskich, a także obroną praw człowieka we współczesnej Rosji. W 2022 r. organizacja została wyróżniona Pokojową Nagrodą Nobla. W grudniu 2021 r. władze rosyjskiej nakazały likwidację Memoriały, wcześniej organizacji nadano status "zagranicznego agenta".

Polskie tłumaczenie książki "Sandarmoch. Dramaturgia znaczeń" wydano przy współudziale Instytutu Polskiego w Petersburgu i Centrum im. Mieroszewskiego.

W czasach stalinowskiego wielkiego terroru (1934-1941) uroczysko w położonym ok. 400 km na północny wschód od Petersburga Sandarmochu było miejscem masowych rozstrzeliwań i pochówków więźniów, mieszkańców Karelii oraz przymusowych przesiedleńców i ofiar operacji narodowościowych (w tym tzw. operacji polskiej). W egzekucjach zginęło ok. 6 tys. osób różnych narodowości i wyznań, w tym co najmniej 240 Polaków. Stowarzyszenie Memoriał organizuje co roku w Sandarmochu uroczystości poświęcone ofiarom staliznizmu.(PAP)

rsp/ adj/

źródło: https://dzieje.pl


Komentarze

Komentując naszą treść zgadzasz się z postanowieniami naszego regulaminu.
captcha

Poinformuj Redakcję

Jeżeli w Twojej okolicy wydarzyło się coś ciekawego, o czym powinniśmy poinformować czytelników, napisz do nas.

Twoich danych osobowych nie udostępniamy nikomu, potrzebujemy ich jedynie do weryfikacji podanej informacji. Możemy do Ciebie zadzwonić, lub napisać Ci e-maila, aby np. zapytać o konkretne szczegóły Twojej informacji.

Twoje Imię, nazwisko, e-mail jako przesyłającego informację opublikujemy wyłacznie za Twoją zgodą.

Zaloguj się


Zarejestruj się

Rejestrując się lub logując się do Portalu Księgarskiego wyrżasz zgodę na postanowienia naszego regulaminu.

Zarejestruj się

Wyloguj się